Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Literatura - kampania na Pacyfiku

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Jak w temacie- podawajcie tytuły opracowań historycznych, ważnych jako źródło wiedzy dla czytelnika interesującego się tym teatrem działań wojennych. Mile widziana krótka charakterystyka wymienianych pozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Bardzo ciekawą lekturą jest "Byłem kamikaze" Ryuji Nagatsuka. Są to wspomnienia japońskiego pilota samobójcy, któremu cudem udaje się przeżyć. Czyta się ją szybko, nie wymaga od nas rozległej wiedzy na ten temat a rozjaśni nam kilka bardzo istotnych spraw i skłoni do pewnych przemyśleń. W moim wydaniu jest jeszcze dodatkowy rozdział w którym opisane są straty obu stron spowodowane atakami Boskiego Wiatru. Ogólnie rzecz godna polecenia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pekin-Szanghaj-Nankin 1937-1945 Michała Klimeckiego z serii Historyczne Bitwy. Wprawdzie zawiera błędy, ale pomimo warto zajrzeć do tej publikacji, jeśli ktoś interesuje się wydarzeniami w Azji tamtego okresu.

Ewentualnie polecam Armia japońska 1875-1945 Jacka Solarza, znajduje się tam rozdział poświęcony działaniom podczas wojny, oczywiście z opisem uzbrojenia i organizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   

Jeśli ktoś nie chce się nadwyrężać to polecam , krótkie ( ok 60 str ) ''Miniatury morskie '' - Rajd Doolitle'a , Surigato - Ostatni bój gigantów , - są to nowe wydania , które kupiłem na popularnych wyprzedażach nad morzem ;)

Edytowane przez DiTo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Surigato - Ostatni bój gigantów

Raczej Surigao. ;)

Aż dziwi mnie, że jeszcze mnie tu nie było!

No to moje trzy ulubione bitwy z Pacyfiku:

Corregidor:

gen. E. M. Flanagan Corregidor. Szturm na Skałę 1945

Warto uzupełnić to Osprey'em:

Gordon L. Rottman US Airborne units in the Pacific Theater 1942-1945

Iwo Jima:

Eric Hammel Iwo Jima. Pejzaż bitwy.

Fred Haynes, James A. Warren Iwo Jima. Najkrwawsza kampania na Dalekim Wschodzie

Richard F. Newcomb Iwo Jima

Luiza Łuniewska Iwo Jima. Znaczy piekło

Wojciech Zalewski, Paweł Tymiński Iwo Jima

Wacław Malten Piekło Iwo-Dzimy

Okinawa:

Eugene B. Sledge Ze starą wiarą na Peleliu i Okinawie

Bill Sloan Ostateczna bitwa. Okinawa 1945

Antoni Wolny Okinawa 1945

Andrzej Perepeczko Okinawa

Z dwóch ostatnich bitew polecałbym jeszcze(mignęły mi kiedyś):

Dr Thomas M. Huber Okinawa 1945

Derrick Wright The battle for Iwo Jima

A i tak podstawą jest Zbigniew Flisowski i jego Burza nad Pacyfikiem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   
Raczej Surigao. ;)

Racja , literówka :)

Edytowane przez DiTo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam:

- Piekło Pacyfiku - E.B. Sledge,

- Iwo Jima - Hammel,

- Wojna na Pacyfiku 1941-1943 - Alan Schom,

Edytowane przez Andreas
Kolega nie widzi, że te pozycje już zostały wymienione dwa posty wyżej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Nie można zapomnieć o klasyce, czyli cyklu książek Samuela L. Morisona (np. Guadalcanal). Trochę starawe (Morison zaczął je pisać jeszcze w czasie trwania wojny), ale nadal jest to najpełniejsze opracowanie przedstawiające amerykańskie działania na Pacyfiku (w sumie 14 tomów).

Ja ze swojej strony polecam książki japońskich autorów, np. rewelacyjny Dowódca Niszczyciela kmdr Tameichi Hara. Pozwala to spojrzeć na wydarzenia z drugiej strony - amerykański punkt widzenia tak jak hamburgery: po pewnym czasie staje się niestrawny.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.