Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MaWro

Ulubiony zakon rycerski

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie Krzyżacy

Kiedy w dzieciństwie z kolegami bawiliśmy się w rycerzy, ja byłem zawsze... no właśnie :)

Teraz poważnie :dots:

"Kochaj swych wrogów: bo oni mówią ci o twoich błędach."

Te słowa Benjamina Franklina, w pewnym sensie uzasadniają moją odpowiedź; dlaczego lubię Fratres Hospitalis Sanctae Mariae Thetonicorum Jerosolimitanae a nie np: Joannitów czy Tempraliuszy.

Wszyscy znamy niechlubną historię Krzyżaków, ale czy zastanawiamy się jak potoczyłaby się nasza historia bez ich udziału. Trzeba mieć na uwadze, że istnienie w naszym sąsiedztwie tego Zakonu oraz wojny z nim prowadzone, miały dla Polski konsolidujący wpływ. Jestem przekonany, że obecność Krzyżaków odegrała ważną ( jeżeli nie kluczową ) rolę w tendencjach zjednoczeniowych Polski, a z niedawnych wrogów (np: Litwa) uczyniła sojuszników. Krzyżacy stanowili swoistą przeciwwagę w tym rejonie Europy, a dzięki takiemu wrogowi, Polska zyskała na znaczeniu. Lubię Krzyżaków za to, że zbudowali (nie jest ważne jakimi środkami) potężne politycznie i gospodarczo państwo, za to, że budowali piękne zamki, za to, że dali się pokonać... trochę też za to, że są tak bardzo nielubiani - chociażby na tym FORUM.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na fali parytetowych dyskusji wskażę na:

Zakon Siekiery (Zakon Kobiet Rycerzy od Siekiery)

Nazwa prosta, a formuła nader postępowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rayo   

Ja stawiam na Krzyżaków. Przykład geniuszu politycznego, zimnej krwi i braku zanurzenia w bagnie fanatyzmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Stig   

Tak jak autor tematu - Templariusze.

Są naprawdę ciekawym zakonem, pełno wokół nich tajemnicy. Niestety zostali okrutnie ukarani za nic nic. Tylko ciekawi mnie ile mieli tego bogactwa, że w taki sposób się z nimi rozprawiono :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Johny_J   
Są naprawdę ciekawym zakonem,

Byli :( Poza tym można ich docenić za to że byli militarną potęgą. Zauważcie- Krzyżacy rozwinęli się tak naprawdę gdy Templariuszy już nie było, a Joannici próbowali się odbudować. No i skorzystali z okazji jaką dawało rozbicie dzielnicowe w Polsce :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rayo   

No i to nazywamy geniuszem politycznym i wyczuciem chwili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Ale nie mieli konkurentów w postaci innych zakonów...

Złota Bulla Fryderyka II, zamykała drzwi potencjalnym konkurentom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Johny_J   

Nie rozumiem jak miałaby ona wpłynąć na inne zakony...stwierdzała ona tylko że Krzyżacy byli podlegli cesarzowi i legalnie mogli podbijać Prusy. Inne zakony mogły się w tym samym czasie wzmacniać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Nie rozumiem jak miałaby ona wpłynąć na inne zakony...stwierdzała ona tylko że Krzyżacy byli podlegli cesarzowi i legalnie mogli podbijać Prusy. Inne zakony mogły się w tym samym czasie wzmacniać.

Paradoksalnie mogło. Prusy nie były Lewantem, gdzie znalazło się miejsce dla każdego- biedak stawał się bogaczem. Samo nadanie ziemi chełmińskiej były hamulcem ekspansji, a Złota Bulla załatwiała sprawę potencjalnego wyrugowania Krzyżaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oskarro   

Według mnie najciekawszym zakonem Krzyzackim są Krzyżacy.

Oczywiście wiem, ze to przez nich na ponad 158 lat straciliśmy m.in dla nas tak ważne Pomorze Gdańskie, ale mimo to zadziwia mnie ich taktyka obronna oraz formy architektoniczne.

Jestem godny podziwu dla ich umiejetności inzynierskich oraz budowlanych.

Musicie przyznac mi racje odnosnie np Zamku w Malborku, który wg mnie nie został by zdobyty przez Polskiego Króla, gdyby nie zapłacił Czechom ,którzy mieli pilnować i dbac o zamek wysokiego wynagrodzenia, chociaz i tak pewnie oddaliby oni zamek, gdyż Krzyzacy zalegali im z pensja.... ;D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię zakon krzyżacki. Mieszkam na ich byłej ziemi. Mam niedaleko Malbork i Gniew, dlatego chętnie czytam o tym zakonie. Po za tym zgromadziłem cały strój krzyżaka.

:horse:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Andrzej wydaje mi się,że zapomniałeś o Kawalerach Maltańskich i Trinitanach.U mnie w Lublinie jest Brama Trinitarska więc zainteresowałem się z kąt taka nazwa i dowiedziałem się,że od zakonu Trinitanów którzy odkupowali niewolników. A moim ulubionym zakonem jest Zakon Joannitów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.