Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Katyń film Andrzeja Wajdy

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Ludzie, wy to tylko wady dostrzegacie

Nie tylko, ale biorąc pod uwagę kilka nieścisłości, nie do końca dobrze rozegranych wątków można się przyczepić do tego i owego. Nie ma chyba filmu, w którym nie znaleziono by czegoś, do czego można się przyczepić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na „Katyniu” byłam w czwartek a teraz usilnie próbuję napisać na język polski moje wrażenia, które trudno mi sprecyzować. Spodziewałam się czegoś więcej

W pracy poruszyłam kwestię nierozwiniętych wątków. Całkowicie zbędne w filmie w wydają mi się sceny zatrzymania profesorów UJ.

postać grana przez Chyrę. Mogła się podobać, ale jest dość mało realistyczna. Brak chociażby wytłumaczenia dlaczego z takiego realisty przeczuwającego tragiczne wydarzenia nagle dał się zrobić majorem (l)WP. Może trzeba było pokazać tym razem przesłuchania NKWD, selekcję do Griazowca?

Zbyt powierzchownie została pokazana historia tej postaci. Przydałby się obraz jak dokonywała się ta przemiana.

Niezwykła, co zwróciło moją uwagę na sali, była powaga widzów podczas spektaklu i już po napisach końcowych- zupełna powaga, a może wstrząs?.

Co prawda nam napisy końcowe obcięto ale również zapanowała cisza.

Ale nie na długo. Jeden kolega postanowił wykorzystać czas by o sobie przypomnieć i zaczął klaskać.

Również bardzo spodobała mi się scena z "dobrym" Sowietem, kapitanem, który miał wyjechać na front fiński. Cieszę się, że Rosjanie zostali pokazani nie tylko jako mordercy, oprawcy.

A mi ta scena nie spodobała się. Nie musieli mi pokazywać, że nie każdy Rosjanin jest zły. Zresztą – od pierwszej chwili pojawienia się tej postaci wiedziałam, że będzie on „tym dobrym”

Ale tak ogólnie nie oceniam tego filmu negatywnie. Może to ja za bardzo szukałam niedociągnięć zamiast pozytywnych rzeczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Ogladałem dziś.

Film naprawde dobry.

Jedno mam małe zastrzeżenie odnosnie aresztowania wykładówców UJ. To było wazne, żeby to pokazać, ze sowieci i naziści działali tak samo w celu zniszczenia inteligencji, elity narodu ale... ale Niemcy pod wpływem protestów (w tym Musoliniego) uwolnili wiekszosc wykładowców juz na początku 1940 roku. Nie pokazano zatem, zę w istocie sowieci byli po prostu o wiele gorsi od nazistów. Uwypuklenie teo mogłoby niexle podziałac na jakiegoś zachodniego widza, który byc moze kiedyś przypadkiem zobaczy ten film.

[ Dodano: 2007-10-28, 09:06 ]

- Polacy, wybaczcie nam! - powiedział znany rosyjski dysydent i obrońca praw człowieka Siergiej Kowaliow po obejrzeniu filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy. - Nie daj Boże, żeby coś takiego kiedykolwiek się powtórzyło - wtórowała mu historyk Natalia Lebiediewa.

Dramat Wajdy w sobotę po raz pierwszy wyświetlono w Rosji - jego pokaz studyjny odbył się w sali kinowej Ambasady RP w Moskwie.

Na zaproszenie ambasadora Jerzego Bahra i Instytutu Polskiego w Moskwie pierwszy polski film fabularny poświęcony zbrodni katyńskiej obejrzeli obrońcy praw człowieka, aktywiści organizacji pozarządowych, przedstawiciele świata nauki, twórcy kultury i zagraniczni dyplomaci akredytowani w stolicy Rosji.

Po finałowej scenie egzekucji, gdy przed widzami nagle pojawił się czarny ekran, w sali zapadła cisza. Trwała kilkadziesiąt sekund. Później - również w milczeniu - ludzie powoli zaczęli wychodzić. Wielu miało łzy w oczach. Starszej kobiecie zakręciło się w głowie i osunęła się na fotel.

- Film godny wydarzenia, o którym opowiadał - zauważył wyraźnie poruszony Kowaliow.

- Polacy, wybaczcie nam! To nie tylko komuniści są winni. My też jesteśmy winni, gdyż stanowimy większość. My Rosjanie także wtedy stanowiliśmy tutaj większość. To my pozwoliliśmy, by tutaj działo się to, co się działo. Wybaczcie nam! - powiedział b. rzeczenik praw obywatelskich Rosji.

Profesor Lebiediewa, która jako pierwsza dotarła w rosyjskich archiwach do dokumentów dowodzących, że to NKWD ponosi odpowiedzialność za mord na polskich oficerach w Katyniu, wyznała, że film nią wstrząsnął.

- Film mną wstrząsnął, choć kto, jak kto, ale ja o Katyniu wiem chyba wszystko. Dokumentalnie wierny i artystycznie potężny. Ani przez sekundę nie pozostawia nikogo obojętnym. Przez cały czas czuje się ból w sercu - powiedziała.

Lebiediewa podkreśliła, że "jest to tragedia i narodu polskiego, i narodu rosyjskiego". - Tragedia, że był taki straszny reżim. Nie daj Boże, żeby coś takiego kiedykolwiek się powtórzyło - wskazała. - Dla nas Rosjan tragedia katyńska, jest tak samo ważna, jak dla Polaków. Powinniśmy o niej pamiętać zawsze - dodała.

Inna historyk - Inessa Jażborowska wyraziła natomiast nadzieję, że "widz rosyjski zobaczy ten film". - Obraz jest obliczony przede wszystkim na widza rosyjskiego. To bardzo ważne, bo tyle kłamstw jest na ten temat. To będzie bardzo pożyteczne dla rosyjskiej opinii publicznej - zaznaczyła.

- Tak to wyglądało - powiedział z kolei b. prokurator wojskowy, generał w stanie spoczynku Aleksandr Trietiecki. - Gdy 17 lat temu - 27 września 1990 roku - powierzono mi prowadzenie dochodzenia w sprawie mordu na polskich oficerach oznajmiłem, że śledztwo musi być wszechstronne, obiektywne i pełne. Tak też pracowaliśmy - by sprawiedliwości stało się zadość - przypomniał Trietecki.

- Trzeba wyświetlić całą prawdę i postawić kropkę. Wszyscy powinni zrozumieć i przyjąć to, co się stało. Zrozumieć i przyjąć - podkreślił b. prokurator.

Oficjalny pokaz filmu Wajdy w Rosji planowany jest na 5 marca 2008 roku, w rocznicę wydania przez Stalina rozkazu wymordowania polskich oficerów (5 marca 1940 roku).

http://fakty.interia.pl/swiat/news/rosja-p...a-katyn,1001390

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Film zdecydowanie poniżej oczekiwań. Nie twierdzę, że sam pomysł opowiedzenia historii był zły, ale nie wyszło. Przede wszystkim za dużo próbowano przekazać, a to spowodowało pobieżne ujęcie wszystkich wątków. Widz, a przynajmniej ja nie poczułem więzi z głównymi bohaterami, nie poznałem ich, co doprowadziło do tego, że w czasie egzekucji ginęli zupełnie anonimowi ludzie. Z pewnością ten film mnie nie wzruszył, rozpatruję tutaj sam film, a nie tragedię katyńską, poruszającą niemal każdego. Dużo bardziej wzruszyło mnie, kiedy czytałem pamiętniki ludzi, którzy przeżyli obozy zagłady, kiedy czytałem o żołnierzach AK mordowanych w katowniach UB lub o polskich lotnikach walczących w bitwie o Anglię, potraktowanych na koniec haniebnie przez ludzi, którym pomagali. Jeżeli taki film jak Katyń nie wzbudza wielkich emocji, świadczy to o nim nie najlepiej. Perełką w całym niezbyt udanym filmie jest postać zagrana przez Chyrę, najlepsza kreacja i najciekawszy wątek. Dramat tego człowieka był jedyną rzeczą, jaka mnie poruszyła. Poza tym jest cienko. Kobiety niby próbowały stworzyć przekonujące postacie, ale nie do końca im się udało. Były jakieś takie sztuczne. Od strony technicznej lekkie zażenowanie. Egzekucje przedstawione tak, jakby zamiast strzału w tył głowy ktoś bił ich pałką. Strzał w potylicę oznacza, że człowiekowi z przodu wyrywa połowę twarzy. Widać to doskonale na zdjęciach archiwalnych. W filmie Wajdy pada strzał, a oficerowie z nietknięta twarzą upadają w doły. Wyraźne ściąganie z Pianisty Polańskiego (dobry Czerwonoarmista - dobry Niemiec, pusty magazynek i doładowanie przy egzekucji Małaszyńskiego - pusty magazynek i doładowanie przy egzekucji w getcie). Przemowa Englerta do żołnierzy w czasie świat była jakąś farsą. Mówił jakby walczyli za Europę, a nie Polskę, pan Wajda chyba się zapędził, bo promowanie "miłości do Europy" w takim filmie uznaję za skandal. Dla ludzi, których zamordowano w Katyniu najważniejsza był Polska, nie jakaś Europa, która zresztą się na nich wypięła. Aktorzy nie przekonali. Wyjątkiem był świetny Chyra, jeszcze Stenka i Żmijewski w miarę przyzwoicie, pozostali bez wyrazu. Liczyłem na znacznie bardziej umiejętne wyeksponowanie więzi między bohaterami. Takie pobieżne ujęcie, o tam są żołnierze, gdzieś czekają na nich kobiety, nie spowoduje utożsamiania się z bohaterami, wczucia w ich sytuację. Nie wiem, może zostanę zjechany za swoją opinię, ale do mnie ten film nie trafił. Bardzo dobrze znam historię Katynia i chciałbym, żeby traktował o nim film, który porusza. Dzieło Wajdy mnie nie poruszyło. Z pewnością inaczej odbierają ten film ludzie, których dotknęła tragedia katyńska, ale jeżeli o mnie chodzi stwierdzam, że film Wajdy jest słaby, moim zdaniem zbyt chaotyczny, posiada za dużo wątków nic nie wnoszących do fabuły. Powtarzam sam pomysł nakreślenia tej historii, bardziej od strony kobiet oczekujących na swoich mężczyzn nie był zły. Niestety wykonanie liche, a rozpatrywanie tego filmu pod kątem oscarów jest mrzonką w czystej postaci. Strona techniczna "Katynia" pozostawia wiele, ale to bardzo wiele do życzenia. Fabuła dla Polaków oczywiście ważna, tragiczna, ale dla osób nie znających historii Polski opowiedzenie jej w tak chaotyczny sposób może wywołać mętlik w głowie. Miałem duże oczekiwania wobec tego filmu, ale niestety się rozczarowałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zuzpat   

Hej mamy pytanie. Potrzebna nam jest pewna informacja. Mianowicie robimy plakat na konturs hostoryczny i musimy napisac o historii ukazanej w trzech fimach wajdy: "katyn", Człowiek z Marmuru i Kanale. Jesli wiecie to napiszcie,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taki film głośny, tyle ludzi, a jak widać na zachodzie ocenani z pozycji dystanus bardzo słabo. Żadnych nagród o ile wiem, nawet niewidziałem w żadnej gazecie przeduków zachodnich komentarzy, a z pewnością by takie wydrukowano... Ten film jest chyba niezauważalny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Któż by się tego spodziewał, "Katyń" Andrzeja Wajdy nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". A więc jednak coś w nim jest, co przyciągnęło uwagę nie tylko Polaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

...gdyby jeszcze nakręcił go Polański i był o Żydach to Oscar murowany, a tak to moze sie skończyc na nominacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Byłam na tym filmie razem ze szkołą. Niby nikt nie oglądał, a jednak NIKT się nie odezwał, jak wychodził z kina. Nikt.

Trzymam kciuki za Oscara!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   
...gdyby jeszcze nakręcił go Polański i był o Żydach to Oscar murowany, a tak to moze sie skończyc na nominacji.

Hmm..., a tak jakby mi się obiło o uszy, że ktoś mówił do innych o teoriach spiskowych..., a ten post taką teorią jest. Co do filmu uważam, że bardzo dobrze się stało taka nominacja na pewno jest reklamą i ten film dotrze do większej ilości ludzi, co nas Polaków powinno cieszyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

http://pl.youtube.com/watch?v=2Vdc_yKtOiM

http://pl.youtube.com/watch?v=5uiMhz-12TY&...feature=related

Trzymajmy kciuki za Katyń, dla Polaków film opisujący naszą bolesną historie, a zarazem dla USA ukazuje nieznaną tam naszą historię. Szokujące dla nich jest moment jak oficerowie Niemiec i ZSRR bratają się... Mam nadzieje, że wygra Katyń gorzej jeśli wygra 12 film produkcji Rosyjskiej..., co do filmu nic nie mam, ale jego zwycięstwo mogłoby mieć dodatkowe mieszane uczucia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Czy Andrzej Wajda dostanie Oscara za "Katyń" czy nie- film i tak jest genialny, a Andrzej Wajda wybudował sobie pomnik. Jendak byłoby wspaniale gdyby film został doceniony przez świat- bo jest to film wielki- film wybitnego reżysera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.