Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kawaleria vs Piechota

Rekomendowane odpowiedzi

Hauer   

W jakim sensie liczyć? Jeśli kazdego konia liczyc za "etat", a konie jak w przypadku opisanym przez Tofika zostaja na tyłach, a kawalerzyści maja walczyć pieszo to kawaleria traci chyba z 70% siły wzgledem piecoty z tym samym stanem etatowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Chodziło mi oto,że konie również były na etacie jednostki,a że obniżały liczebność jednostki

bojowej w ogólnym znaczeniu to nie ulega wątpliwości.Nie mówię tu o wartości bojowej.Ale taka była specyfika tych oddziałów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

I dopóki konia się uzywało z powodzeniem w walce, była to jednostka skuteczna i silna. Jak juz kon słuzył tylko jako środek transportu piechoty na pole walki i jeszcze trzeba bylo oddelegowac ludzi do pilnowania koni to juz było gorzej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak juz kon słuzył tylko jako środek transportu piechoty na pole walki i jeszcze trzeba bylo oddelegowac ludzi do pilnowania koni to juz było gorzej.

Ale pomimo tego nadal była to jednostka bardzo mobilna, mogła się poruszać stosunkowo szybko i właściwie w każdym terenie, co nie było możliwe w przypadku jednostek zmotoryzowanych i w tym przede wszystkim tkwiła siła kawalerii w ostatnim okresie jej istnienia.

Jeśli już omawiamy końcówkę istnienia kawalerii.

Choć w armii rumuńskiej jeszcze w latach 80 XX wieku wykorzystywano konie, wprawdzie nie była to już kawaleria tylko lekka artyleria (o ile można to tak nazwać) dzięki koniom można było z ciężkim sprzętem w miarę swobodnie poruszać się po górach i tam były wykorzystywane. Czy jeszcze i dzisiaj nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

A ja nawiążę do dragonów.Król Jan III szczególnie lubił tę formację używając ja jako wsparcie jazdy do walk z Tatarami,Kozakami i innymi kupami swawolnymi grasujących na Dzikich Polach jak i na południowych granicach kraju.Jak ogólnie wiadomo Tatarzy byli mało odporni na ogień broni palnej.Mało tego chłopskie i mieszczańskie pochodzenie dragonów sprawiało,że była to formacja karna i można ją było wykorzystywać do prac które nie przystoją szlachcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.