Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
chiron

Gdzie i kiedy zaczęła się II wojna światowa?

Rekomendowane odpowiedzi

chiron   

No wlasnie, pytanie niby proste, bo kazdy podrecznik historii powie ze 1 wrzesnia 1939 r. od strzalow na Westerplatte (czy jak wola niektorzy od bombardowania Wielunia rowniez 1 wrzesnia 1939 roku), ale ...

Istnieje kilka przeslanek dla stwierdzenia stanu wojny (nie musi byc formalnego jej wypowiedzenia aby wojna miala miejsce), jednym z nich jest akt agresji.

I taki akt mial miejsce 28 sierpnia 1939 roku.

W tym dniu niemieccy dywersanci dokonali ataku, ktory wedlug dzisiejszych standardow nazwano by atakiem terrorystycznym (co ciekawe to nie Al-Kaida jak mysla niektorzy byla prekursorem w zamachach terrorystycznych na kolei).

No wlasnie - czy mozna powiedziec ze II wojna swiatowa zaczela sie w Tarnowie - moim zdaniem mozna.

A co Wy na to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Emjotka   

Jak dla mnie II wojna światowa zaczęła się w umyśle Hitlera , zaczęła się od chorej interpretacji tekstów Nietzschego ... od idiotycznej ideologii nadludzi utworzonej na podwalinach teorii übermenscha... teorii, która nie miała na celu zabijania, tworzenia sztucznego podziału na ludzi lepszych i gorszych... teorii, która tylko trochę tłumaczyła... potem już była tylko częściowa nieświadomość Niemców względem planów Führera, ich przyzwolenie i czynny udział w działaniach mających na celu podporządkowanie sobie innych nacji, zniszczenie ich częściowo jako podludzi... Europa, a szczególnie kraje środkowowschodnie i wschodnie były łatwym celem ... poza tym tereny Wschodu były większe aniżeli Zachód... i jeszcze wieloletnie konflikty Niemców ze Słowianami....

/mer: brawo, ale to nie jest o samym wybuchu wojny :D

/dla mnie "zaczęła się" a "wybuchła" mają ciut inne znaczenia leksylne :D ... wybuch jest czymś gwałtowym, a rozpoczęcie niekoniecznie :)

/ale on prosił o date, nie konkretne przyczyny, akurat podane u ciebie ogólnikowo

/oż Ty mędo Ty :D Tyś mnie powinna bronić, a nie jeszcze :D ... temat brzmi "gdzie i kiedy zaczęła się II wojna światowa :D taki czubek jak ja inaczej to interpretuje :roll: :D

/mer: dobra dobra, ja tuy modem jestem, admin mi głowę urwie

/niech Ci włos z głowy spadnie, to admin pożałuje, że się urodził :D

Kiedy zaczęła się II wojna światowa? ... wydaje mi się, że nie od wymienionych w Twoim poście chiron działań zbrojnych, tylko od pomysłów Hitlera i od polityki ustępstw wobec Niemiec... czyli wiele, wiele wcześniej niż we wrześniu czy sierpniu 39` ... gdyby Zachód stłumił Hitlera, może wojny by nie było? ...ale przecież własne korzyści każdego z tamtejszych krajów były ważniejsze aniżeli dobro całej Europy... nu i wyszli na tym jak wyszli... coś mi to przypomina dzisiejszą politykę względem terroryzmu :roll: ... za początek II wojny światowej uznałabym więc dojście Hitlera do władzy- czyli bodaj rok 1933 ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

chiron - link do krótkiego artykułu, którego ty podałeś. to jeden z wielu przypadków, do nastawienia III Rzeszy oraz reszty zachodniej Europy, jako że "Polska była agresywna wobec wielkiej III Rzeszy - przyjaźnie nastawionej*"

Znane akcje były też takie jak:

Wybrano kilku niemieckich żołnierzy - dano polskie mundury, nauczono kilka słów po polsku, salutowania itp. obsługiwanie sie polską bornią - i wydali rozkaz zlikwidowania obsługi jednego z radarów, blisko granicy polsko - niemieckiej - miala tam być podobno polska obsluga - przebrana za niemców. żołnierze wykonali rozkaz, jednak podczas powrótu "przypadkiem" niemieccy żołnierze wystrzelali tych, przebranych za polaków.

to jeden z wielu smaczków.

Gdzieś czytałam, że agresja Niemców na Polskę miała być 28 sierpnia - jednak coś wypadło i wyszło, iż jednak 1 września.

Poza tym, liczy się atak armi, a nie pojedynczego oddzialiku, który wysadził dworzec - zresztą jak sami namisałeś, chiron, w dzisiejszych czasach byłoby to uważane za atak terrorystyczny - może być walka i wojna z terroryzmem - ale właśnie ataki terrorystyczne, a atak armii zbrojnej na kraj sąsiedni - to dwie różne sprawy. :)

*przyjaźnie - wielki łowczy - Herman Goering - przyjaźnił się i robił "wypady" do Polski, do rządu polskiego i bogatszych ludzi - zapewniał ich, że Hitler Polski nie zaatakuje tak bylo do ostatniego dnia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
chiron   

Widzisz Mer historia pokazuje ze jednak zamachy moga byc poczatkiem wojny. Przychodza mi do glowy co najmniej dwa takie przypadki:

1914 rok - zamach w Sarajewie zapoczatkowal I wojne swiatowa

2001 rok - zamach na WTC zapoczatkowal dwie wojny, jedna w Afganistanie, a druga w Iraku (pomijajac fakt, ze wojna z terroryzmem - cokolwiek ten termin tak naprawde oznacza - trwa nadal).

Tak wiec dla mnie II wojna swiatowa zaczela sie wlasnie 28 sierpani 1939 r. w Tarnowie.

Pozdrawiam

Chiron

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

chiron - Tarnowo to poska miejscowość? :| Jeśli tak - to czegoś nie rozumiem - Niemcy [zamachowcy] podłożyli bombę - a potem Nimecy [w odpowiedzi na własny atak] jako III Rzesza zaatakowali Polskę? :|

może ktoś rozwiać moje wątpliwości?

chiron - ty ustawiasz sobie jako date wybuchu wojny od tego zamachu - ja moge postawic sprzeciw i powiedziec, ze prawidlowa jest ta, której zdzarzenie opisałam w swoim poprzednim poście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
chiron   

Hej Mer

Oczywiscie ze mozesz wybrac dowolna date rozpoczecia II wojny swiatowej - przeciez nikt Ci tego nie broni.

Nie rozumiem Twojego dylematu. Kto mowi ze Niemcy w odpowiedzi na wlasny atak zaatakowali Polske?

Widze ze calkowicie sie nie zrozumielismy. Dla mnie atak terrorystyczny moze byc aktem wojny - i to wszystko. Jako przyklad podalem Sarajewo i Nowy Jork - bo tamte zamachy byly aktem wojny. A to ze pozniej wojne w klasycznym rozumieniu rozpetal ktos inny, ma w tym miejscu drugorzedne znaczenie - akt terroru jest aktem wojny i za taki zostal uznany zarowno przez Austro-Wegry jak i USA. Wiec dlaczegoz my nie mamy uznac wydarzen z 28 sierpnia 1939 roku za akt wojny?

Teraz juz wiesz o co mi chodzi?

Pozdrawiam

Chiron

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

28 sierpnia możemy uznać za akt zaczepny/terrorystyczny (ale jednak na małą skalę), ale nie wojne gdyby na nim się skończyło nikt by nie robił ambarasu. 1 września to data rozpoczęcia wojny, gdyż kilka dywizji niemieckich zaatakowało Polskę z nieba, wody i powietrza i to już jest wojna. 17 września również ZSRR nas zaatakowało. 1 września zawsze będzie tratowany jako data rozpoczęcia wojny - dzieci wtedy nie poszły do szkoły, a poeta tak mówi "a lato było piękne tego roku".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

chiron - teraz cie rozumiem :) mysle, ze nie poprzestaniemy na tej tylko dyskusji :D

jednak podzielam zdanie admina. :D [tak to juz maja, historycy :razz: ]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fruzka17   

Mam wlasnie dylemat co do tego kiedy wybuchła II wojna światowa. Gdy byłem w gimnazjum nauczyciel mowil ze II wojna światowa rozpoczela sie 3 wrzesnia, tłumaczyl to tak że 1 wrzesnia Niemcy zaatakowaly Polske, ale dopiero po tym jak Francja i Wielka Brytania wypowiedzialy wojne Hitlerowi mozna mowic o wojnie światowej ponieważ Francja i Wielka brytania posiadaly kolonie i dopiero wtedy wiecej niz jeden kontynent przystapil do wojny. Nauczycielka z liceum mowi zas ze wojna rozpoczela sie 1 wrzesnia, a w mojej ksiazcze do Histori napisane jest tak :,, 3 września 1939 r., w dwa dni po ataku wojsk hitlerowskich na Polskę jej sojusznicy- Wielka Brytania i Francja - wypowiedzieli Niemcą wojne. W ten sposob rozpoczal się konflikt, ktory przeszedł do Histori jako II wojna światowa." I bądź tu człowieku mądry z tego wszystkiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wojna rozpoczęła się 1 września, kiedy to Polska jako pierwszy kraj powiedział Hilerowcom NIE!, później Anglia i Francja wypowiedziały wojnę, ale zachowywały się biernie. W każdym bądź razie wojna wybuchła 1 września, bo idąc tropem twoich nauczycieli możemy powiedzieć, że wojna światowa rozpoczęła się po włączeniu USA do wojny, bo do tego czasu wojna była Europejska..., ale to tylko takie dywagacje, bo historycy jednoznacznei określają termin rozpoczęcia wojny 1 września 1939 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

hmmm muszę przyznać chiron że poruszyłeś arcyciekawy temat ;) Uważam jednak że takie "przesuwanie" daty rozpoczęcia II wojny światowej nie ma większego sensu - można przesunąć datę z 1 września na 28 sierpnia ale można też uznać że była to 29 sierpnia (opisana przez mer "prowokacja gliwicka"), jak również przesunąc te wydarzenia do pierwszych żądań Hitlera wobec Czechjosłowacji, jeszcze wcześniej do 1933 roku albo zupełnie wcześniej - do czasów pobytu Hitlera w więzieniu po nieudanym puczu kiedy pisał swoje "Main Kampf". Jak widać granica ta może być bardzo płynna i wśród tych dat 1 września ma zdecydowanie największy akcent i ta data jest wedłu mnie najodpowiedniejsza.

Co do przesuwania daty rozpoczęcia wojny na 3 września czy na 1940 rok - inwazje na Francję jest to jeszcze jedna smutna próba ograniczenia roli Polski w walce z hitlerowskimi Niemcami :/ niestety ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wodzu   

[shadow=olive:70283346c5]Nie 28 tylko 26 sierpnia!!!![/shadow:70283346c5]

26 sierpnia wojska niemieckie miały zaatakować Polske ale Hitler atak odwlekł z powodu podpisania umowy wojskowej brytyjsko-polskiej.Informacja ta nie doszła do oddziału niemiecko-słowackiego który przekroczył granicę polsko-słowacką na Przełęczy Jabłonowskiej.Niemcy bez wsparacia artylerii zostarci wyparci z duzymi stratami.OKH przeprosiło Polaków za, jak to określiły "głupi wyczyn oficera".Oczywiście Sąd Polowy oczyścił tegoż oficera z zarzutów.Jednakże chodzi o wybuch wojny, tak sądzę, to 1 września oficjalnie podany jest Wieluń zaatakowany przez Luftwaffe o godz. 4 40, choć naoczni świadkowie twierdzą o przekroczeniu granicy przez Wehramcht już o godz. 3 55

Pozdro ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy uważają za datę rozpoczynającą wojnę desant wojsk Włoskich w Albanii 7 kwietnia 1939 r. Jednakże moim zdaniem musi to być data 1 września, gdyż Polskie "Nie" na niemiecki atak spowodowało lawine... czyli wypowiedzenie wojny Niemcom przez Francję i Wielką Brytanię, co już w sposób oczywisty wywołało wojnę. Oczywiście można jeszcze inaczej, że 1 września wywołał wojnę tylko w Europie, a dopiero atak na Pearl Harbour i włączenie się USA można nazwać wojną światową, ale mi taka interpretacja nie odpowiada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.