Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Literatura - walki w basenie M. Śródziemnego

Recommended Posts

mch90   

Kolejny temat z serii "literatura do frontu..." :)

Podawajcie tytuły opracowań historycznych, ważnych jako źródło wiedzy dla czytelnika interesującego się tym teatrem działań wojennych. Mile widziana krótka charakterystyka wymienianych pozycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Na początek może polecę coś od siebie w temacie frontu śródziemnomorskiego:

1)"Skrzydlaty sztylet" Roy Farran- to wspomnienia wojenne z lat 1940-45 komandosa 2. Pułku SAS a wcześniej dowódcy czołgu w pułku huzarów, który brał udział w takich wydarzeniach, jak operacja "Compass" Wavella i O'Connora w grudniu 1940 roku, był w centrum walk na Krecie w maju '41 roku jako dowódca jednego z nielicznych tam czołgów. Farran uczestniczył też w dwóch odwrotach na pustyni- podczas I i II ofensywy "Lisa Pustyni", już jako komandos SASu szedł w awangardzie operacji "Husky" a później działał na tyłach frontu włoskiego i we Francji. Jego wspomnienia są niesamowite- żywe, sugestywne, momentami komiczne a momentami brutalne. Farran opisuje wszystko ze szczerością- bohaterstwo, niekompetencję, wreszcie, spowiada się z własnych błędów i grzechów, m.in. z tego, iż z jego winy zginął generał Gott, dowódca 7. DPanc i osoba, która być może zapobiegła by klęskom Brytyjczyków z lata 1942- linia El-Ghazala, Tobruk, Mersa Matruh. Gorąco polecam.

2)"Lisy Pustyni" Paul Carell- to druga już przeczytana przeze mnie książka Niemca Paula Carella. Prawdę mówiąc, nigdy bym nie przypuszczał, że dzieło to przebije na łeb na szyję "Normandię 1944", a jednak! W dużym skrócie można napisać, że Carell na grubo ponad 400 stronach opisał pełną sagę afrykańską widzianą oczami Niemców- ma to takie konsekwencje, że akcja książki rozpoczyna się w chwili przybycia 5. Dywizji Lekkiej do Afryki, co zapoczątkowuje obecność Afrika Korps na Czarnym Lądzie. A co mamy dalej? Całe spektrum wydarzeń, od pierwszej, marcowej ofensywy Rommla, po El-Alamein i przełom, lądowanie aliantów w koloniach francuskich, obronę Tunezji i ostateczną kapitulację wojsk von Arnima w Tunisie 13 maja 1943 roku. Co ciekawe, wojnę przedstawioną mamy w różnych punktach widzenia i aspektach- od generałów, po szeregowych. Od narad sztabowych, przez życie na pustyni, sposoby fortyfikacji w tym terenie, przez opisanie znaczenia min i sztuczek saperów, misje pilotów, wojnę wywiadów, po misje oddziałów specjalnych i dywersyjnych obu stron, przeżycia zwykłych żołnierzy na froncie i uwzględnienie lotnictwa oraz tak znaczącego zaopatrzenia. Wszystko to mamy tutaj zręcznie przemieszane i zaaplikowane, co tworzy prawdziwą pustynną sagę. Carell jak to Carell- wszystko bardzo dobrze tłumaczy, lekko pisze i bardzo sugestywnie "wkręca" czytelnika w świat przedstawiony. Można niemalże poczuć piasek wchodzący pod paznokcie.

Co ciekawe- w przeciwieństwie do "Normandii", język tutaj nie jest tak monotonny, więc i książkę czyta się o wiele lepiej. Mamy tu zarówno tradycyjne cytowanie, jak i dialogi, opowieści o żołnierzach, tak więc czyta się to to naprawdę dobrze. Wadą, co się tyczy wszystkich książek Carella- jest germanocentryzm. Niemcy to nadludzie, alianci to idioci- na to wygląda. Co jeszcze? Zdrada! Jako, że książka powstała bodajże w latach '70, szczegóły Ultry były jeszcze nieznane światu, a Carell musi przecież wytłumaczyć to i owo. Jak to tłumaczy? Zdradą! Tam, gdzie w rzeczywistości Brytyjczycy wiedzieli o tajnych planach z Ultry, Carell węszy spisek wśród oficerów Commando Supremo (najczęściej) i krzyczy- zdrada!;) Prawdę mówiąc bardzo mnie to śmieszyło podczas lektury;) Oprócz tego wspomniany germanocentryzm- autor potrafi za coś chwalić swoich pobratymców, a już dwie strony dalej wiesza psy na "podstępnych Anglikach" za czyn niemalże identyczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zabs82   

Na razie przedstawię literaturę polskojęzyczną:

Stefan Czmur "El -Alamein 1942" HB

Zbigniew Kwiecień "Tobruk 1941-42" HB

Dwa bardzo dobre opracowania kampanii afrykańskiej z serii Historyczne Bitwy "Bellony". Polecam każdemu początkującemu w kampanii afrykańskiej. Obie prace tworzą kompleksowe opracowanie działań wojennych w Afryce od operacji "Compass" aż do klęski PAA pod El Alamein. Oczywiście mapki tragiczne, ale to raczej norma w HB-kach.

Pozycje Wydawnictwa Militaria:

- nr. 183 "Afryka 1940-42"

- nr. 120 "Afryka 1942"

- nr. 146 "Afryka 1943"

- nr. 95 "Afryka 1940-42"

Też, jak na Polskie warunki kawał dobrej roboty. Właściwie opisane całościowo działania wojenne w Afryce Północnej. Bardzo dużo danych o brytyjskich jednostkach pancernych nawet na szczeblu szwadronu. Dużo ciekawych, ale merytorycznych informacji, jak choćby zagłada kompanii nasłuchowej Seebhoma, czy działalność i wpadka niemieckiej agentury na tyłach 8 Armii.

"Afryka Północna 1942-1943" R. Atkinson

Przyznam się nie doczytałem do końca. Wielu sobie zachwala tą pozycję, ja jakoś nie potrafię. Pomieszanie polityki z działaniami wojennymi w sposób jakiś taki chaotyczny ( zaznaczam, że jest to ma prywatna opinia), powoduje, że bez entuzjazmu mi się to czytało.

Choć myślę, że jednak warto przeczytać jeżeli chcemy mieć szersze spectrum kampanii w Tunezji w 1943 roku.

"Tobruk" P.Fitzsimons

Tu odsyłam do mej własnej recenzji z innego forum:

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=99&t=121306

Bardzo dobry jest tez fragment z książki T.Rawskiego "Wojna na Bałkanach 1941" w temacie pierwszej ofensywy Rommla w Afryce. Bardzo ciekawe i szczegółowe informacje.

Na razie tyle , reszta wkrótce.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
spowiada się z własnych błędów i grzechów, m.in. z tego, iż z jego winy zginął generał Gott, dowódca 7. DPanc i osoba, która być może zapobiegła by klęskom Brytyjczyków z lata 1942- linia El-Ghazala, Tobruk, Mersa Matruh. Gorąco polecam.

A jaki wpływ miał mieć Farran na zestrzelenie Bombaya w ktorym leciał Gott? :shock: Poza tym Gott w chwili śmierci nie był już d-cą 7 DPanc - zdał właśnie dowodztwo XIII korpusu i miał objąć d-two 8 Armii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
spowiada się z własnych błędów i grzechów, m.in. z tego, iż z jego winy zginął generał Gott, dowódca 7. DPanc i osoba, która być może zapobiegła by klęskom Brytyjczyków z lata 1942- linia El-Ghazala, Tobruk, Mersa Matruh. Gorąco polecam.

A jaki wpływ miał mieć Farran na zestrzelenie Bombaya w ktorym leciał Gott? :shock: Poza tym Gott w chwili śmierci nie był już d-cą 7 DPanc - zdał właśnie dowodztwo XIII korpusu i miał objąć d-two 8 Armii.

Przepraszam za wprowadzenie w błąd, chodziło mi o gen. Jocka Campbella, który bodajże w styczniu 1942 roku został d-cą 7. DPanc. I zginął w wypadku samochodowym, prowadzonym przez Farrana, autora wspomnień.

Co do książek, ja również mogę z czystym sumieniem polecić "Afrykę Północną 1942-43" Atkinsona, tym bardziej, że o ile się orientuję to pierwsze dostępne w naszym języku opracowanie tak wnikliwie i szczegółowo opisujące lądowanie aliantów w Maroko i Algierii w listopadzie 1943 roku. Wiele ciekawostek, jak np. opis pierwszych operacji powietrzno-desantowych aliantów. Razić natomiast może skromny opis wysiłku wojennego Brytyjczyków w Afryce, a już szczególnie 8. Armii. Autor wyraźnie skupia się na działaniach Amerykanów z II KA.

Co do "Tobruku" Fitzsimmonsa, faktycznie, ciekawa książka pisana z perspektywy Australijczyków. Mimo, że niezbyt szczegółowa, to jednak jest nad wyraz ciekawie opisuje życie frontowe obu stron na pustyni pod Tobrukiem. I wreszcie jest to książka, która pokazuje wyraźnie, że to wcale nie SBSK odgrywała w tej bitwie pierwsze skrzypce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zabs82   

Czas na literaturę zagramaniczną:

"Pandulum of war. The three battles of El - Alamein" - Nial Barr

Ja lepszej książki o El Alamein nie znam. 400 stron samych rzeczowych informacji. Wszystkie trzy bitwy rozłożone bardzo dokładnie. Facet przekopał się ( tak przynajmniej wnioskuję po przypisach ) po tonach raportów poszczególnych pułków, brygad i dywizji zarówno PAA jak i 8 Armii. Efekt jest znakomity.

Ospreyów zasadniczo nie polecam bo to nic specjalnego. Nasze HB-ki + pozycje z Wydawnictwa Militaria całościowo dają podobny obraz. Jednak że, 2 Ospreye z serii Battle Orders są znakomite !!

- Battle Orders 20 : Rommel's Afrika Korps. Tobruk to El - Alamein

- Battle Orders 28 : Desert Rats. British 8th Army in North Africa 1941-43

Schematy, liczby, dokładne dany obu związków. Rozpisane struktury dywizji pancernych, pułków pancernych każdej ze stron. Ciekawe ,szczegółowe mapki. Bardzo pomaga zrozumieć strukturę jednostek biorących udział w kampanii.

Teraz pozycja o temacie mało znanym.

Osprey z serii Campaign 165.

Iraq 1941. Battles for Basra, Habbaniya, Fallujah and Bagdad.

Myślę, że opis zbędny.

Teraz Kreta:

Callum Macdonald "Kreta 1941"

Jak interesuję kogoś ta bitwa to to dobrze jest tą książkę mieć. Bardzo dokładny opis bitwy ( szkoda, ze bez mapek). Dokładny opis przygotowań do operacji, rozwój niemeickich wojsk spadochronowych, opis uwarunkowań w tym rejonie po opanowaniu Grecji przez nazistów no i oczywiście dokładny opis samej bitwy.

Antony Beevor "Crete. The battle and the resistance" Jest w trakcie czytania, ale posiada pełną rekomendację kolegi Bełkota.

Jako uzupełnienie bitwy o Kretę, następujące 2 pozycje z Ospreya:

- Seria Battle Orders 4. "German Airborne Divisions. Blitzkrieg 1940-41" oraz seria Campaign 147 "Crete 1941. Germany's lightning airborne assault"

Warto choćby dla dobrych mapek , uszczegółowionych nawet na potrzeby lądujących batalionów/kompanii Pułku Szturmowego, oraz szczegółowych OdB spadochroniarzy.

Ciąg dalszy nastąpi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Callum Macdonald "Kreta 1941"

Bardzo ciekawa pozycja, zwłaszcza, że autor dość rozlegle wydawało by się, że zapomniany wątek operacji kreteńskiej- udział Greków i Kreteńczyków w walkach- zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej. Poza tym Macdonald bardzo skrupulatnie wytyka błędy dowództwa sił "Creforce"- które zaważyły na losie tej bitwy, która mogła być wygrana dla aliantów. Poza tym, przytacza bardzo ciekawe i działające na wyobraźnię wspomnienia świadków tamtych wydarzeń z obu stron barykady- utwierdzają one w przekonaniu, że była to masakra 7. Dywizji Lotniczej.

Z polskich pozycji na temat tej bitwy warto jeszcze przeczytać dość cienką (dosłownie, nie w przenośni) książeczkę "Kreta '41" Skotnickiego i Nowakowskiego wydawnictwa Altair. Mimo niewielkiej objętości autorom udała się sztuka zrozumiałego przedstawienia operacji "Merkur".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Teraz Kreta:

Yyyyyyyyyyy, od kiedy Kreta leży w Afryce? Ja wiem, że dział obejmuje cały Śródziemnomorski TDW, ale tytuł wątku sugeruje tylko Afrykę.

Niemniej, jeśli omawiamy już literaturę poświęconą operacji "Merkury", to bardzo dobrą pozycją jest książka Franciszka Skibińskiego "Bitwa o Kretę. Maj 1941 r.", Warszawa 1983. Rzetelna faktografia, wartka narracja no i autor - historyk wojskowości z papierami Wyższej Szkoły Wojennej sprzed '39, więc bardzo kompetetny w ocenie działań obu wojujących stron (z jedną z nich sam zresztą wojował w latach 1939-1945 ;) ).

Nazwa tematu poprawiona. Mam nadzieję, że już nikt odnośnie tej kwestii nie będzie miał wątpliwości.//mch90

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.