Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Literatura której nie ma - czyli Wasze życzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Tytuł tematu może enigmatyczny, ale już wyjaśniam. Zbierając kolejne pozycje na temat Was interesujący z historii Polski podczas II WŚ, zapewne nie raz odczuwacie pewne braki, jeśli chodzi o bibliografię na dany temat, czy to odnośnie walk Polaków na frontach II WŚ czy też zagadnień politycznych. Ciekaw jestem, czy jest tak w istocie, a jeśli tak to pozycji na jakie konkretnie tematy wam brakuje, które tematy zostały albo bardzo słabo opracowane, ale nie ma dosłownie nic na ich temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Brakuje mi obszernej monografii 1. DPanc gen. Maczka- od "Totalise" do Willhelmshaven, pisanej piórem Ryana, Ambrose'a czy Grzegorza Czwartosza. Lekka, barwna lektura, mnóstwo relacji z pierwszej ręki i plastyczne opisy walk na froncie zachodnim naszej dywizji- to byłaby książka dla mnie idealna. Prawdę mówiąc takie oczekiwania miałem w stosunku do "Marszu Czarnych Diabłów" MacGilvraya i się srogo zawiodłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Trzeba przyznać, że porządna monografia nt. 1. DPanc. przydała by się. Chociaż bibliografia odnośnie tej jednostki wcale nie jest taka znowu mała, to jednak nie wiem, czy którakolwiek z tych książek wyczerpuje temat w sposób wystarczający.

Osobiście czekam na kontynuację tematu 1. SBS. Co prawda ukazała się bardzo dobra pozycja Cholewczynskiego, to jednak nadal brakuje mi monografii z prawdziwego zdarzenia, mimo iż podobnie jak w przypadku 1. DPanc. tak i tutaj mamy do czynienia z całkiem pokaźną bibliografią, która jednak i tak nie wyczerpuje tematu.

Natomiast tematem, który jak dla mnie wymaga zdecydowanego rozszerzenia, jeśli chodzi o książki, są monografie warszawskich oddziałów AK walczących w Powstaniu Warszawskim. Zwłaszcza brak monografii "Czaty 49" bardzo mi się nie podoba. Poza fragmentarycznymi informacjami z innych opracowań, ogólnie mało napisano o tej jednostce, co by tu nie mówić, uważanej za jedną z najlepszych w całym Powstaniu. Także tematyka biografii wybitnych postaci PPP i AK zasługuje na rozszerzenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Także tematyka biografii wybitnych postaci PPP i AK zasługuje na rozszerzenie.

Mnie denerwuje brak książki, w której znalazłyby się biografie dowódców i żołnierzy niemieckich tłumiących powstanie w Warszawie. Ogółem mało jest książek o powstaniu, traktujących je od strony niemieckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Bardzo małojest obiektywnej literatury na temat Ludowego Wojska Polskiego. Szczególnie ucieszyłaby mnie obiektywna książka o bitwie budziszyńskiej, z dokładnym przedstawiniem faktów i relacjami, może wspomnieniami, jeśli tylko takowe są. Poza tym brakuje mi książki o 1. Samodzielnym Batalionie Specjalnym, zawierającej chociaż historię tego batalionu. Książka o życiu w obozach radzieckich byłaby też dobrym pomysłem, ciekawą ideą mogłaby być książka o Polakach w Wehrmachcie(zarówno i tym przymusowym, jak i ochotniczym Wehrmachcie- Legionie Polskim, powstałym pod koniec wojny) i o Ludowym Lotnictwie Polskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Brakuje mi obszernej monografii 1. DPanc gen. Maczka- od "Totalise" do Willhelmshaven

Pisze sporo o niej F. Skibiński w "Pierwszej Pancernej". Jak zauważył Albinos, jest też trochę literatury (którą dysponuję).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
palatyn   
Brakuje mi obszernej monografii 1. DPanc gen. Maczka- od "Totalise" do Willhelmshaven, pisanej piórem Ryana, Ambrose'a czy Grzegorza Czwartosza.

Trwają nad nią prace. Na szczęście autorem nie jest pan GC.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jednak cuda się zdarzają, a woda w Wiśle w ostatnim czasie musiała wyjątkowo szybko płynąć. Chciałem pozycję o "Czacie" i jest pozycja o "Czacie". Chociaż nie ukrywam, że czekam na więcej. Szczególnie chętnie widziałbym coś na kształt Słownika biograficznego konspiracji warszawskiej 1939-1944 autorstwa A.K. Kunerta. Taki zbiór biografii wszystkich żołnierzy "Czaty".

A na chwilę obecną, z chęcią zapoznał bym się z całościowym opracowaniem działań Zgrupowania "Radosław" w Powstaniu. Co prawda jest niby biografia samego gen. Mazurkiewicza, gdzie jest to ujęte całkiem nieźle, niemniej to i tak ciągle za mało. Ale patrząc na powoli zapełniające się luki w historiografii Powstania, jestem dobre myśli, i wierzę że za jakiś czas ukaże się i taka pozycja.

No i nie sposób nie przyznać racji Szumo, odnośnie strony niemieckiej. Przydałaby się jakaś nowa publikacja poświęcona tej tematyce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Okej, w takim razie pytam teraz ja ;)

A pytam o książkę, w której będzie opisany Kraków w latach 1939-1945. Konkretnie chodzi mi o działania małego sabotażu czy dywersji. Przecież musiały działać!

Interesuje mnie Kraków konkretnie, bo w Krakowie sobie pomieszkuję ;) Poza tym czytając książki zazwyczaj pokazane jest wszystko na przykładzie Warszawy - oczywiście ja nie mam nic przeciwko temu, jednak może jest jakaś książka o Krakowie w czasie wojny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Do tego jeszcze to:

Stachiewicz P., Akcja Koppe, Warszawa 1975, ss. 198.

O ile się orientuję, są dwa wydania, pierwsze właśnie z '75, drugie z '82.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Coraz częściej chodzi za mną ostatnio brak porządnej monografii powstańczej Woli... Trudno za taką uznać, skądinąd niezłą pozycję z serii WT. Książka Mórawskiego, Świerczek i Oktabińskiego jest niezła jak na początek. Poznanie faktografii, najważniejszych problemów, kilku ciekawostek plus ogólnej roli Woli w układzie Warszawy w sierpniu '44. Ale dla bardziej wymagających, już niestety ma spore braki. I to nie tyle w błędach, bo tych w sumie nie kojarzę w tej publikacji, o ile w braku rozwinięcia pewnych problemów. Marzy mi się dzieło omawiające dokładnie możliwości jakie stały przed "Radosławem" w pierwszych 2-3 dniach, to czy Wolę dało się bronić wzdłuż nasypu kolejowego, na ile późniejsza trudna sytuacja była spowodowana błędami pierwszych dni, a na ile zwyczajnie różnicą sił. Dokładne przedstawienie wydarzeń 5 sierpnia, wraz z oceną kontrnatarcia "Radosława" z godzin przedwieczornych, ocena możliwości obrony terenu getta, rola Woli w obronie Starego Miasta, możliwości połączenia z Żoliborzem, o roli "Czaty" nie wspominam ;) , w miarę dokładne OdB wszystkich oddziałów wolskich, wraz z oceną możliwości bojowych, stan sił niemieckich... Coś na kształt książki Gregoriusa o Żoliborzu. Ciekaw jestem, czy się doczekam czegoś takiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeszcze odnośnie Krakowa:

Kronika Uniwersytetu Jagiellońskiego za okres wojny 1939-1945 oraz za rok akademicki 1945, Kraków 1946, ss. 121;

Zaborowski J., Poznański S., Sonderaktion Krakau, Kraków 1964, ss. 191.

Była jeszcze książka powstała w oparciu o wycinki z gazet, ale tytułu nie mogę sobie przypomnieć za nic...

A jednak:

Jarowiecki J., Konspiracyjna prasa w Krakowie w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1945, Kraków 1980, ss. 424.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.