Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy uważasz, ze lustracja i dekomunizacja są potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

Lista Wildsteina, o. Hejmo ect.

Ciekawi mnie co sądzicie na temat lustracji i dekomunizacj i :?: Czy należy rozliczyć osoby prowadzące działalnośc agenturalną w PRL-u i usunąc je z życia publicznego :?: Czy może należy zamknąć na dłucgo archiwa i więcej się tym nie zajmować :?: lub poczekać na śmierć ewnetualnych agentów.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Dekomunizacja po 16 latach to troche spozniony termin :wink: a lustracja bez polowy ( czytaj 90% ) akto to ... delikatnie mowiac: kolejna tragikomedia . Dlaczego nie moglismy zrobic tego co inne kraje ? - wiem dlaczego - bo jak zwykle musimy robic wszystko "po swojemu" .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że trzebabyło to zrobić wcześniej, a nie robić grubej kreski... nawet jak nie w pierwszych latach III RP to w kolejnych należało to zrobić. Archiwa powinny zostać otwarte bo to część histori do której każdy obywatel powinien mieć wgląd... IPN chyba czeka na śmierć donosicieli. Naszczęście już wielu agentów zostało ujawnionych, tyle, że powinno to zrobić IPN nie Wildstein.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

Uważam, że lustracja i dekomunizacja są potrzebne :wink:. I nigdy nie jest na to zapóźno ... A co do ojca Hejmo to w końcu przecież wrócił do Rzymu i właściwie okazało się, że jego donosy nie był groźne a właściwie robił to nieświadomie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Lustracja jest ważna, ale są sprawy ważniejsze i przedewszystkim o tym powinniśmy pamiętać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sprawa przycichnie

jak nareszcie wyzdycha pokolenie komucho-solidaruchów

co to wogóle za podejście?? Wrzucasz do jednego worka ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę i tych, którzy wyzwolić jej nie chcieli, co gorsza przeszkadzali w jej uwolnieniu. Sprawa nie przycichnie jeszcze długi czas, ponieważ słynne teczki to świetne narzędzia manipulacji. Można je wykorzystać do walki wyborczej dlatego wszystkie powinny być odtajnione, a ludzie pełniący funkcje publiczne nie powinni pozostawiać żadnych wątpliwości co do swojej przeszłości. szkoda, że zabieramy się za to tak późno, trzeba było to zrobić we wczesnych latach 90.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Ja powiem tak: dopóki nie umrze pokolenie ludzi, którzy żyli w czasach komuny, w Polsce nie będzie normalnie. Jak patrzę na te wojny o teczki, to rzygać mi się chce. Skoro nawet Kuronia się podejrzewa o zdradę, to na każdego się znajdzie hak. A takiej dekomunizaji, w której ważne będą tylko układy polityczne, to ja mówię "nie".

I coś mi się wydaje, że istnieje możliwość iż będę głosować na SLD. Wychodzi na to, że ich afery to był pikuś przy absurdzie koalicji PIS-LPR-Samoobrona. A PO wydaje mi się niczym nie odstawać od PIS. Ale w sumie jeszcze mamy czas na takie decyzje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sa potrzebne..dlaczego ma isc w zapomnienie, cos co bylo zle...tylko z przedawnienia sprawy?

Zgadzam się, pomimo, iż od transformacji ustrojowej minęło juz kilkanaście lat. Ja uważam, że osoby, które były w przeszłości agentami SB lub tez z nią ( dobrowololnie) współpracowało, powinny być usunięte z życia publicznego. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Szczerze mówiąc wolę, aby władza zajęła się gospodarką i zwykłymi sprawami. Oczywiście trzeba ukarać jakoś tych ludzi, ale nie każdy, który współpracował, też i donosił. Ale jeżeli poseł x ma nie wejść do sejmu/senatu, bo jego dziadek/ojciec współpracował i donosił lub tylko współpracował, no to jest to trochę dziwne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Jestem przeciwny wrzucaniu dekomunizacji i lustracji do jednego worka. To sa całkiem inne sprawy.

Dekomunizacja to zakaz zajmowania wysokich stanowisk dla komunistów pełniących ważne funkcje w PRL (kwestia ustalenia szczebla), a lustracja to przede wszystkim ujawnienie tajnych współpracowników.

Lustrcje to nie ma być "kara", to jest kwestia bezpieczeństwa państwa. Nikt przeciez nie chce by ujawniono, że był TW! To znaczy, ze takie osoby łatwo szantażować. tym bardziej, że często sa to ludzie, którzy już raz ulegli jakimś naciskom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lustracja była potrzebna już na początku lat 90 - tych. Podobnie z dekomunizacją, która wcale nie musiała zaistnieć pod hasłem "na drzewach zamiast liści..."

Wystarczyło wtedy zdjąć całą wierchuszkę, a w jej miejsce awansować ich podwładnych (np w wywiadzie) i odebrać majątek PZPR.

Tylko ktoś to musiał zrobić, a wówczas nie było takiej siły politycznej na tyle zdolnej by to zrobić - efekt okrągłego stołu.

Co do samej lustracji, to fakt, że potrafili zrobić to już Czesi świadczy o tym, że pomimo naszego poczucia wyższości w stosunku do tego małego narodu, to jesteśmy daleko za nimi w tyle

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

A propos lustracji, dekomunizacji i innych pozostałości po starym systemie, co sądzicie o niszczeniu pomników zbudowanych w czasach PRL czy zmianie nazw ulic i placów nadanych w poprzednim systemie? Czy myślicie, że to dobry pomysł i że te zmiany powinny być przeprowadzone?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gervazy   
Czy myślicie, że to dobry pomysł i że te zmiany powinny być przeprowadzone?

Ale i owszem, niech się ludzie orientują, że komunizm się skończył. Niech znikną pomniki "wyzwolenia", co ma pomyśleć np: taki Amerykanin, który przyjedzie do Polski: "skoro u was już nie ma komunizmu, to czemu nadal go czcicie?". U mnie w mieście jest szkoła imienia Hanki Sawickiej, ulica 1 Maja, ul Waryńskiego, os Świerczewskiego. I jak myślicie czy to opieszałość władz, czy sentyment do starych "dobrych " czasów ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.