Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Hellada vs. Persja

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie waszym zdaniem były skutki wojen Hellenów z Persami. Jak myślicie dlaczego ostatecznie zwyciężyli Grecy i nie dali się podbić Persom?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Persja w czsie wyprawy była pogrążona w głębokim kryzysie dynastycznum i marazmie. Hellada wygrała dzięki m.in. polityce tolerancji Aleksandra. Położenie zwykłych Persów nie zmieniło się, ziemie które wcześniej należały do Wielkiego Króla należą teraz do Aleksandra ale mogli wyznawać swoją religię. Więc mimo wszystko Aleksander był przyjmowany jako wybawiciel.

Temat ciekawy. Może ktoś się przyłączy?

[ Dodano: 2005-07-16, 19:51 ]

ups

to nie chodzi oczywiście o to, tylko o wojny perskie....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi mi tylko o Aleksandra ale również o wcześniejsze zmagania Greków z Persami np. z okresu bitwy pod Maratonem 490 r. p.n.e. (falanga

Strzałkami

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Pod Termopilami nie zginęli wszyscy, tylko 2 przeżyło ( jakiś zbieg okoliczności ) nie pamiętam niestety imion, ale aby zmyć hańbę walczyli z wielkim poświęceniem w następnych bitwach i zginęli z honorem.

A wraz ze Spartanami zostali inni Grecy - Tebańczycy i Tesańczycy, ale póżnijsza propaganda Sparta wyparła ich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Olimpias   
Pod Termopilami nie zginęli wszyscy, tylko 2 przeżyło (...) aby zmyć hańbę walczyli z wielkim poświęceniem w następnych bitwach i zginęli z honorem.

Jeden z nich bodajze popelnil samobójstwo bo nie byl w stanie zniesc hanby.

Wojsko perskie choc mialo przewage liczebna i to nieraz wielokrotnie przewyzszalo liczebnie wojska zwiazku Hellenow, jednak bylo przyzwyczajone do wygód. Zdecydowal moim zdaniem takze fakt ze byli najezdzcami a grecy walczyli o ojczyzne i wolnosc. No a co za tym idzie lepiej znali teren na ktorym prowadzili bitwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kuba89   

Na pewno zwycięstwo Persow w wojnie z Grekami byłoby niezwykle znamiennym w skutkach wydarzeniem.Bardzo lubie tą wojnę gdyż jest w niej cos pięknego,a mianowicie pokazała jak duzo mniejszy kraj i naród dzięki olbrzymiej walecznosći,a takze bardzo madrych taktycznie posunieć zdołał odeprzec wielkie imperium perskie. Musze przyznać szczerze,że czekam na wielką ekranizację tej wojny...I jezeli takowa powstanie mam nadzieję,że nie bedzie takim niewypałem jak "Aleksander-fortuna sprzyja odważnym" Tak poza temate chocby dla walorów estetycznych przedstawianych tam bitew warto obejrzec ten film.Wracajac juz do wojny grecko-perskiej wydaję mi się,ze zasadnicze znaczenie maja wszystkie bitwy bez wyjątku,ale największe znaczenie ma bitwa pod Termopilami.Ta bitwa pod wzgledem strategicznym miała praktycznie zerowe znaczenie lecz pod względem propagandowym olbrzymie...Patriotyzm Greków i wiara w zwycięstwo bardzo się podniosły. Oczywiscie zatrzymali na jakis czas marsz Persów ale waga tej bitwy polega wlasnie na wspomnianym juz przeze mnie podbudowaniu greckiego narodu.Drugim arcyważnym momentem było pokonanie Persow pod Maratonem gdzie grecka falanga pograzyla liczniejszych wrogów.Za bardzo wazna postac dla losow wojnynalezy uznac Tukidydesa,ktory przyczynił sie do zwycięstwa morskiego nad Salamina.

Mysle,ze Grecy zwycieżyli Persów bo wierzyli do konca w ostateczny sukces.

Warto dodac,że Aleksander,jak wszyscy wiemy bardzo pomyslnie skontrowal panstwo perskie :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Olimpias   
(...)Drugim arcyważnym momentem było pokonanie Persow pod Maratonem gdzie grecka falanga pograzyla liczniejszych wrogów.Za bardzo wazna postac dla losow wojnynalezy uznac Tukidydesa,ktory przyczynił sie do zwycięstwa morskiego nad Salamina.(...)

Poprawcie mnie jesli sie myle, ale czy pod Slaminą nie dowodził Temistokles? O ile dobrze pamietam To Tukidydes zyl jakies 50 lat po tejze bitwie.

[ Dodano: 2006-05-10, 11:34 ]

Wazniejsze wiadomości o bitwach persow z grekami:

W roku 490 pnedoszlo do bitwy pod Maratonem. Podjecie walki zbrojnej wymagalo duzego "wysilku" ze strony greków poniewaz w tym wlasnie czasie odbywaly sie igrzyska, w czsie których (od niepamietnych czasow) przerywali wszelkie zatargi i wojny. Z tego tez powodu wojska ze Sparty dotarly na pole bitwy dopiero po jej zakonczeniu. Glówne sily greckie tworzyli Ateńczycy- pod dowództwem Miltiadesa. Pokonali oni przewazajace liczebnie wojska perskie, czym zmusili je do przerwania na jakis czas "najazdu na Hellade".

W roku 481pne powstal zwiazek 31 państw zwany zwiazkiem hellenów, w jego sklad wchodzily m.in.: Sparta, Ateny, Korynt, Tegea, Megara, Sykion,Epidauros, Egina, Orchomenos, Flius,Hermione, Trojzena,Tiryns, Plateje,Tespie, Elida,Mykeny,, Ambrakia,Eretria, Chalkis,Lepron, Leukas... Dowództwo nad wojskami zwiazku zostalo powierzone Sparcie a wiec królowi Leonidasowi.

W 480rpne wojska zwiazku Hellenow idac na pomoc najechanym przez Persje tesalom "wylądowaly" w dolinie Tempe, jednak ze wzgledow na mozliwosc otoczenia przez wroga zrezygnowli z bitwy.

W tym samym roku doszlo do bitwy pod Termopilami. Leonidas dowodzil ok 6500 ludzi, Kserkses mial 20 razy wiecej wojska. Choc grecy poniesli kleske udalo sie lacedemończykom przetrzymac persow jak najdluzej w wawozie, przy czym wybili wielu wrogow i nie oparli sie nawet formacji niezwyciezownych "niesmiertelnych". Niewatpliwie pitwa ta podniosla poczycie honoru i chec walki w szeregach wojsk greckich.

W tym samym czasie rozegrala sie bitwa morska pod Artemizjon, jednak nie zostala rozstrzygnieta na kozysc zadnej ze stron- obie poniosly wielkie straty.

29 wrzesnia 480rpne doszlo do wielkiej i jednej z najwazniejszych bitew tej wojny- do bitwy pod Salamina. Kserkses posiadal ok 1200 okretow grecy 380. Mimo tak licznej przewagi udalo im sie wciagnac najezdzcow w pulapke, dzieki czemu wygrali bitwe.

Dalej doszlo do dwoch kolejnych zwyciestw Hellenow pod Platejami( grecy w sile ok 65tys) oraz w roku 479 pod Mykale. W zwiazku z tymi niepowodzeniami Persja zrezygnowala z dalszych prob podboju greckich polis.

Jesli ktos zna jakies ciekawe szczegoliki to chetnie je przeczytam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jakie waszym zdaniem były skutki wojen Hellenów z Persami.

Przede wszystkim - porzucenie planów ataku na Helladę i przygotowania Greków (a właściwie może barbarzyńców z Północy - Macedończyków) do odwetu.

Jak myślicie dlaczego ostatecznie zwyciężyli Grecy i nie dali się podbić Persom?

Jak napisał Gombrich: "Od tego czasu [od bitwy pod Platejami] Persowie nie odważyli się już porywać na Greków. Miało to wielkie znaczenie. Nie żeby Persowie głupsi byli czy gorsi od nich. Tego na pewno nie można o nich powiedzieć. Ale [...] z Grekami była rzecz osobliwa. Kiedy olbrzymie państwa wschodnie trzymały się kurczowo dawnej nauki i starych obyczajów, aż kostniały nieraz zupełnie w bezruchu, w Grecji, zwłaszcza w Atenach, działo się wprost przeciwnie. Co rok mieli jakieś nowe pomysły. Nie utrzymała się tam na długo żadna instytucja. Ani wódz żaden. Musieli to na własnej skórze odczuć wielcy bohaterowie wojen perskich, Militiades i Temistokles."

Temat ciekawy. Może ktoś się przyłączy?

Temat ciekawy i szkoda, że trafił do "archiwum" działu o Grecji.

mówi się, że mógł zebrać niebotyczną armię 300 000 wojowników

Ba, niektórzy mówią, że zebrał armię liczącą milion ludzi.

Zdecydowal moim zdaniem takze fakt ze byli najezdzcami a grecy walczyli o ojczyzne i wolnosc.

A co z nieznajomością terenu u Persów? Przykład - Termopile. Musieli dopiero wykorzystać zdrajcę, aby pokonać Greków.

W tych wojnach perskich wielki - jeśli nie największy - wkład miały Ateny. To one dzięki zastosowaniu taktyki silnych skrzydeł i słabego centrum pokonały liczniejsze wojska Datisa. To Temistokles radził ewakuować Ateny ze względu na niewielkie szanse w utrzymaniu ich. To Temistokles w końcu doprowadził do zwycięstwa floty - Salamina 480 r. p.n.e.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Grecja nie została podbita, bo była mało ważna.

No co to, taka Grecja? Zbiór małych, skłóconych państewek, bez dobrej ziemi uprawnej, bez bogactw naturalnych - to ubóstwo IMHO ocaliło Grecję, która musiała odeprzeć tylko jeden najazd perski - ten z lat 480-479.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Grecja nie została podbita, bo była mało ważna.

Niekoniecznie. Królowie królów (przynajmniej Dariusz I i Kserkses) byli ogarnięci obsesją podbicia Grecji - stanowiło to kawałek świata niezależny od nich. Poza tym to mógł być groźny przeciwnik (jak się później okazało).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Dlatego wysłał jedynie mały oddział Datisa, który przegrał pod Maratonem?

Jak na możliwości Persji jakieś 30 000 ludzi to mało (szacunki to od 20 000 do 60 000 ludzi). Dlaczego "tylko" tyle wysłał? Trwały igrzyska, w Grecji wojny wówczas były zakazane, tylko Ateńczycy stawili czoło Persom i to w małej - w porównaniu z armią Datisa - liczbie. Dariusz po prostu zlekceważył Greków, uznał że podbije ich tak samo łatwo jak inne ludy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Nieprawda. Grecja była poprostu mało znaczącym skrawkiem ziemi, a wyprawa Datisa była wyprawą karną. Dariusz dużo bardziej zaangażował się np. w wyprawę przeciw Scytom, niż w walkę z Grekami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Dariusz dużo bardziej zaangażował się np. w wyprawę przeciw Scytom, niż w walkę z Grekami.

Ale nie ukrywał złości i polecił synowi rozprawić się z Hellenami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.