Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
chiron

Gdzie i kiedy zaczęła się II wojna światowa?

Rekomendowane odpowiedzi

A ja teraz powiem bardzo przewrotnie: Wojna rozpoczęła się 28 czerwca 1919 r. we Francni w miejscowości Wersal i w lustrzanej sali Wersalskiego pałacu... Niemcy zostały na tyle upokorzone, że ten traktat mogły traktować tylko jako zawieszenie broni. Francja chciała wycisnąć Niemcy jak cytrynę, aby ci poraz 4 ich nie zaatakowali..., ale w 1940 ponownie się to stało...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być przewrotnie to...

Wojna zaczęła się w 843 po układzie w Verdun od tego czasu Niemcy i Franca rywalizują o hagemonię w Europie i terytoria Lotariusza :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Znane akcje były też takie jak:

Wybrano kilku niemieckich żołnierzy - dano polskie mundury, nauczono kilka słów po polsku, salutowania itp. obsługiwanie sie polską bornią - i wydali rozkaz zlikwidowania obsługi jednego z radarów, blisko granicy polsko - niemieckiej - miala tam być podobno polska obsluga - przebrana za niemców. żołnierze wykonali rozkaz, jednak podczas powrótu "przypadkiem" niemieccy żołnierze wystrzelali tych, przebranych za polaków.

Prawie wszystko się zgadza - oprócz tego radaru :roll:

26 sierpnia wojska niemieckie miały zaatakować Polske ale Hitler atak odwlekł z powodu podpisania umowy wojskowej brytyjsko-polskiej.Informacja ta nie doszła do oddziału niemiecko-słowackiego który przekroczył granicę polsko-słowacką na Przełęczy Jabłonowskiej.Niemcy bez wsparacia artylerii zostarci wyparci z duzymi stratami.OKH przeprosiło Polaków za, jak to określiły "głupi wyczyn oficera".Oczywiście Sąd Polowy oczyścił tegoż oficera z zarzutów.

Dodać należy, iż niemiecki oficer dowodzący tą akcją dostal się do naszej niewoli. Był święcie przekonany, że zaczęła się wojna, i tłumaczył, że wykonuje rozkazy wyższych dowódców (a oddział przez niego dowodzony miał za zadanie opanowac tunel kolejowy, i nie dopuścić do jego wysadzenia).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kuba Pak   
Gdzieś czytałam, że agresja Niemców na Polskę miała być 28 sierpnia - jednak coś wypadło i wyszło, iż jednak 1 września.

Droga Mer, udzielono nam gwarancj bezpieczeństwa, więc Hiter się zawachał :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

A moze II Wojny Światowej w ogóle nie było? Była tylko "II Wojna Trzydziestoletnia"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ma być przewrotnie to...

Wojna zaczęła się w 843 po układzie w Verdun od tego czasu Niemcy i Franca rywalizują o hagemonię w Europie i terytoria Lotariusza :wink:

Jeśli naprawdę ma być przewrotnie to ja powiem, że wojna rozpoczęła się, gdy pierwszy Australopitek podniósł rękę na drugiego albo od Kaina i Abla (to wersja dla wierzących).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Żeby zakończyc pisanie głupot - II WŚ rozpoczęła sie atakiem III Rzeszy na II RP 01.09.1939r. o godz. 04.45.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Żeby zakończyc pisanie głupot - II WŚ rozpoczęła sie atakiem III Rzeszy na II RP 01.09.1939r. o godz. 04.45.

pzdr.

I pod tym mogę się podpisać, poprzedni tekst to taki żarcik. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

no ale jesli potraktowac to tak:

A ja teraz powiem bardzo przewrotnie: Wojna rozpoczęła się 28 czerwca 1919 r. we Francni w miejscowości Wersal i w lustrzanej sali Wersalskiego pałacu... Niemcy zostały na tyle upokorzone, że ten traktat mogły traktować tylko jako zawieszenie broni. Francja chciała wycisnąć Niemcy jak cytrynę, aby ci poraz 4 ich nie zaatakowali..., ale w 1940 ponownie się to stało...

To znaczy, ze po prostu I Wojna światowa nie skończyła sie na dobre, a II byla jej przedłużeniem z udziałem podobnych koalicji. To, wraz z "pomniejszymi konfliktami" (etap Hiszpański itp) daje w sumie II Wojne Trzydziestoletnią 1914-1945.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Mam wlasnie dylemat co do tego kiedy wybuchła II wojna światowa. Gdy byłem w gimnazjum nauczyciel mowil ze II wojna światowa rozpoczela sie 3 wrzesnia, tłumaczyl to tak że 1 wrzesnia Niemcy zaatakowaly Polske, ale dopiero po tym jak Francja i Wielka Brytania wypowiedzialy wojne Hitlerowi mozna mowic o wojnie światowej ponieważ Francja i Wielka brytania posiadaly kolonie i dopiero wtedy wiecej niz jeden kontynent przystapil do wojny. Nauczycielka z liceum mowi zas ze wojna rozpoczela sie 1 wrzesnia, a w mojej ksiazcze do Histori napisane jest tak :,, 3 września 1939 r., w dwa dni po ataku wojsk hitlerowskich na Polskę jej sojusznicy- Wielka Brytania i Francja - wypowiedzieli Niemcą wojne. W ten sposob rozpoczal się konflikt, ktory przeszedł do Histori jako II wojna światowa." I bądź tu człowieku mądry z tego wszystkiego.

Idąc taki tokiem rozumowania to I WŚ nie rozpoczęła wojna Austro - Węgier z Serbią.

Niektórzy uważają za datę rozpoczynającą wojnę desant wojsk Włoskich w Albanii 7 kwietnia 1939 r.

Ale to jest pojedyncza agresja, potem po tym włoskim ataku w Europie się dość długo nic nie działo (czyt. kilka miesięcy) jeśli chodzi o działania zbrojne.

A ja słyszałem , że pierwszy był atak bombowca nurkującego na most w Tczewie 1 IX 1939

Też to słyszałem, atak ten odbył się o 4.34. O ataku na Wieluń dowiedziałem się ze słyszenia - on był naprawdę?

Żeby zakończyc pisanie głupot - II WŚ rozpoczęła sie atakiem III Rzeszy na II RP 01.09.1939r. o godz. 04.45.

Słyszałem, że pancernik szkolny zaatakował o 4.48, bo... źle się ustawił i te 3 minuty zajęły mu stawanie na nowej pozycji itd. Ciekawy - było coś takiego czy to tylko jakiś mit? "Schleswig - Holstein" zaatakował o 4.45?

Dla mnie początek wojny to godz. 4.34 1 września - atak Luftwaffe na most na Wiśle pod Tczewem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wojna miała się zacząć 26 sierpnia ale Hitler badał jeszcze co zrobią Anglicy po wypowiedzeniu wojny Polsce. Dlatego atak został przełożony na 1 września. Jak wiadomo wszystko było już gotowe. Pancernik Szlezwik-Holstein stał już pod Westerplatte, saperzy Niemieccy byli gotowi do budowy przepraw na rzekach, ale wszystko przesunięto o 6 dni by obadać co zrobi Chamberlain. O ile mi wiadomo początkiem wojny była "Prowokacja gliwicka" lub "Akcja Himmler" jak kto tam woli kiedy to Niemcy w polskich mundurach sami napadli na własną radiostację i oświadczyli całemu światu że zrobili to Polacy. Przed radiostacją postawili rzekomo zabitego przez nas Niemca który był tak naprawdę więźniem pobliskiego obozu pracy przebranego za żołnierza obsługi radiostacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Wojna miała się zacząć 26 sierpnia ale Hitler badał jeszcze co zrobią Anglicy po wypowiedzeniu wojny Polsce

Nie do końca. Wojna miała się zacząć 26 sierpnia, aktualny był wówczas "tylko" sojusz francusko - polski. 25 sierpnia sojusz z Francją i Polską zawarła Wielka Brytania, Hitler się "przejął" i przesunął atak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lester   
O ataku na Wieluń dowiedziałem się ze słyszenia - on był naprawdę?
Taki nalot miał miejsce,a czas jego rozpoczęcia określa się na 4.40. Sam atak został przeprowadzony w celach testowych i miał na celu pokazać skalę zniszczeń miejskiej zabudowy w wyniku długotrwałego bombardowania.Także wpływ bombardowania na liczbę ofiar śmiertelnych był przedmiotem zainteresowania Niemców. Nalot był przeprowadzany falami i trwał kilka godzin(8-9).W wyniku nalotów śmierć poniosło ok.1200 osób, a około 3/4 budynków uległo zniszczeniu.Ciekawe, że sprawcy tego nalotu nigdy nie zostali osądzeni, a prokuratura RFN nie uznała go za zbrodnię wojenną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W szukaniu ram czasowych weźcie pod uwagę jeszcze walki o hegemonię na Pacyfiku na linii Japonia-USA. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.