Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Stany Generalne 1789

Recommended Posts

Amilkar   

Przy takim zróżnicowaniu wszystkich stanów? Jeśli chodzi o wspólny cel , oczywiście. Ale interesy każdej warstwy kłóciły się ze sobą. Ale może jeśli król byłby sprawniejszy to byłyby jakieś szanse na zmiany.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukass   
Czy ich zwołanie w roku 1789 miało jakikolwiek sens?

Gdyby królem Francji był człowiek zaradniejszy, na pewno doszło by do porozumienia.

Ludwik popełnił błąd zrywając obrady stanów generalnych, wystarczyło uchwalić kilka ustaw, sypnąć przywilejami. Mógł również dowarzyć się na krok ostateczny, a mianowicie wprowadzenie konstytucji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Zerwanie obrad było głupotą, jeśli chodzi o trwanie monarchii. Kiedy do stanu trzeciego dołączyło duchowieństwo było już po wszystkim. Król był bezradny. W tym momencie możemy mówić o zalążku monarchii konstytucyjnej, choć Francja wtedy jeszcze nie posiadała konstytucji. Sam stan trzeci 17 VI obwołał się najwyższą władzą prawodawczą. Sprawa była przesądzona 9 VIII 1789 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   
Król był bezradny
A czy kiedykolwiek był zaradny ? lub miał jakieś pomysły zdecydowanie jakie powinien mieć? Nigdy dlatego rewolucja weszła w taki obrót spraw.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
A czy kiedykolwiek był zaradny ?

Zastał dość nieciekawą sytuację, ale na pewno dało się coś zrobić. Król był jednak nieporadny, nie był specjalnie charyzmatyczny. Pewne czynniki nakładały się i król musiał ustepować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.