Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gervazy

Dwa Nagie Miecze

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Ostatnie dwa posty zostały usunięte. Autorom ich zaś przypominam, że znajdujemy się w dziale poświęconym Polsce w czasach Andegawenów i Jagiellonów, a nie temu, kto gdzie kiedy będzie paradował i jaki jest duch naszych czasów. Wszelkie uwagi jak zawsze na PW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O funkcji społecznej mieczy pisał Olgierd Ławrynowicz ("Treści ideowe broni rycerskiej w Polsce wieków średnich").

Natomiast ciekawe są dwie kwestie: dlaczego dwa miecze i skąd je wzięto?

Jedna z interpretacji mówi, że były dwa - symbolizując dwa rodzaje władzy sprawowanej przez zakonników: świeckiej i duchowej. Jeśli nawet tak nie było to zostało to później w ten sposób wykorzystane przez Andrzeja Łaskarza w jego mowie przed papieżem. Wskazywał on, że Krzyżacy ulegli naszym wojskom wskutek woli boskiej.

Co do drugiej kwestii, najbardziej pasowałyby tu dwa miecze komtura tucholskiego Heinricha von Schwelborna, ten miał kazać nosić przed sobą dwa miecze - jako symbol podwójnej zwierzchności, a zarazem zakonnik ów miał przyrzec, że nie schowa owych mieczy do pochwy, póki nie zostaną one skrwawione polską krwią.

Natomiast błędnym jest mówienie o przysłaniu dwóch mieczy królowi polskiemu, jeden miecz był od Wielkiego Mistrza - dla króla, drugi: dla księcia Witolda od Marszałka Zakonu.

A z ciekawostek, w czasie drugiej wojny światowej, omal nie doszło do tego, że na ścianach domów zamiast słynnej kotwicy pojawiałyby się właśnie dwa grunwaldzkie miecze. Pośród szeregu propozycji konkursowych na symbol podziemia za dwie najlepsze uznano właśnie te dwa. Na korzyść kotwicy wypadała chyba łatwość wykonania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.