Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
{*_*} elta

Najlepszy z Piastów

Który z Piastów był najlepszym władcą?  

142 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Mieszko I
      4
    • Bolesław Chrobry
      14
    • Kazimierz Odnowiciel
      5
    • Bolesław Śmiały
      3
    • Bolesław Krzywousty
      1
    • Władysław Łokietek
      2
    • Kazimierz Wielki
      44
    • Inny jaki?
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie był nim Kazimierz Wielki. Przekonało mnie jego pokojowe nastawienie i wielkie reformy w państwie.

Sukcesy w polityce zagranicznej nie byłyby możliwe, gdyby nie rozsądne działania monarchy wewnątrz kraju.

post-38-1121866402.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bolesław Chrobry ponieważ:

Dążąc do ekspansji na tereny Prusów popierał misje chrystianizacyjne. Poparł misję christanizacyjną Św. Wojciecha do Prus, który zginął śmiercią męczeńską i został pierwszym patronem naszego kraju i jest nim do dziś. Jego ciało Chrobry wykupił za tyle złota ile sam Św. ważył.

W 1000 roku Otton III przybył z pielgrzymką do grobu Św. Wojciecha i chciał pozyskać Bolesława do swych idei Cesarstwa, Chrobry miał rządzić Słowianami. :!: Polska przy wsparciu Cesarstwa stałaby się potęgą środkowej Europy rządząca tu niepodzielnie. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono metropolią w Gnieźnie i biskupstwami w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Chrobry został uznany przyjacielem Cesarstwa Rzymskiego i niezależnym władcą, cesarz wyróżnił go dając mu swe insygnia. Niestety po śmierci Ottona III nasze stosunki drastycznie się zmieniły. Bolesław zajął Milsko, Łużyce i Miśnię, rok później opanował również Czechy. Zajął Grody Czerwieńskie i udał się na Kijów z udaną wyprawą w celu ponownego obsadzenia Świętopełka na tronie w Kijowie. W 1025 r. koronowany został na I króla Polski. Myśle, że był właściwą osobą we właściwym czasie na tronie Polskim. Cenię go przede wszystkim za Zjazd Gnieźnieński, nieustępliwość i to że nie wahał się nigdy użyć swojego wojska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

Istnieje hipoteza, jakoby Chrobry został na Zjeździe naznaczony na następcę cesarza Ottona III. jednak mimo wszystko według mnie najlepszym władcą był Kazimierz Wielki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Ja zawsze miałam wielki sentyment do Bolesława Śmiałego. Historiografia nie byla mu zbyt przychylna przez zamodrowanie biskupa Stanisława ( patron Polski! ) wręcz wroga ale uważam go za świtnego władcę który potrafił wykorzystywać nadażające sie okazję. Przyczynił sie też w wielkim stopniu do odbudowy organizacji kościelnej. Dzięki lawirowaniu na arenie politycznej udało mu sie zdobyć koronę!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   
biskupa Stanisława ( patron Polski! )

To jest śmieszne. Zdrajca, spiskujący przeciwko Bolesławowi, został patronem kraju. Gall Anonim ominął w swojej kronice przyczyny konfliktu władcy z biskupem, ale pisał o Stanisławie jako zdrajcy. Wieć trudno myśleć o nim co innego, skoro pisał kronikę zaledwie 30 lat po tych wydarzeniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

nie widzę w tym nic śmiesznego, Karol Wielki też jest świętym i wileu wielu innych którzy na to teoretycznie nie zasługują.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o Krzywoustym? Dziś wszyscy przeklinają jego testament, ale przypomnę, że w Europie większośc państw przeszła przez rozbicie... taki był wtedy trend. Bolek nie mógł przewidzieć, że przez jego testament dojdzie do tak długiego rozbicia. On miał jednak mnóstwo sukcesów. Opanował Pomorze Szczecińskie i Pomorze Gdańskie. Dzięki niemu doszło także do chrystianizacji Pomorza. Pokonał Henryka V na Psim Polu wcześniej była też obrona grodów Głogowa i Niemczy. W 1129 zawarł sojusz z Danią. Przy końcu swojego życia dokonał rzeczy wielkiej. Otóz arcybiskupstwo w Mageburgu na podstawie sfałszowanych dokumentów przejęło zwierzchnictwo nad Polską, co jak wszyscy zdajemy sobie sprawę był niebezpieczne. Spotkał się w Merseburgu z cesarzem Lotarem III i w zamian, za jego rezygnację z mieszania się w sprawy dynastyczne na Węgrzech i zakończenie wojny z Czechami, Cesarz miał wyjednać u papieża niezależnośc Polski od arcybiskupstwa w Magdeburgu obaj władcy wywiązali się ze swoich obietnic.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Radeon   

Postawiłem na Chrobrego, ponieważ znacznie przyczynił się do wzmocnienia kraju. Choc nie ukrywam, że Kazimierz Wielki też jest moim fanem

//elta: proszę o dłuższe i sensowne posty, bo ten, podobnie jak post szpek_chomika, który usunęłam, pozostawia wiele do życzenia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lex87   

Bolesław Chrobry [992-1025]za to , że o mały włos nie stworzył wspaniałego państwa Słowian środkowoeuropejskich.[ Gdyby nie traktował ich jak łupy terytorialne ,a wszedł w szersze kręgi w stosunku do tych ziem.] Władca nie tylko Polski ,ale i Czech , Moraw , zdobywca Milska , Łużyc , Grodów Czerwieńskich ,Słowacji.Nieprzeciętny władca nie tylko ze względu na historie ,ale i inteligencje i historie życia , zakładnik cesarski [od 979 - Zjazd w Kwedlinburgu], przez co zdobył konszachty z panami niemieckimi i wykształcenie , władca mający na uwadze jedność kraju - wygnał synów i wdowe Mieszka , organizator zjazdu gnieźnińskiego , człowiek popierający godne idee - wymarzone Cesarstwo Ottona 3 , gorliwy krzewiciel chrześcijaństwa - wybijał zęby sprzeciwiającym się chrześcijańskiej wierze i łamiącej jej zasady i popierał wyprawe św. Wojciecha i wkońcu pierwszy król Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że najlepszym z Piastów był Kazimierz Wielki. Założył pierwszy w Polsce uniwersytet ( Akademia Krakowska 1363 r. ). Przeprowadził szereg licznych reform politycznych, społęcznych, militarnych i gospodarczych. No i ,,Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bolesław Chrobry za nabytki terytorialne, za to że prawie został władcą jedna z części wielkiego państwa uniwersalistycznego, za to, ze potrafił wykorzystać misję Św. Wojciecha i Zjazd Gnieźnieński dla dobra Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Cięż ko mi się zdecydować na jednego, więc postanowiłem wybrać trójkę na podium.

1. Kazimierz Wielki, stworzył naprawdę potężne państwo z którym zaczęto się na poważnie liczyć w Europie.

2. Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski, powiększył znacznie obszar swojego państwa w stosunku do stanu jaki zastał.

3. Mieszko I, bez niego naprawdę ciężko było by Chrobremu dojść do takich wyników, to on zapoczątkował proces powstawania Polski.

Zagłosowałem oczywiście na Kazimierza Wielkiego :king: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy to Mieszko I bo on mial najtrudniejsze zadanie ze wszystkich Piastow musial stanac na wysokosci zadania jakiego sie podjal .

Drugi to badz co badz Boleslaw Krzywousty , za 42/44 bitwy wygrane , za to ze rozslawil polska armie i wygral z rozpuszczonym Zbigniewem . Jesli chodzi o rozbicie dzielnicowe to mysle ze wiedzial ze tak sie stanie , ale cokolwiek by nie zrobil i tak by wyszlo to samo . Przekazalby panstwo najstarszemu z synow i tak mialyby miejsce walki o tron miedzy bracmi .

Trzecie nie wymieniany do tej pory i nie wiem dlaczego to Wladyslaw Lokietek ktory jako pierwszy odbudowal to co zostalo po rozbiciu dzielnicowym , w najtrudniejszej sytuacji , uciekal przeciez przed przesladowcami , chowal sie w jaskiniach a mimo to odbudowal Polske .

Kazimierz Wielki wszystko mial jak na tacy mial spokoj i nie mial tylu wrogow ( o ile mial bo moze o kims nie wiem :D ) wiec mogl spokojnie budowac dalej Polske .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.