Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Operacja "Nordwind"

Recommended Posts

mch90   

"Północny wiatr"- ofensywa niemiecka ze stycznia '45 przeprowadzona w Alzacji, która miała odciążyć front w Ardenach i odwrót sił GA "B" za góry Eifel. Jak oceniacie sens przeprowadzania tej operacji jak i samo wykonanie, osiągnięcia niemieckie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Pomysł operacji nawet całkiem niezły, odcinek wyznaczony do ataku obsadzała tylko 7. Armia, która musiała się mocno rozciągnąć aby obsadzić cały swój odciek frontu no i jeszcze to 100-tysięczne zgrupowanie w rejonie Colmaru. Gdyby plan się udał można by zniszczyć 7. Armię Patcha a może nawet i zająć Strasbourg. I trzeba przyznać, że początkowo Niemcom szło zaskakującą dobrze, jak na końcówkę wojny. Rozbicie 44. i 100. DP, spora szansa na odzyskanie Strasbourga... jednak podobnie jak w Ardenach Niemcy nie przewidzieli, że Amerykanie okażą się bardzo wymagającym przeciwnikiem, który nie ma zamiaru zbyt łatwo oddawać tego, co już zdążył zająć. Jak dla mnie ofensywa identyczna do tej w Ardenach, zaczęło się dobrze, a skończyło samymi stratami, rozbicie 19. Armii na pewno nie wpłynęło dobrze na sytuację Niemców.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Pomysł operacji nawet całkiem niezły

I ja tak uważam. Zacznę od tego, że sam plan operacji "Nordwind" miał cechy tego, co Model nazwał "małym wariantem" i co faktycznie mogło mieć szansę powodzenia. Udało się odciążyć front w Ardenach (związanie w walce 7. Armii), gdzie akurat siły niemieckie wycofywały się na bezpieczne pozycje. Istniało poza tym pewne prawdopodobieństo, że Niemcy przełamią osłabiony amerykański front (7. Armia obsadzała i tak nadmiernie rozciągniętą linię fontu) w Alzacji, kiedy to wszystkie siły kierowali w lasy ardeńskie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za niemiecką ofensywą była obecność 100-tysięcznych sił 19. Armii utrzymujących "worek" kolmarski, których kontruderzenie równoległe do uderzenia z lasów Hagenau mogłoby zniszczyć armię gen. Patcha.

a może nawet i zająć Strasbourg

Było takie prawdopodobieństo gdy linia frontu pod Gambsheim niebezpiecznie zbliżyła się do tego miasta- mniej więcej na odległość 17 km. Zresztą, wystarczy spojrzeć na mapę:

http://www.army.mil/CMH/brochures/ardennes/p38-39(map).jpg

jednak podobnie jak w Ardenach Niemcy nie przewidzieli, że Amerykanie okażą się bardzo wymagającym przeciwnikiem, który nie ma zamiaru zbyt łatwo oddawać tego, co już zdążył zająć.

Generalnie z początku Ike chciał oddać pozycje i Strasbourg, oddać równinę alzacką, natomiast wycofać siły w Wogezy. Tak nakazywałyby podręczniki taktyki, lecz polityczna waga Strasbourga (a raczej ambicje narodowe Francuzów) nakazały De Gaulle'owi wnieść sprzeciw. I postawił na swoim.

, zaczęło się dobrze,

Nie wszędzie. Na prawym skrzydle niemieckiej operacji, tam, gdzie atakowała 21. DPanc i 25. DGrenPanc Amerykanie silnie się umocnili na fortyfikacjach Linii Maginota, gdzie utrzymywali się dwa dni, zadając Niemcom duże straty. Również duży udział w walkach miała silna amerykańska artyleria, która w znacznym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Czy zna ktoś dokładną liczebność oddziałów niemieckich biorących udział w operacji "Nordwind" ? Niestety nigdzie nie mogłem odnaleźć takich informacji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnej to raczej nikt nie zna, ale o szacunki to już łatwiej. Można je odnaleźć choćby w tekście Keitha E. Bonna "The NORDWIND Plan to Destroy the 100th Infantry Division" (dostępnym na stronie The George C. Marshall Foundation) czy w broszurze "Ardennnes-Alsace" Rogera Cirillo (dostępnej na stronie U.S. Army Center of Military History).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.