Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy uważasz, ze lustracja i dekomunizacja są potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie się zdaje, że III Rzesza była państwem niemieckim, niedoskonałym, ze zbrodniarzami u steru władzy, ale niemieckim.

Secesjonisto, proszę doczytaj, zanim coś zaczniesz komentować krytycznie. Napisałem:

Prędzej - choć i tu analogia jest złudna, bo PRL był jednak państwem polskim, niedoskonałym, ale polskim - pasowałaby tu analogia do "dezaboryzacji", czyli pozbycia się - za pomocą odpowiedniej regulacji prawnej - "z obiegu kierowniczego" po 1918 r. osób współpracujących z zaborcami. Gdyby oczywiście taką operację wówczas przeprowadzono. Nie przeprowadzono, i słusznie, bo musiałaby objąć chociażby niejakiego Józefa Piłsudskiego.
zatem zwrot o polskim charakterze PRL odnosił się wyłącznie do "złudności" analogii pomiędzy latami po 1989 r., z okresem po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

To, w jakim stopniu Niemcy hitlerowskie miały "niemiecki charakter" (rzecz jasna miały) nie ma większego znaczenia w kontekście generalnej absurdalności porównywania ich do PRL. Od zwrócenia na ten fakt uwagi swój post rozpocząłem.

Bruno - w 100% zgoda. Szkoda tylko, iż komuniście zapomnieli o tej jakże szlachetnej zasadzie, owym dorobku naszej cywilizacji europejskiej ...

Ciekawy, nie wnikając w szczegóły, choć byłyby one dosyć interesujące (np. procedura karna i jej przebieg po roku 1956 nie różnił się - co do zasady - nadmiernie od rozwiązań całkiem cywilizowanych, wyjąwszy oczywiście przypadki "politycznie skrajne", nawet wówczas często przez środowisko prawnicze uważane za nader kontrowersyjne - np. "afera mięsna"), powinniśmy się jednak skupić na jednej myśli - zdaje się chcemy być lepsi i bardziej europejsko cywilizowani od owych komunistów, czy "komunistów", nieprawdaż? Istotą zmian po 1989 r. w sferze prawa nie miał być chyba powrót do rozwiązań z czasów Hammurabiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Tak sobie pomyślałem, że gdyby doszło do uczciwej lustracji po 1989 roku to biedny Boni po pysku by nie dostał.

Martyrologia byłaby mu oszczędzona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Tak sobie pomyślałem, że gdyby doszło do uczciwej lustracji po 1989 roku to biedny Boni po pysku by nie dostał.

Martyrologia byłaby mu oszczędzona.

Takie 3 grosze. W DDR otwarto archiwa i wszystkim to na zdrowie wyszło. Za późno aby to zrobić w Polsce.

PS. Jestem czysty, urodziłem się po 1972.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

Za późno aby to zrobić w Polsce.

Czyli z biegiem czasu ten temat będzie coraz bardziej tracić na znaczeniu. Tyle dobrego, bo i ci, których to dotyczy będą się wykruszać ;)

P.S. Ewentualnie temat będzie stanowił amunicje w przepychankach politycznych/światopoglądowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ewentualnie temat będzie wykorzystywany do szantażowania pewnej grupy ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

ewentualnie temat będzie wykorzystywany do szantażowania pewnej grupy ludzi.

Skoro tego się nie ujawnia to w szachu trzyma się osoby, które tam występują. Oczywisty fakt ale konkluzje raczej nie są śmieszne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.