Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Skład przykładowej rosysjjkkeij dywizji kawalerii w 1914

15-я кав. дивизия

начальник: ген-л. Любомиров П.П.

начальник штаба:

1-я бригада

начальник:

15-й драг. Переяславский полк - 6 эск.[Плоцк]

15-й уланск. Татарский полк - 6 эск.[Плоцк]

2-я бригада

начальник:

15-й гус. Украинский полк - 6 эск.[Влоцлавск]

3-й Уральск. Каз. полк - 6 сотен.[]

Конно-пулеметная команда - 8 пулеметов.

1-й конноарт. дивизион - 12 (3дм.).

Jednostki korpuśne przkładowego korpusu ros. w 1914 r.

15-й арм. корпус

командир: ген. от инф. Мартос Н.Н. (пленен в ночь с 16(29) на 17(30) авг. у Винцковен)

начальник штаба: ген-м. Мачуговский (убит 16(29) авг. у Бартошкен)

инспектор артиллерии: ген-л. Мальковский Михаил Григорьевич.

15-й мортирно-артиллерийский дивизион - 12 (122-мм).

15-й саперн. батальон

2-й Оренбургский каз.полк (из состава 13-й кав.див. в составе 4-х сотен)

15-й авиаотряд

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przypadkowo natknąłem się na bardzo ciekawy - kuriozalny wręcz rysunek z roku 1914 (?) przedstawiający spieszonych kawalerzystów bengalskich szturmujących niemiecka piechotę z lancami w dłoniach. Podpis pod rysunkiem mówi iż jest to walka pod Ramscapelle 24 października 1914. Choć samo zdarzenie budzi moją wątpliwość (pułk bengalski nad Izerą?) - niewykluczone iż w roku 1914 miały miejsce i takie zdumiewające wręcz przypadki użycia kawalerii

post-2153-1237719553_thumb.jpg

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ilustracja powalająca. Nie słyszałem o tym, choć może coś gdzieś kiedyś, ale nie jestem pewien.

Za to Satter w swojej książce o kawalerii niemieckiej w I wojnie światowej opisuje parę przkładów jej użycia, w tym szarżę na Borzymie: otwarty teren, potem 4 metrowy potok i potem skraj wsi, gdzie byli Rosjanie. Atakował 13 Pułk Dragonów, który stracił 322 ludzi (to jest ponad 30% pełnego stanu osobowego )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Użycie lanc w szyku pieszym raczej nie było "nagminne" - choć większość pułków kawalerii (oprócz kirasjerów) miała lance, a i walka pieszo nie należała do rzadkości. Co do zamieszczonego obrazka - jestem jednak sceptyczny - być może jest to fantazja jakiegoś korespondenta wojennego. Ilustrowane wieści ukazujące się w europejskich stolicach pełne były takich wyolbrzymionych i zniekształconych historii.

A co do szarż na obu frontach - te z pewnością miały miejsce, gdyz np. Balck tak pisał o kawalerii niemieckiej

We Francji posądzano jazdę niemiecką o zbytnie skłonności do walki pieszej. Regulamin z dn. 3 IV 1909 z całą słusznością przestrzegał, by na walkę pieszą decydowano się tylko w ostateczności (…) i podkreślał zasadę, że walka na koniu ma być najważniejszym sposobem walki jazdy, prowadzonej zawsze zaczepnie (…) Tylko tam gdzie nie można użyć lancy, chwytamy za karabin” .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Co do obrazka, to pewnie niestety jest fantazja koreposndenta, a szkoda, bo byłoby to coś niesamowitego.

Co do regulaminu kawalerii, to chyba go już w tym wątku cytowałem ;) Pod Twoim wpływem zresztą, jak napisałeś, że tylko brytyjska kawaleria była szkolona głównie do walki pieszej. Chciałem zaprzeczyć cytatem z niemieckiego regulaminu, a znalazłem potwierdzenie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie znam szczegółów bitwy pod Jaroslawicami ale:

Wiem, pewnie odgrzeję starego kotleta, ale sporo o wykorzystaniu kawalerii w 1914 roku na wschodzie pisze Pawlik w "Bitwie pod Lwowem" - błędne wykorzystanie kawalerii przez Austriaków, a bitwa pod Jarosławicami opisana jest ciekawie wraz ze schematami przez Rosjan tu:

http://www.grwar.ru/library/Slivinsky/inde...b23250df0ae51fa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Faktycznie trudno było znaleźć sensowne miejsce dla kawalerii w warunkach frontu zachodniego. Choć i tu, przed poszatkowaniem terenu liniami okopów, schronów bojowych i drutów kolczastych, ten rodzaj sił zbrojnych potrafił się dobrze sprawować, jak dowodzi niemieckie natarcie na belgijski Liege. Gdzie indziej kawaleria potrafiła być użyteczna przez cała wojnę. O wyczynach Brytyjczyków i Arabów w zmaganiach przeciwko armiom tureckim, czy o wydarzeniach na froncie wschodnim, łatwo coś usłyszeć. Ale były też bitwy, tonące dziś w cieniu, jak sukcesy bułgarskiej kawalerii w ofensywie przeciwko Serbii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
pytanie tylko czy był na froncie wschodnim podczas PWS przypadek takiego scenariusza:

a - przełamanie frontu

b - kawaleria wchodzi w wyłom i "szaleje" na tyłach przeciwnika (chociażby tak jak pod Kijowem w 1920 r.)

Osobiście nie przypominam sobie takich rajdów podczas I w św - mogę wszak się mylić.

Takiego czegoś nie było - był przypadek inny - kiedy rzucano kawalerię przeciw piechocie, która przełamała front.

W lutym 1915 r. rosyjski I korpus konny rzucono przeciw Niemcom przełamującym się pod Drobinem. Rosjanom sprzyjało szczęście - uderzenei zmiotło ubezpieczenia i trafiło na tabory i zaprzodkowaną artyleię I korpusu rezerwowego Gwardii - jedynie pełna poświecenia interwencja strzelców gwardii uratowała niemieckie zaplecze od całkowitego pogromu.

Lipiec 1915 r. po przełamaniu pod Przasnyszem niemiecka wojska idą w kierunku na Maków - Różan. Pod Gołyminem na rozciągniętych w polu Niemców uderza rosyjska DK. W szarży zmiatają pierwsze szeregi Niemców - 3 linie, ostatecznie natarcie zostaje odparte na 4 linii niemieckiej piechoty z dużymi stratami obydwu stron - rosjanie tracą 20 oficerów, ponad 400 szeregowych i tyle samo koni. W rezultacie Niemieckei natarcie traci impet a łączną między korpusami syberyjskim a turkiestańskim zostanei przywrócona.

Co zaś do regulaminów - Felddienst=Ordnung z 1908 w skrócie mówi tak

wrogą kawalerię szarżować, piechorę "niewstrząśniętą" szarżować tylko przy pełnym zaskoczeniu i najlepiej z wielu stron równocześnie, atak na piechotę "wstrząsnięta" często jest bardzo skuteczny, ckm atakować tak jak wyżej opisano piechotę, artylerie atakować tylko w marszu lub z zagrożonej (bezbronnej) flanki, przy czym atak taki ma sens tylko wtedy, jeżeli można działa zabrać lub unieszkodliwić.

Na końcu pouczają, że w ogniu tak wrogiej piechoty jak i artylerii można osiągnąć sukces, lecz będzie on okupiony wielkimi stratami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   
Co zaś do regulaminów - Felddienst=Ordnung z 1908 w skrócie mówi tak

Czy można gdzieś regulaminu kajzerowskiej armii znaleźć w sieci?

Ewentualnie czy byłbyś w stanie udostępnić skany tych które posiadasz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wirgil   

Fronty tureckie rzeczywiście były jednymi z tych, na których kawaleria odgrywała jeszcze jakąś rolę (w porównaniu do Europy) - w końcu, poza Dardanelami, nigdzie na frontach tureckich walki nie nabrały charakteru pozycyjnego w takim znaczeniu, jak na Froncie Zachodnim.

Sami Turcy przystępując do I wojny światowej, regulaminowo powinni posiadać 40 pułków kawalerii regularnej i 60-parę "pułków" nieregularnych. W praktyce, po katastrofie wojen Bałkańskich Armia Turecka w grudniu 1914 miała najprawdopodobniej (nikt nie wie dokładnie ile) 22 pułki kawalerii regularnej, większość z których i tak była odtworzona (świeżo sformowana).

Największy związek kawalerii, 2. DK, walczył na Kaukazie w składzie kombinowanego korpusu kawalerii, z trzema dywizjami kawalerii nieregularnej.

I wszystkie te jednostki tureckie dostawały łupnia od Kozaków rosyjskich - do tego stopnia, że na wiosnę 1915 "dywizje kawalerii nieregularnej" Turcy rozwiązali ze względu na wysoki poziom strat i bezużyteczność w walce z kawalerią Rosyjską.

Do końca wojny na Kaukazie, Turkom dawał się we znaki brak kawalerii, który unaocznił się już w pierwszej dużej bitwie, pod Sarykamyszem (Sarikamish): wtedy turkom zabrakło kawalerii, żeby osłonić lewą flankę i kozackie pułki oskrzydliły jednostki tureckie.... wykonujące manewr oskrzydlający.

W Iraku za to walczył turecki Pułk Kawalerii Wielbłądziej - choć nie pamiętam szczegółów walk, może ktoś wrzuci.

Armia turecka była bardzo kiepska i właściwie można było ją pokonać czymkolwiek

To off topic - ale... gdyby było jak w cytacie, Turcja nie walczyłaby przez 4 lata na kilku frontach jednocześnie. I nie dałaby Aliantom łupni przy kilku okazjach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
I wszystkie te jednostki tureckie dostawały łupnia od Kozaków rosyjskich - do tego stopnia, że na wiosnę 1915 "dywizje kawalerii nieregularnej" Turcy rozwiązali ze względu na wysoki poziom strat i bezużyteczność w walce z kawalerią Rosyjską.

Do końca wojny na Kaukazie, Turkom dawał się we znaki brak kawalerii, który unaocznił się już

Wg Der Weltkrampf um Ehre und Recht dywizja "niereguralnej" kawalerii, która walczyła na Kaukazie składała się głównie z Kurdów i miała głównie nadzieję na zebranie łupów. Gdy nie udało się ich zdobyć na wrogu poszli grabić swoich...

To off topic - ale... gdyby było jak w cytacie, Turcja nie walczyłaby przez 4 lata na kilku frontach jednocześnie. I nie dałaby Aliantom łupni przy kilku okazjach.

Masz rację - ale nie ciągnijmy tego tutaj - mamy wątek o armii tureckiej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wirgil   
Wg Der Weltkrampf um Ehre und Recht dywizja "niereguralnej" kawalerii, która walczyła na Kaukazie składała się głównie z Kurdów i miała głównie nadzieję na zebranie łupów. Gdy nie udało się ich zdobyć na wrogu poszli grabić swoich...

Tych dywizji nieregularnych było na Froncie Kaukaskim aż trzy (z numerami 2., 3., 4.) i wszystkie składały się z Kurdów i pozostałych "mniejszości narodowych". Rzeczywiście, zajmowali się głównie łupieniem i mordowaniem Ormian i chrześcijańskich Asyryjczyków.

Mieli w tym wprawę, gdyż te same plemienne jednostki były już użyte do tłumienia rozruchów ormiańskich w 1894/5.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.