Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam takie pytanie:

czy konkursy kuratoryjne (te zwane 'olimpiadami', które zwalniają z egzaminu gimnazjalnego) są bardzo trudne :?:

Czy są one robione z całości programowej obejmującej wszystkie 3 lata nauki, czy jest to jedna konkretna epoka lub okres w historii danego państwa (tak jak panowianie Piastów :queen: albo Andegawenów :king: itp.) :?:

Mieszkam w Świętokrzyskim, przez rok były u nas tylko konkursy z całych bloków - humanistycznego albo matematyczno-przyrodniczego, teraz kuratorim chce wrócić do poprzednich zasad i robić konkursy przedmiotowe.

Kolejnym pytaniem jest:

aby być zwolnionym z egzaminu gimnazjalnego trzeba zostać laureatem konkursu - co to znaczy (czy trzeba zająć I, II lub III miejsce, czy jedno z kilku lub kilkunastu zwalniających - tak było w podstawówce, jeżeli zająłeś jedno z bodajże 50 miesc w finale dostawałeś pełne 40 pkt.) :?:

I ostatnie - odwołuję się do Waszych doświadczeń - czy temat konkursu zazwyczaj dotyczy Polski, czy może nie tylko (np. historia st. Grecji, Rzymu albo Egiptu :farao: ) :?:

Jeszcze wytłumaczenie dlaczego umieszczam ten post w dziale POLSKA PIASTÓW - otóż zdaje mi się, że takie konkursy dotyczą przede wszystkim historii Polski, a co jest bardziej polskiego niż Piaści ?

Proszę o wsparcie :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cześć, mam takie pytanie:

czy konkursy kuratoryjne (te zwane 'olimpiadami', które zwalniają z egzaminu gimnazjalnego) są bardzo trudne

Dzisiaj powiedziałabym, że nie są trudne. Ale musiałbyś się zmierzyć z jakimś. Może Twój nauczyciel od historii posiada zeszłoroczne?

Czy są one robione z całości programowej obejmującej wszystkie 3 lata nauki, czy jest to jedna konkretna epoka lub okres w historii danego państwa (tak jak panowianie Piastów albo Andegawenów itp.)

3 lata. Ale z tego, co wiem literatura do ostatniego etapu jest z jednego kresu (ostatnio Polska Piastów, ale nie wiem czy zawsze)

Kolejnym pytaniem jest:

aby być zwolnionym z egzaminu gimnazjalnego trzeba zostać laureatem konkursu - co to znaczy (czy trzeba zająć I, II lub III miejsce, czy jedno z kilku lub kilkunastu zwalniających - tak było w podstawówce, jeżeli zająłeś jedno z bodajże 50 miesc w finale dostawałeś pełne 40 pkt.)

Trzeba w ostatnim wojewódzkim etapie mieć ponad 90% ogólnej punktacji.

I ostatnie - odwołuję się do Waszych doświadczeń - czy temat konkursu zazwyczaj dotyczy Polski, czy może nie tylko (np. historia st. Grecji, Rzymu albo Egiptu )

Większości historia Polski, ale są też pytanie z historii powszechne (na dotyczące starożytnej Grecji, Rzymu się nie natknęłam)

Jeszcze wytłumaczenie dlaczego umieszczam ten post w dziale POLSKA PIASTÓW - otóż zdaje mi się, że takie konkursy dotyczą przede wszystkim historii Polski, a co jest bardziej polskiego niż Piaści ?

A nie lepsza by była Kancelaria Praw Obywatelskich?

W razie jakiś pytań (w miarę możliwości) chętnie odpowiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramirro   

Konkurs kuratoryjny z historii to naprawdę ciekawa rzecz. Obecnie chodzę do II gimnazjum i chciałbym w tegorocznej edycji dość dobrze wypaść xD PRosze o pomoc doświadczonych weteranów, którzy z tym konkursem mają, mieli lub będą mieć coś wspólnego... więc czy znacie jakies dobre ksiązki, vademecum albo inne żródła, które by do niego przygotowały w 97%??...jakie są wasze doświadczenia...byliście kiedyś finalistami lub laureatami??..jak dużo czasu poświęciliscie na nauke?? i cz ktos z was ma stare....<moga byc i przed komunistyczne-jeśli ktos posiada> arkusze do tego konkursy...interesuja mnie wszystkie od kiedy sie pojawił...czy zwykle podręczniki do historii...poszerzone o internet oraz encyklopedie cos pomogą??...czy niezwłoczne są vademeca?? i czy wiadomosci wymagane na konkurs są tylko z tych tematów ktre zostały podane....myslę że tak, ale organizatorzy zawsze mogą dać swoję pięć groszy...jesli ktoś mógłby mi pomóc o co bardzo prośze to byłbym bardzo wdzięczny....do administratorów. moderatorów...itd proszę żeby nie kasaowali mojego teamatu....juz lepiej przeniescie..rzadko tu wchodze...bo trzeba sie uczyc historii i przygotowywac xD duza konkurencja ehhh xD

Plx... niech sie kto odezwie i wypowie na ten temat...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi zabrakło kilku punktów do ostatniego etapu. Przygotowywał się głównie z podręcznika – i może to był mały błąd. Chociaż sama nie wiem – inna sprawa, że po prostu wtedy nie czytałam tak dużo książek dotyczących historii.

Jak dużo czasu poświęciłam na naukę? Wnioskując z wyniku to pewnie za mało. Ale to jest indywidualna sprawa. Każdy uczy się w innym tempie.

czy wiadomosci wymagane na konkurs są tylko z tych tematów ktre zostały podane

Nie mam pojęcia, co dokładnie masz na myśli – co masz podane.

rzadko tu wchodze...bo trzeba sie uczyc historii i przygotowywac

Ale fora też uczą.

A co do arkuszy z innych lat – wystarczy, że poszukasz. Sprawdź na stronie kuratorium pod które podlega Twoja szkoła.

Ja poszukałam na stronie kuratorium w Warszawie. I znalazłam. Odrobinę dobrych chęci.

http://www.kuratorium.waw.pl/pl/konkursy/p...z_lat_2003_2007

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio widziałem na stronie kuratorium warszawskiego pytania z zeszłych lat i było tak, że pierwszy etap ten regionalny, obejmował od zarania dziejów po królów elekcyjnych, a wojewódzki to cała reszta, tzn. od królów elekcyjnych do 1997 roku.

Ja sam czytam sobie teraz Historię Polski PWN, taką starą książkę z '86 roku w trzech tomach, napisaną przez trzech profesorów z UJ (Wyrozumski i jeszcze 2 innych, których nie pamiętam).

Pierwszy tom to historia od początków państwa do 1505 roku. Drugi 1505 - 1764, a trzeci 1864-do II wojny.

Naprawdę dobra książka i bardzo przyjemnie się ją czyta, polecam. A co do vademecum, o którym pisał Rohimirro to raczej nie. Vademecum ma mało szczegółów, a takie konkursy zazwyczaj mają podany temat (zazwyczaj każdy etap to inny okres).

A Wy jakie książki polecacie, tak żeby sobie coś przypomnieć, bo mnie to już chyba wszystko z głowy uleciało, ale im więcej czytam tym więcej sobie przypominam i tę pamięć odświeżam :lol:

[ Dodano: 2007-08-27, 14:02 ]

Ach i jeszcze jedno ja wszystkie ważne moim zdaniem informacje spisuję w takim zeszyciku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vademecum ma mało szczegółów, a takie konkursy zazwyczaj mają podany temat (zazwyczaj każdy etap to inny okres).

Hm… Może to zależy od kuratorium, które organizuje. Ja pisałam z wszystkich okresów w jednym arkuszu.

A właśnie Emotikonku i Ramirro: pod jakie kuratorium podlegacie?

A co do spisywania informacji w zeszycie: uważam to za dobry pomysł (może dlatego, że ja tak robię)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramirro   

Ja wojewodztwo podkarpackie...Krosno...taka mała miejscowośc między Jasłem a Sanokiem..., ale konkursy kuratoryjne u nas to misz-masz...czasami starożytny egipt, grecja, rzym, izrael-przynajmniej na te pytania ze starozytności sie natknąłem...nie wspomnę juz o Polsce...krótko mówiąc pierwszy etap to ...od starożytności....po parlamentaryzm w angli..albo rewolucje francuską....ewentualnie renesans w Polsce....drugi to od wspomnianych wczesniej az do ......dzisiaj;/;/ xD jak widze ile tego jest to żal serce ściska.... xD nie wiadomo czego się uczyć pierwsze..... xD ale właśnie to w olimpiadach jest najpiekniejsze.... "Blucher albo noc"-wszystko albo nic xD ';] :lol::(

jeśli ktoś z was znalazl albo wie, gdzie szukac konk kuratorujnych z historii z ubiegłych latdla mojego kuratorium...ja znalazlem tylko sprzed dwóch lat...;/ to bylbym bardzo wdzieczny... z checia zobacze jak wyglada ten konkurs w innych wojewodztwach... z gory dzięxD i oczywiście narqa xD ';]

[ Dodano: 2007-08-27, 18:33 ]

emotikonek podaj swojego maila albo gg ';] jeśli rzecz jasna możesz xD ';] ....

[ Dodano: 2007-08-27, 18:40 ]

co do spisywania.... xD ja juz spiaem 12 stron A4 xDDD ... to co tam jest, to pamietam wstajac o 3 godzinie i nie pijac malej, czarnej xD ale masz racje to dobry pomysł.... czytanie tez wazne, ale to zostawiam na deser.... pierwsze robie sobie pojecie dosc szegolowe na jakis temat...a pozniej cos doczytuje i uzupelniam... xDbardzo dobra wedlug mnie metoda..zawsze sie tak ucze na sprawdziany z histori.... xD ';] dobrze, ze te posty łączą się w całość xD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ramirrimo - ja też tak robię. Najpierw ogólna wiedza, a kiedy są podstawy dokładam inne szczegóły.

Panno Karolino :lol: ja podlegam pod kuratorium kieleckie - w woj. świętokrzyskim, przez dwa lata, akurat gdy byłem w I i II gim., nie mieliśmy konkursów przedmiotowych, a były jedynie z całych blogków (albo humanistyczny, albo matematyczno- przyrodniczy) a w dodatku mogli w nim brać udział tylko (!) trzecioklasiści :(.

Zapraszam Was oboje na gg - mój numer 11229351

Może pogadamy :)

Ramirro - a z czego się teraz uczysz i jak często ?

Ja wieczorkiem robię sobie 2 -3 tematy z Histori Polski PWN, o której wcześniej wspomniałem.

Jeżeli macie linki do stron, gdzie znajdują się pytania z poprzednich lat dla mojego regionu - to podajcie :lol: Będę bardzo wdzięczny :) Ja sam znalazłem pytania z poprzednich lat, ale dla małopolskiego.

niektóre mnie powaliły - np. jest całe drzewo genealogiczne rodu Piastów z pełnymi podpisami (kto, kiedy był jakim królem), a pod spodem polecenie - wypisz osoby z dynastii Piastów, które były królami Czech :)

[ Dodano: 2007-08-28, 15:03 ]

Acha, powiedzcie mi ,proszę, z łaski swojej co to jest pod tym adresem:

http://www.wsipnet.pl/oswiata/arts.php?dz=...13&nid=2926

pisze, że jest to terminarz okręgowych i centralnych olimpiad na rok 2007/2008, ale chyba chodzi o olimpiady dla LO, a nie o to o czym my tu rozmawiamy (czyli o konkursie kuratoryjnym). Z resztą skąd WSiP miałby znać daty, jeżeli nawet kuratorium (przynajmniej moje) jeszcze ich nie podało :!:

A Wy kiedy macie konkursy w tym roku ? Tzn. w jakim terminie, ja patrząc po forach myślę, że moje będzie okołu październik lub listopad.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam jeszcze kilka ubiegłorocznych testów:

http://www.kuratorium.bialystok.pl/kurator...3&tabid=742

http://www.ko-gorzow.edu.pl/index.php?opti...1&Itemid=96

http://www.ko-gorzow.edu.pl/index.php?opti...0&Itemid=96

Acha, powiedzcie mi ,proszę, z łaski swojej co to jest pod tym adresem:

http://www.wsipnet.pl/osw...5&r=13&nid=2926

pisze, że jest to terminarz okręgowych i centralnych olimpiad na rok 2007/2008, ale chyba chodzi o olimpiady dla LO, a nie o to o czym my tu rozmawiamy (czyli o konkursie kuratoryjnym).

Tak jak napisałeś olimpiady dla liceów. Nie wiem czy nasze konkursy można w ogóle nazywać olimpiadami.

A Wy kiedy macie konkursy w tym roku ? Tzn. w jakim terminie, ja patrząc po forach myślę, że moje będzie okołu październik lub listopad.

W zeszłym roku etap szkolny miałam 5 grudnia, rejonowy 17 lutego. Znam te daty na pamięć.

I Ramirro: jedna prośba. Mniej wielokropków i ":lol:"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to świetnie - przegłądałem te wszystkie strony i okazuje się, że oba kuratoria stawiają głównie na historię Polski, ale można się także natknąć na historię powszechną (chociaż starożytności nie widziałem).

Skoro piątego grudnia, to pewnie we wszystkich szkołach jest podobnie, czyli od września jest jednak trochę czasu i nie trzeba tak gonić :)

Z Panną Karoliną ustaliliśmy, że jest jeszcze jedna dobra książka, ja jutro mam zamiar się w nią zaopatrzyć (Vademecum - historia skóra), mimo, że vademecum to spis treści wyglądał, bądź co bądź, imponująco i może się przydać do szybkiej powtórki z pozostałych działów (przecież niektóre zgłębiamy bardziej, a inne mniej :) )

A Ramirro - a Ty z czego się uczysz ?

Panna Karolcia też ? Pisałaś mi już, że sobie teraz czytasz ( a wcześniej uczyłaś się z Grega i podręcznika), ale co czytasz obecnie :) ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Skoro piątego grudnia, to pewnie we wszystkich szkołach jest podobnie, czyli od września jest jednak trochę czasu i nie trzeba tak gonić :)

Wybaczcie tego offa, ale chciałbym przestrzec przed takim właśnie podchodzeniem do sprawy nauki do konkursu. Od września do grudnia są ledwie 3 miesiące, z czasem zacznie się pojawiać coraz to i więcej obowiązków w szkole, więc i czasu będzie mało. Jeśli komuś naprawdę zależy na dobrym wyniku na tymże konkursie, to radziłbym jednak już teraz naprawdę sporo czytać i powtarzać. Im mniej czasu Wam zostanie tym ta nauka będzie wyglądała gorzej, więc niech Wam się nie wydaje, że skoro dopiero w grudniu, to i czasu macie dużo. Czasu macie mało, a nie wiecie na co konkretnie traficie na konkursie. A jeśli to będzie akurat to, czego nie powtórzyliście z braku czasu? Taka dobra rada:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramirro   

Rzeczywiście robię za duzo wielokropków, ale podoba mi sie kończyć zdania w polowie-lakoniczna mowa. Wasze konkursy kuratoryjne są według mnie conajmniej dziwne; o etapie szkolnym pierwsze słyszę. Zobaczcie na tej stronie w zakładkach konkursy przedmiotowe www.ko.rzeszow.pl historia Polski stanowi tu mniejsza polowę, bo większośc to historia powszechna. U nas pojawiają się najczęściej zagadnienia ze starozytnej Grecji, Rzymu, Izraela, Egiptu.., państwo Karola wielkiego, wczesofeudalna Polska, ..., parlamentaryzm. Braliście może udział w kuratoryjnym z niemieckiego??

Zamieszcze tu jedno pytanie czy demokracja ateńska od republiki rzymskiej różniła sie tylko tym, że w Rzymie główny głos nalezał do urzędników<senatorów> w drugiej kolejności do ludności, podczas gdy zgromadznie ludowe posiadało pewną swobodnośc; zgromadzenie obywateli w Rzymie mogło podejmować ustawy, ale nie mogło dokoywać w nich poprawek; mogli powoływac urzędników, ale nie mogli proponować kandydatów na urzędy-znacie jeszcze jakieś róznice??

może jeszcze jedno pytanie na rzymskie cesarstwo składał się pryncypat i dominat-nie rozumię tylko czemu np Oktawian august będąć princepsem zachowywał pozory republiki, która z nadejściem cesarstwa myśląc logicznie minęła-czy to była pewnego rodzaju tradycja i strach przed "bezrobotnymi" senatoami?? Chociaż princeps to pierwszy obywatel, wiec moze dlatego... mało istotne pytania, ale zaprzątają mi głowe; raczej ich nie będzie na kuratoryjnym, ale jestem ciekaw...z góry dziekuję za odpowiedź....juz ostatnie pytanie czy znalazł ktoś z Wasjakiś konkurs kuratoryjny dla podkarpacia sprzed paru lat. Szukałem dzisiaj, ale niestety dno ';] To byłoby tyle narqa all xD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinosie - ale my tu wszyscy naprawdę już powtarzamy i podchodzimy do tego calkiem serio. Ja na przykład robię teraz historię Polskii do 1505 roku, potem zacznę 1505 - 1764, a potem reszta. Równocześnie robię sobie powtórkę z historii powszechnej, gdyż na większości konkursów kuratoryjnych, których arkusze widziałem stanowi ona znaczną część.

Ale dzięki za dobrą radę :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mówisz o Wyrozumskim? Jeśli chodzi o olimpiadę to chyba ma ona jakąś literaturę? Im wcześniej zacznie się czytać tym większe szanse opanowania materiału.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, mówię o Wyrozumski - świetna ksiażka. Co do tego konkursu to jeszcze nawet nie znam tematu, ale myślę, że będzie on się głównie opierał na historii Polski dlatego tej uczę się przedewszystkim, a resztę historii przypominam sobie troche mniej szczegółowo :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.