Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Jak Polacy pamiętają o 17 września?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Ale jakieś potępianie, wytykanie ("Oooo. A ten eni wie że tego i tego było to i to. A to przecież podstawa").

To już zależy od indywidualnego wyczucia. Potępianie to może istotnie rzecz zbyt daleko idąca... ale na pewno nie jest to normalne.

No i jeśli by tak policzyć to tych "ważnych dat" jest całkiem sporawo. Od chrztu zaczynając a na wyborach'89 kończąc.

Jasne że sporawo, jednak nikt nie mówił, że życie jest łatwe, proste i przyjemne ;)

Na informatyce opiera się o wiele więcej ważniejszych tematów :twisted:

Ale gdyby tak wyśmiewać ludzi, że nie znają języków kodowania, nawet tych najprostszych, to trzeba by zacząć ich wyśmiewać także za nieznajomość najważniejszych bitew II WŚ z udziałem Polaków. Poziom mniej więcej ten sam. Tutaj rozchodzi się jedynie o 17 września, datę która jest w każdym podręczniku szkolnym.

Ludzie nie muszą znać dat. Ważniejsze aby ze szkoły wynieśli pojęcie o łańcuchu przyczynowo-skutkowym. Myślę, że lepiej aby ktoś zaczepiony na ulicy wiedział dlaczego to doszło do odsieczy wiedeńskiej i jakie były jej skutki niż podał mi suchą datę dzienną tejże bitwy, pojęcia nie mając o co chodzi.

Niby nie muszą znać dat, do szczęścia im to na pewno niepotrzebne. Ba, jak to mówił mój ulubiony profesor, historyk od dat ma książki. Jednak z tymi łańcuchami, to chyba przesadziłeś :P Prędzej ludzie nauczą się tych dat, niż zrozumieją te związki. To już jednak jest wyższa szkoła jazdy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Niby jest w podręczniku, ale na tym sie kończy temat agresji ZSRR na Polskę w programie nauczania. Zaraz potem jest zdanie, ze NW opuscił kraj i sie kończy na dacie 17. września. Ni słowa o walkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Nie martw się mch, ja często przeżywam to samo w swojej klasie, kompletna ignorancja...
Takie rzeczy to się zdarzały już w momencie kiedy ja chodziłem do szkoły średniej (czyli jakieś 7-8 lat temu). Pamiętam jak na pytanie nauczycielki Wiedzy o społeczeństwie "kim był Lech Wałęsa?", jeden z uczniów odpowiedział pytaniem "ostatnim królem Polski?" :mrgreen: Usta i żołądek bolały mnie ze śmiechu...

Pytanie jest tylko takie, czy niska świadomość historyczna i społeczna mieszkańców naszego kraju jest wynikiem poprzedniej epoki i panującej w niej totalnej cenzurze oraz braku dostępu do informacji? Czy też jest to efekt kompletnej zapaści systemu szkolnictwa, który jest notorycznie psuty przez każdego kolejnego Ministra Edukacji Narodowej? A może jest to efekt komercjalizacji i obniżenia poziomu mediów, w których pierwszeństwo mają artykuły/reportaże o długości nóg i wielkości biustu Jenny Jameson, problemach sercowych Macieja Zakościelnego i awanturze politycznej pomiędzy przedstawicielami poszczególnych partii, w której chodzi jedynie o to, aby pokazać że przeciwnik jest be, bo nie oddał jakiegoś tam dokumentu :? Rozumiem, że media gonią za sensacjami i wiadomościami szokującymi bądź uderzającymi w najniższe potrzeby odbiorców, pozostawiając ambitne rzeczy tylko dla grona pasjonatów, ale przeraża mnie ogrom społeczeństwa, które ma głęboko w d***e ważne problemy społeczne, historię, losy przodków i wydarzenia z nimi związane.

Bez przesady ludziska. Tak samo świętywm oburzeniem mogą wybuchnąć ekonomiści, dziwiąc się, że ludzie nie rozumieją co teraz dzieje się w gospodarce.
I powinno tak się dziać, że ekonomiści wybuchają oburzeniem, że ludzie w Polsce nie rozumieją jak działa gospodarka. Niestety nie rozumieją, czego przykładem są:

* grupy zawodowe które chcą przechodzić na wcześniejsze emerytury, a które nie zastanawiają się skąd na te emerytury wezmą się pieniądze;

* związki zawodowe, które chcą zwiększenia płacy minimalnej, zmian w kodeksie pracy korzystnych dla pracownika a nie dla pracodawcy;

* pracownicy niedochodowych państwowych przedsiębiorstw (huty, stocznie), którzy w dalszym ciągu chcą państwowego dofinansowania swoich przedsiębiorstw, które nie dość że nie zarabiają, to jeszcze przynoszą straty;

itd.

Polacy w ogromnym stopniu to kompletni ekonomiczni ignoranci, którzy ciągle tkwią w głębokim socjalizmie mając nadzieję, że "państwo im coś da czy zapewni" :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Jednak pamięć o kilku datach, naprawdę ważnych dla naszej historii, byłaby bardzo mile widziana.

Owszem mile widziana. Ba! Chwalić należy. Ale jakieś potępianie, wytykanie ("Oooo. A ten eni wie że tego i tego było to i to. A to przecież podstawa").

No i jeśli by tak policzyć to tych "ważnych dat" jest całkiem sporawo. Od chrztu zaczynając a na wyborach'89 kończąc.

Jednak historia to nie informatyka. Na niej opiera się nasze dziedzictwo kulturowe

Na informatyce opiera się o wiele więcej ważniejszych tematów :twisted:

zaś znajomość tak fundamentalnych dla nas dat (kilka tych najważniejszych z XX wieku- czyli historii najnowszej, która pośrednio nas jeszcze dotyczy) jest dla mnie jak znajomość części mowy w jęz. polskim, by nie porównywać tego do tabliczki mnożenia.

Są ludzie którzy mają z tym problemy. Ale to nie ich wina, a systemy kształcenia. Chociaż może też po części i ich (lenistwo i brak ambicji) ;)

Ludzie nie muszą znać dat. Ważniejsze aby ze szkoły wynieśli pojęcie o łańcuchu przyczynowo-skutkowym. Myślę, że lepiej aby ktoś zaczepiony na ulicy wiedział dlaczego to doszło do odsieczy wiedeńskiej i jakie były jej skutki niż podał mi suchą datę dzienną tejże bitwy, pojęcia nie mając o co chodzi.

Dat waznych jest duuuuuuzo. Kilka jednak trzeba znac, aby moc sie nazywac czlowiekiem porzadnie wyksztalconym. Akurat 17.9.1939 to specyficzny przypadek - przez z gorka lat 50 trzymano sam fakt pod korcem. Gdyby bylo inaczej, to bylbym litosciwy :P , bo byla by ta data rownie wazna jak moment wlaczenia sie Wloch do Ententy...

Informatyka?! Juz nikomu niepotrzebna. Widze, ze zyjesz historia ;) . przecietny zjadacz chleba zupelnie nie potrzebuje informatyki w szkole. Wiecej sie dowie z TV i z prasy. Wspolczesne cholerne pudla sa inteligentniejsze od przecietniakow :) . A takze od wiekszosci ksztalconych specjalistow, jak zauwazylem....

Brawo, system zawsze sie latwo obwinia. Nie mowie, ze dobry, przeciwnie - 3+3 wedle mnie jest glupota okropna. Ale z nauka to jest tak, ze czlek SAM sie uczy, pod kontrola i z pomoca goga. Jak delikwent olewa, albo sie nie stara, to nici wychodza.

Co do znajomosci dat. Tu nie chodzi o to, by kto recytowal zbudzony nad ranem tabelke zdarzen. tu chodzi tylko o to, aby ze szkoly z matura wychodzili ludzie, ktorym 1410 kojarzy sie z Grunwaldem, a nie z produkcja bimbru.

P.S. @Tofik Wajdowy "Katyn" to film swietnie zrobiony, trzymajacy uwage (bo juz ne napiecie, ale wcale tego nie oczekiwalem), poruszajacy i diablo sklamany. Ponoc jest to prywatne rozliczenie rezysera z historia i smiercia ojca, ale dla mnie to nie jest wyjasnienie.

EDIT: Ups.... poprawilem babola w dacie i troche innego smiecia usunalem.

Zdaje sie, ze zajezdzilem kolejna klawiature.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   
[ Akurat 7.9.1939 to specyficzny przypadek - przez z gorka lat 50 trzymano sam fakt pod korcem.

Wiem, że jestem złośliwy, ale chyba trzymają pod tym korcem dalej, bo ja nie wiem, co się wtedy stało. :mrgreen:

Kapitulacja Westerplatte?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

O Westerplatte też sie powinno pamietać, a nie wywyższać Sucharskiego za jego ''bohaterską'' postawę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Akurat 7.9.1939 to specyficzny przypadek

Nazwałbym to literówką . W.g badań GFK Polonia , co drugi Polak nie wie co wydarzyło się 17 września. Odpowiedzi są różne ; od napaści Niemiec na Polskę , przez Katyń po Dzień Niepodległości . Czyli gdzieś dzwonią tylko gdzie ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie na tych czekali

panz%252520%25252Bgwiazda.jpg

Ale najciekawszy jest ten trofiejny rower na czołgu. A wszyscy myślą, że to ino tak ruscy.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Ale najciekawszy jest ten trofiejny rower na czołgu. A wszyscy myślą, że to ino tak ruscy.

Trofiejny?

Niemcy też mieli rowery w armii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No właśnie. Może wiedząc o sowieckich nawykach wieźli go w prezencie ? Bo jakby nie patrzeć rower i tym razem zmierzał na wschód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może wiedząc o sowieckich nawykach wieźli go w prezencie ?

Sugerujesz jasnowidztwo załogi czołgu? Skoro ten rower i tak trafi do ZSRR to dajmy im go od razu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Pancerniacy też ?

Gdyby było widać całą ramę roweru, to można byłoby stwierdzić, czy to rower WH, czy trofiejny. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.