Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Walka z okupantem radzieckim

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Witam po raz kolejny! Widzę, że wszyscy się tu znają świetnie na historii,więc i ja chciałbym trochę poznać tej historii dzięki Wam. :) Mam otóż jedno pytanie-czy znacie przykłady walk polskiego podziemia z sowieckim okupantem w latach 1939-1953?Czy możecie podać adresy stron na ten temat oraz inne źródła?Z góry dziękuję za informacje na ten temat oraz proszę o odpowiedzi. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie uważasz, że temat jest zbyt rozległy aby pisać o nim ot tak, może jakieś konkretne pytania, zagadnienia? Bo to tak jakbyś chciał się dowiedzieć czegoś o Powstaniu Warszawskim. Można oczywiście podać kiedy trwało, nazwiska kilku dowódców i na tym skończyć, a można też napisać książkę mającą 1000 stron, nadal nie wyczerpując tematu. Podobnie jest w tym przypadku. Tak na szybko mogę Ci zaproponować odwiedzenie TEGO forum. W dziale "Okupowana Europa" znajdziesz sporo ciekawych tematów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dziękuję i przepraszam-chodzi mi o przykłady walk oraz akcji przeciwko Armii Czerwonej-większe bitwy latach 1944-53,ostatnia akcja przeciw komunistom oraz przykładowe walki na ten temat w latach 1939-41 oraz źródła. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jedno forum już Ci poleciłem. Proponuję poszukać czegoś np. na temat bitwy w Lesie Stockim z 12(?) maja 1945, bitwy pod Kuryłówką (bodajże 6-7 maja 1945) i bitwy w Miodusach Pokrzywnych z 18 sierpnia 1945. Te trzy bitwy są uważane za największe starcia podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce. Możesz też odwiedzić stronkę: http://www.honor.pl/walki.php . Znajdziesz tam mały wykaz akcji podziemia antykomunistycznego. Do tego działalność ludzi takich jak Józef Kuraś "Ogień", Józef Zadzierski "Wołyniak" czy też Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko". To są w mojej ocenie podstawy, od których warto zacząć zgłębianie tematu.

oraz przykładowe walki na ten temat w latach 1939-41 oraz źródła.

Przyznam szczerze, że nigdy nie spotkałem się z żadnymi opracowaniami dotyczącymi tego zagadnienia, faktem jednak jest, że nie szukałem takowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Trzeba reaktywować temat- błagam -czy ktoś zna jakiekolwiek źródła -książki lub strony internetowe-na temat walk polskich partyzantów z okupantem radzieckim oraz komunistami od października 1939 do czerwca 1941r.Proszę o wsparcie i dziekuję za informacje :wink:

[ Dodano: 2007-12-14, 15:21 ]

Myślę, że temat ten jest dość interesujący, a że nie ma za wiele o nim w książkach itp., uważam, że warto byłoby się zainteresować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
oraz przykładowe walki na ten temat w latach 1939-41 oraz źródła.

Przyznam szczerze, że nigdy nie spotkałem się z żadnymi opracowaniami dotyczącymi tego zagadnienia, faktem jednak jest, że nie szukałem takowych.

Za wiele tych akcji nie było, a w kwestii opracowań dotyczących tego zagadnienia polecam "Za pierwszego sowieta" Rafał Wnuk. Ale wracając do tematu - w latach 1939-1941 na terenach okupowanych przez ZSRR więcej planowano aniżeli działano (drugą stroną medalu jest to, że NKWD świetnie sobie radziło w walce z podziemiem vide kwestia rozpracowania lwowskiego ZWZ-u). I tak np. we wspomnieniach Władysławy Piechowskiej możemy przeczytać:

"Płk. Sokołowski poleca zorganizowanie odbicia gen. Tokarzewskiego i zlikwidowanie Wandy Wasilewskiej, [a] ponieważ obie akcje się nie udały, rezygnuje ze stanowiska komendanta, przekazując jednocześnie kierownictwo w ręce majora Dobrowolskiego."

Co do zamachu na Wasilewską nie mamy żadnych dowodów poza powyższym.

W sprawie gen. Tokarzewskiego, oddajmy głos mjr Alfonsowi Klotzowi "Niewiarowski":

"Do Przemyśla przyjechałem koło godziny 15.30. >>Teresa<< podbiegła do więzienia, a ja do komendanta placówki [ZWZ-2 - przyp. D.P.]. Komendant placówki podsunął myśli wydobycia >>Doktora<< za pośrednictwem więziennego lekarza, który - rzekomo - kilka podobnych spraw już załatwił. Odszukanie lekarza i rozmowa zajęły ponad godzinę czasu. Lekarz udał się do więzienia, a w tym czasie omawiałem z komendantem plan ewentualnego odbicia generała [z pociągu siłą] na odcinku Przemyśl-Medyka. Po wydaniu dyspozycji powlokłem się w stronę więzienia na umówione spotkanie z lekarzem. Na jednym z narożników ul. Mickiewicza ujrzałem kolumnę samochodów ciężarowych wypełnionych po brzegi więźniami. Na jednym z samochodów - >>Doktór<< [gen. Tokarzewski]. Bez trudu rozpoznałem przez >>Ewę<< [Karasiównę] charakterystyczny kożuch i brodę. Dworzec silnie obstawiony. Ładowanie więźniów odbywa się opodal dworca osobowego przy rampach. Przybiega zapłakana >>Teresa<< [Jadwiga Tokarzewska, żona gen. Tokarzewskiego - przyp. D.P.] - też rozpoznała >>Doktora<<. Wysłałem ją z zawiadomieniem o sytuacji do komendanta placówki."

Za: A. Klotz, Zapiski konspiratora 1939-1945, s. 78-79, oprac. Grzegorz Mazur, Kraków 2001.

Po tych wydarzeniach Klotz z Tokarzewską wrócili do Lwowa. Atak na pociąg miał się odbyć w głębokim wykopie linii kolejowej pomiędzy stacjami Kleparów i Podzamcze. W międzyczasie "Niewiarowski" próbował nawiązać kontakt z generałem, niestety na próżno. I w tym momencie pojawia się problem - odbijać pociąg miała grupa por. Karola Trojanowskiego, która nie wiadomo, czy przystąpiła do akcji. Znów Klotz:

"Zastałem go w łóżku [Trojanowskiego - przyp. D.P.]. Opowiedział mi wstrząsającą opowieść o nieudanym napadzie, o walce z obsługą pociągu, o niedotrzymaniu umowy przez kolejarzy, o trzech rannych z jego oddziału. O otrzymaniu przez niego samego lekkiego postrzału w nogę... W tym miejscu wyciągnął spod kołdry obandażowany piszczel. Ani słowem nie zdradziłem, że wracam z miejsca >>akcji<<".

Za: Ibidem, s. 81.

Zgoła inny przebieg wydarzeń odnajdujemy w książce Daniela Bargiełowskiego, który cytuje Antoninę Płońską : "We Lwowie były próby odbicia, stukali w wagony, wołali >>Mirowy!<< - [chcąc się dowiedzieć], w którym jest wagonie. Były przygotowania z bronią - byłaby rzeź. Lecz nie znaleźli i pociąg ruszył. A po tym dowiedziałyśmy się, że szukali we Lwowie generała - słyszałyśmy".

Za: Bargiełowski Daniel, Po trzykroć pierwszy. Michał Tokarzewski-Karaszewicz - generał broni, teozof, wolnomularz, kapłan Kościoła liberalnokatolickiego, t. 2 , s. 399, Warszawa 2001.

Wróćmy jednak do "pewniaków". W nocy z 7 na 8 lipca 1940 r. próbowano zabić dowódcę Frontu Ukraińskiego podczas wkroczenia Sowietów w 1939 r. marszałka Siemiona Timoszenkę. Do akcji przewidziane były dwie grupy: "Kleparów" i "Plac Prusa", które miały dokonać zamachu za pomocą granatów. Wspomina jeden z uczestników: "(...) Ze względu na brak dostępu do miejsca, na którym znajdował się Timoszenko, granaty ręczne i petardy rzucane były ze znacznej odległości, nie osiągając pożądanego skutku. Z chwilą rozpoczęcia akcji grupa nasza utraciła łączność z grupą >>Kleparów<<. W momencie eksplozji wynikło zamieszanie niepozwalające na zorientowanie się w skutkach wybuchu. Grupa nasza oddała serię strzałów z pistoletów maszynowych w stronę gwardii przybocznej Timoszenki, co okazało się również bezskutecznym. Następnie obie grupy wycofały się. W 24 godziny po tym fakcie nastąpiły masowe aresztowania."

Za: SPP, B I, Okręg Lwów, Praca konspiracyjna POW pod okupacją bolszewicką. Zamach na marszałka Timoszenkę, k. 2. [w:] Rafał Wnuk, Za pierwszego sowieta, s. 104.

Akta NKWD mówią o jednej zabitej osobie, żonie dowódcy 6 armii Kowalowa i 25 rannych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ponurak   

Nie wiem czy to Ci pomoże ale kojarzę spektakl Teatru TV: Inka 1948 - aktor grający tam historyka ciekawie opowiada o oddziale Łupaszki i samej Ince - czyli Danucie Siedzikównie. Na pewno warto obejrzeć jeśli interesujesz się tym tematem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Co do zamachu na Wasilewską nie mamy żadnych dowodów poza powyższym.

Wróćmy jednak do "pewniaków". W nocy z 7 na 8 lipca 1940 r. próbowano zabić dowódcę Frontu Ukraińskiego podczas wkroczenia Sowietów w 1939 r. marszałka Siemiona Timoszenkę. Do akcji przewidziane były dwie grupy: "Kleparów" i "Plac Prusa", które miały dokonać zamachu za pomocą granatów. Wspomina jeden z uczestników: "(...) Ze względu na brak dostępu do miejsca, na którym znajdował się Timoszenko, granaty ręczne i petardy rzucane były ze znacznej odległości, nie osiągając pożądanego skutku. Z chwilą rozpoczęcia akcji grupa nasza utraciła łączność z grupą >>Kleparów<<. W momencie eksplozji wynikło zamieszanie niepozwalające na zorientowanie się w skutkach wybuchu. Grupa nasza oddała serię strzałów z pistoletów maszynowych w stronę gwardii przybocznej Timoszenki, co okazało się również bezskutecznym. Następnie obie grupy wycofały się. W 24 godziny po tym fakcie nastąpiły masowe aresztowania."

Za: SPP, B I, Okręg Lwów, Praca konspiracyjna POW pod okupacją bolszewicką. Zamach na marszałka Timoszenkę, k. 2. [w:] Rafał Wnuk, Za pierwszego sowieta, s. 104.

Akta NKWD mówią o jednej zabitej osobie, żonie dowódcy 6 armii Kowalowa i 25 rannych.

Co do zamachu na Wasilewską-jej mąż ,Marian Bogatko który nie chciał wpuścić uzbrojonych napastników do mieszkania został zastrzelony-strzelający uciekli.Może to był ten zamach choc mówiło się i o NKWD,której jego wypowiedzi się nie podobały.

Co do zamachu na Timoszenkę i strzelaniny z peemów w lipcu 1940 -tak z czystej ciekawości skąd mieli rzekome peemy?

Anglicy im zrzucili czy może Morsy(których w ogóle nie było we Lwowie) mieli?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do zamachu na Timoszenkę i strzelaniny z peemów w lipcu 1940 -tak z czystej ciekawości skąd mieli rzekome peemy?

Anglicy im zrzucili czy może Morsy(których w ogóle nie było we Lwowie) mieli?

Niestety nie wiem, jedyne co udało mi się znaleźć to:

"Główną bronią miały być pistolety i granaty ręczne, karabinów i ręcznych karabinów maszynowych było mało, a poza tym trudno je byłoby przenieść niepostrzeżenia na punkty wypadowe. Na karabiny maszynowe cięższe w pierwszej fazie walki liczyć nie było można, było ich zbyt mało."

Mowy w nim o peemach jak widać nie ma. Powyższy opis tyczy się przygotować do powstania we Lwowie.

Za: AIPN, 177/4 (UI/5/F), Zeznanie Włodzimierza Kotarskiego, k. 154-155. [w:] Rafał Wnuk, Za pierwszego sowieta, s. 53,54.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nieudana próba wywołania przez ZWZ powstania w Czortkowie 21 stycznia 1940.

Bitwa konspiratorów ZWZ z ekspedycją Armii Czerwonej i NKWD na Uroczysku Kobielne w Łomżyńskiem 22 czerwca 1940.

Bitwa oddziału AK Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" z batalionem NKWD pod Surkontami koło Lidy 21 sierpnia 1944.

Oprócz wspomnianej książki R. Wnuka polecam "Na ziemi nowogródzkiej" Kazimierza Krajewskiego, "Antykomunistyczne podziemie w łomżyńskiem i grajewskiem" Sławomira Poleszaka, "Łupaszka, Młot, Huzar" K. Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego, "Polskę Walczącą" (3 tom, wydanie z 1999) i "Żołnierzy wyklętych" Jerzego Ślaskiego.

Inka 1948

1946, nie 1948.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.