Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Aleksander

Zabytki Egiptu

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie waszym zdaniem zabytki należą do najwspanialszych zbudowanych nad Nilem?

Ja wyróżniłbym:

:) Piramidy w Gizie i Medum

:D Śwątynie w Karnaku i Luksorze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wyżej wymienione oraz :D

:): Świątynia w Medinet Habu

:D: Ramesseum

:D: Grobowiec Tutenchamona

:D: Świątynia w Abu Simbel

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Zabytki Egiptu są powszechnie znane i opisywane, zwłaszcza te najwspanialsze. Powtarzanie się więc, że piramidy (bo oczywiście piramidy!) byłoby truizmem. Również kompleks światynny w Karnaku czy grobowce Doliny Królów to zabytki zaliczane do najwspanialszych.

Wspomnieć warto o budowlach, które nie zachowały się do naszych czasów:

świątynia Atona w Tebach

świątynia grobowa Amenhotepa III

świątynia grobowa Amenemhata III zwana Labiryntem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście wyżej wymienione oraz :)

:D: Grobowiec Tutenchamona

Dlaczego grobowiec Tutanchamona? Przecież to jeden z mniejszych grobów w Dolinie Królów. To, że krył skarby grobowe najbogatsze z dotąd odkrytych, nie znaczy, że jest jednym ze wspanialszych zabytków. Jedynym pomieszczeniem w grobowcu pokrytym malowidłami była komora grobowa.

Jednak grobowiec ten prawie zawsze należy do programu wycieczek po Egipcie.

Jeśli już mowa o Dolinie Królów to warto wyróżnić :D grobowiec Seti I :idea: . Jest to największy grób Valley of Kings. Niestety przez ostatnie dwa stulecia został powaznie zniszczony przez zalania i niszczenie zdobień :sad: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kiya   

- Piramidy

- Sfinks

- Swiątynia w Luksorze i w Karnaku

- Świątyna Hatszepsut

- Swiątynia w Abu Simbel

- Świątynia Horusa w Edfu

- Grobowiec Nefertari

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Erinna   

- piramida schodkowa

- nekropola w Abydos

- grób 100 (ze względu na malowidło)

- świątynia Amenemhatów

- Świątynia Deir el Bahari

- Kolosy Memnona

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Erinna   

Grób 100 znajduje się w Hierakonpolis .Jest datowany NagadaIIc. Zawiera najstarsze jak dotąd znalezione w Egipcie malowidło ścienne. Obraz zajmuje dłuższą zachodnią ścianę z grobu, składa się z z kilku scen. Malowidło było umieszczone w swego rodzaju zaprawie pokrywającej cegłę. Była ona pokryta ochrą. Zadtosowano 4 kolory: czarny, żółty, czerwony i biały. Całość malowidła wydaje się wiazać z władcą i dotyczyć walki, polowania oraz rytuałów obchodzonych za życia i obrzędów związanych z pogrzebem. Niektórzy interpretują dane malowidło jako przedstawienie przejazdu orszaku Horusa, inni natomiast jako przedstawienie święta sed.

świątynia Amenemhatów

A konkretnie?

Chodziło mi o świątynie Mentuhotepów w Deir el Bahari. Bardzo przepraszam za pomyłkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   
Grób 100...

No oczywiście! W pierwszej chwili nie zrozumiałem. W języku angielskim określa się go inaczej. W uzupełnieniu dodam, że zachowały się fragmenty szkieletu ludzkiego i wyposażenia grobowego. Grób ten to pojedyńcza komora o wymiarach 4.5x2.0.1.5 m wykonana z małych suszonych cegieł.

Chodziło mi o świątynie Mentuhotepów w Deir el Bahari. Bardzo przepraszam za pomyłkę.

A ściślej: świątynię Mentuhotepa II Nebhepetre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mefisto   

Byłem wszędzie jeżeli chodzi o zabytki w Egipcie.... Szczerze mówiąc wszystko było fajne tylko nie piramidy! Nie było tam atmosfery. Milon ludzi na placu, handlarze i dookoła miasto. Najlepszy Luxor i Karnak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
seth   

Ja bym wymienił:

- Sfinksa w Gizie

- Piramidę "Łamaną"

- Świątynię w Luksorze

- Świątynię Hatszepsut

- Śtiątynię w Abu-Simbel

- Paletę Narmera

Mam takie pytanie nie tyczące się obecnego tematu ale związane z Egiptem :P czy zna ktoś stronę gdzie możne się nauczyć hieroglifów??? Albo czy ktoś jest w posiadaniu jakiegoś opracowania i byłby w stanie mi je wysłać na meila??? Byłbym baaardzo wdzięczny za pomoc :P :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Paleta Narmera to zabytek ruchomy a chodziło o stałe..

Pytanie jeszcze która świątynia Hatszepsut, przecież nie budowała tylko w Deir El- Bahari :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

- kompleks Neczericheta w Sakkara

- piramidy Snofru w Dahszur

- Umm el - Qaab

- Medinet Habu

- światynia Seti I (Teby Zach.) żal mi tej świątyni, która jest naprawde ładna, ale nikt jej nie odwiedza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   
Byłem wszędzie jeżeli chodzi o zabytki w Egipcie.... Szczerze mówiąc wszystko było fajne tylko nie piramidy! Nie było tam atmosfery. Milon ludzi na placu, handlarze i dookoła miasto. Najlepszy Luxor i Karnak.

hmm... długo byłeś tam w Egipcie? miesiąc? Dwa? To chyba minimum, żeby mówić, żeby zwiedzić na tyle dużo, by zostało mniej niezwiedzonych niż zwiedzonych. tak czy inaczej nie wiem czemu piramidy Cię rozczarowały 9poza tym irytującym amfiteatrem, czy jakmutambyło, po lewej, co psuł zdjęcia... ^_^.

Co bym wyróżnił? trudno powiedzieć. Wszystko jest cudowne i oryginalne. wyróżniłbym jednak podobnie jak autor tematu Karnak i Gizę. No bo niewiele równie pięknych rzeczy się zachowało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.