Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
moka2

Jaką nazwę nadał Napoleon pewnej wsi polskiej?

Rekomendowane odpowiedzi

moka2   

Witam i z gory prosze o wyrozumialosc

trafilam tu przypadkiem. szukam informacji o wsi przez ktora przechodzil/przejezdzal Napoleon z p Walewska i ktorej nadal nazwe. wiem tylko tyle ze jest to na trasie drogi krajowej nr 14 czyli okolice Lodzi

bede bardzo wdzieczna za pomoc - rozwiazuje Zagadka 81 z www.pazyl.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Nie mam pojęcia , ale ułatwione zadanie by było gdybyśmy wiedzieli czy nadał jej nazwę z języka zagranicznego czy kazał po Polsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Koło Łodzi...hm...wiem, że Napoleon przejazdem był na terenie dzisiejszego Wojewódctwa Łódzkiego i ktoś mi kiedyś podał informację gdzie dokładnie. Pamięć jest ulotna, a to było z dwa lata temu jak pytałam. Nie zapisałam (albo nie pamiętam, że zapisywałam). Można spróbować dotrzeć do tej informacji, ale to zajmię dość długi okres czasu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArturJr   

Z pewnością chodzi o wieś Tumidaj w powiecie sieradzkim przy drodze krajowej nr 14. Jest tam karczma (obecnie budynek mieszkalny), w której rzekomo miał spotkać się Napoleon z Walewską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A pewność skąd bierzemy?

Albowiem nazwa "Tumidaj" występuje w wielu regionach Polski, dalece wcześniej niźli pojawił się na scenie Europy Napoleon. Zatem kiedy owa nazwa: tej konkretnej wsi, odnotowana została po raz pierwszy?

Napoleon był tak biegłym w naszym języku? Czy to ma być kalka wyrażenia francuskiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z pewnością chodzi o wieś Tumidaj w powiecie sieradzkim przy drodze krajowej nr 14. Jest tam karczma (obecnie budynek mieszkalny), w której rzekomo miał spotkać się Napoleon z Walewską.

Raczej rzekomo. Bo - jak chce A. Manfred - Napoleon ustalił nazwisko nowej znajomej dopiero po przybyciu do Warszawy. Czy nie zapytałby się o nie w czasie rozmowy w karczmie. No chyba że nie znam się na ówczesnych konwenansach.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArturJr   

Z "pewnością" bierze się stąd, że jest to prawidłowa odpowiedź na pytanie z quizu ze strony, którą w pierwszym poście podała moka2. Dodatkowo ze znajdującym się tam zajazdem łączy się legenda napoleońska o rzekomym spotkaniu pary Napoleon + Walewska. Ile ta legenda ma wspólnego z historią? Przyjdzie nam tylko zgadywać (stąd to "rzekome spotkanie") ;)

Edytowane przez ArturJr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No mnie akurat ów quiz i jego autorzy jakoś nie przekonują, bo jakoś w w innych miejscach kraju podobne nazwy egzystują - co trochę burzy ową legendę. Poza tym jakimż to aktem nadano jej tą nazwę? Równie dobrze za podstawę wiedzy można wziąć Wikipedię - czasem bez szkody dla rzetelności przekazu, częściej jednak ze szkodą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy tu chodzi o tę miejscowość w której rzekomo się spotkali?

W łódzkim są dwie wsie o nazwie... Napoleonów.

Wacław Gąsiorowski w "Pani Walewskiej" pisze o Łabłonnej. Tam mieli się spotkać ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.