Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Literatura - maturalne wypracowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam wam listę dzieł do, których warto się odwoływać pisząc esej maturalny. Nie trzeba ich wszystkich przeczytać przecież skoro np. temat to Unia Lubelska i wiemy, że prof. Kolankowski napisał Polskę Jagiellonów to musiał napisać o Unii dlatego już w trakcie pisania można napisać, że prof. Kolankowski uważa, że Unia etc.

Oto lista:

Polska Piastów, Polska Jagiellonów i Rzeczpospolita Obojga Narodów - Pawła Jasienicy świetny przykłady do polemiki, jak na ostatniej maturze kiedy to polemizowałem z nim w/s Traktatu krakowskiego.

Historia powszechna. Starożytność. - Wolski Józef

Historia powszechna. Średniowiecze. - Manteuffel Tadeusz

Polska Jagiellonów. Dzieje polityczne. - Ludwik Kolankowski

Historia powszechna. XVI-XVII wiek. - Wójcik Zbigniew

Historia powszechna. Wiek XVIII. - Rostworowski Emanuel

Historia powszechna. 1871 - 1918 . - Pajewski Janusz

Historia świata od 1917 do lat 90-tych. - Paul Johnson

Kiedy już zapomnieliśmy wszystkich profesorów ratunek może nam przynieść:

Europa. i Boże Igrzysko. - Norman Davies

Historia Polski - Jerzy Topolski

Historia Polski do 1505 prof. Jerzy Wyrozumski

Historia Polski 1505-1764 prof. Józef Gierowski

Historia Polski 1764-1864 prof. Józef Gierowski

Historia Drugiej Wojny Światowej 1939-1945 prof. Antoni Czubiński

1945 - 2006 prof. Wojciech Roszkowski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nuage   
Przedstawiam wam listę dzieł do, których warto się odwoływać pisząc esej maturalny. Nie trzeba ich wszystkich przeczytać przecież skoro np. temat to Unia Lubelska i wiemy, że prof. Kolankowski napisał Polskę Jagiellonów to musiał napisać o Unii dlatego już w trakcie pisania można napisać, że prof. Kolankowski uważa, że Unia etc.

Za bardzo nie rozumiem , skoro nie przeczytam danej ksiazki to nie bede wiedzial jaki jest poglad autora na dana sprawe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
za bardzo nie rozumiem , skoro nie przeczytam danej ksiazki to nie bede wiedzial jaki jest poglad autora na dana sprawe

Można to zrobić, tym bardziej że egzaminatorzy raczej nie będą dogłębnie sprawdzać czy to co jest zawarte w eseju zgadza się w 100% w poglądami historyka. Wystarczy mieć ogólną wiedzę odnośnie podejścia danego historyka do konkretnej tematyki, i sprawa już jest znacznie prostsza. Chyba że ktoś naprawdę przeczyta wszystkie te pozycje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nuage   

Ale nie da sie ukryc to ze aby miec ogolna wiedzie o tym co sadzi autor to trzeba przeczytac jego dzielo , albo chociaz po czesci zapoznac sie z nim :mrgreen:.

//JKM zaczynamy z dużej litery, interpunkcja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ale nie da sie ukryc to ze aby miec ogolna wiedzie o tym co sadzi autor to trzeba przeczytac jego dzielo , albo chociaz po czesci zapoznac sie z nim :mrgreen:

Niekoniecznie podaje przykład:

wypracowanie o Unii Lubelskiej, wiemy, że Kolankowski napisał o Jagiellonach, więc skoro tak to o Unii napisał prawda? Skoro o Unii to i o przyczynach prawda? A skoro o przyczynach to wytarczy, że znamy choć 1 i to taką najbardziej powszechną i piszemy prof. Kolankowski uważa, że jedną z głównych przyczyn zawarcia Unii był i tutaj ta nasza 1 przyczyna. Niby banalne, a egzaminator już myśli, że przeczytałeś Kolankowskiego ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomi89   

Czy przytaczanie myśli historyków jest az tak brane pod uwagę? Moja sorka nic nigdy nie wspominała, że mozna tak robić, ale ona nie jest normalna więc sie nie dziwie. Jednak jak powinien wyglądać dobry esej? Co powinien zawierać a czego nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy przytaczanie myśli historyków jest az tak brane pod uwagę? Moja sorka nic nigdy nie wspominała, że mozna tak robić, ale ona nie jest normalna więc sie nie dziwie. Jednak jak powinien wyglądać dobry esej? Co powinien zawierać a czego nie?

Inaczej powyżej 15 nie dostaniesz jeśli nie odwołasz się do kilku autorytetów myśle, że 3 różnych profesorów to minimum, ja dostałem 20 za wypracowanie, ale odwoływałem się do, aż 8... i ostro polemizowałem z Jasienicą.

Do dyskusji om eseju zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2501

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomi89   

No ale nie możesz jakoś konkretnie pokazać jak to wygląda? np jak wygląda takie polemizowanie z profesorem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mefiu100   

dorzucam swój grosik ;]

Historia Polski 1914-1939 - prof. Henryk Zieliński

Książkę ,którą posiadam została wydana w 1985 , więc 'za komuny' .

Nauczyciel od historii mówił mi , abym podczas czytania na niektóre rzeczy zawarte w literaturze wydanej przed 1990, 'patrzył z przymrużeniem oka' .

Jak do takich pozycji - być może pojawiły się nowsze wydania wyżej wymienionej książki , ale jest wiele lektur , których wydania nie zostały wznowione - odnosi się komisja ? Czy jest sens się na nie powoływać ? :lol:

Najnowsza Historia Polski 1914-1945 Wojciech Roszkowski

Najnowsza Historia Polski 1945-1980

Najnowsza Historia Polski 1980-2006

Książki wydane powtórnie po 2003 r.

Historia Drugiej Wojny Światowej 1939-1945 prof.Antoni Czubiński

Gorzka Chwała Polska i Jej Los 1918-1939 Richard M. Watt

Autor tej książki nie jest 'żadnym' profesorem . Jest chemikiem , który interesuje się historią ; ) Czy można i jeśli tak , to czy warto powoływać się na takie pozycje ?

Historia polityczna Polski 1864-1918 prof. Henryk Wereszycki

Historia Austrii

Historia Węgier prof.Wacław Felczak

Wacław Felczak Historia Jugosławii + Tadeusz Wasilewski

Historia Polski do 1505 prof.Jerzy Wyrozumski

Historia Polski 1505-1764 prof.Józef Gierowski

Historia Polski 1764-1864 prof.Józef Gierowski

Historia Polski 1864- 1948 prof.Józef Buszko

Rzeczpospolita wielu narodów prof.Jerzy Tomaszewski :(

cdn.

[ Dodano: 2007-08-20, 18:05 ]

HISTORIA POWSZECHNA ŚREDNIOWIECZA prof. Benedykt Zientara

PS. Suomi89 doszła do Ciebie moja wiadomość ? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lars   

A co sądzicie o książkach Bogusława Wołoszańskiego? Można by to wykorzystać w eseju czy przesadzam?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Szczerze mówiąc to nie odważyłbym się powoływać na Wołoszańskiego. Spora część historyków niezbyt go lubi, zresztą Wołoszański jest człowiekiem skupiającym się w dużej mierze (o ile nie w głównej mierze) na sprawach dotyczących najróżniejszych tajemnic głównie okresu II WŚ, a raczej nie spodziewam się aby jednym z tematów eseju była kwestia zamachu na Hitlera czy tego na ile Stalin był poinformowany o ataku Niemiec. Więc raz że odradzam, a dwa niespodziewam się aby byłą okazja do powołania się na jego tezy, poglądy etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mefiu100   

Bardzo prosiłbym o komentarz dotyczący mojej poprzedniej wypowiedzi. ^^

Lars... a co Ci szkodzi posiedzieć te 40pare minut w szkole ? ;p Może akurat dowiesz się czegoś ciekawego ? ;p

Btw... Albinos , jeśli spytać można ... Gdzie i co studiujesz ? ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Bardzo prosiłbym o komentarz dotyczący mojej poprzedniej wypowiedzi. ^^

Co do książek które podałeś to co prawda nie czytałem wszystkich, ale z tego co się orientuję, to im więcej książek przeczyta się tym lepiej. Praktycznie w żadnej książce nie znajdziesz tym wszystkich informacji, których potrzebujesz, jedna drugą uzupełnia. Jeśli chodzi o "Gorzką Chwałę" Watt'a to jak najbardziej można się powoływać na nią, jest to w końcu całkiem niezłe opracowanie. Wiadomo, że opinie ludzi takich jak Roszkowski, Garlicki, Samsonowicz, Aly, Komorowski, Ciechanowski, Bullock robią największe wrażenie bo to są ludzie uznani w świecie historyków, ale na Watta też można się powoływać.

Lars... a co Ci szkodzi posiedzieć te 40pare minut w szkole ? ;p Może akurat dowiesz się czegoś ciekawego ? ;p

Osobiście w tygodniu spędzałem około 1,5 godziny dodatkowo i muszę przyznać, że było warto. Sporo rzeczy zapamiętałem, porobiłem sobie dodatkowe notatki, naprawdę warto (faktem jednak jest, że zarówno mój nauczyciel od WOS-u jak i Historii to byli ludzie którym naprawdę zależało na tym, abyśmy się czegoś nauczyli, a wiem że nie każdy nauczyciel tak podchodzi do ucznia).

Btw... Albinos , jeśli spytać można ... Gdzie i co studiujesz ? ; )

Od października oficjalnie będę studentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, czyli historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mefiu100   

Do Albinos :

Wypada mi tylko pogratulować i brać przykład ze starszego kolegi ; )

Orientujesz się może jaki był minimalny próg na Historie na UW ?

Jak byś miał chwilę czasu i chęci , to dorzuć swój grosik ; ) w postaci jakiejś pozycji wartej przeczytania przed maturą : ))

Wszyscy zainteresowani tym tematem będą niewątpliwie bardzo wdzięczni : )

Pozdrawiam !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Orientujesz się może jaki był minimalny próg na Historie na UW ?

Poniżej 160 na pewno, zresztą teoretycznie może jeszcze spaść.

Jak byś miał chwilę czasu i chęci , to dorzuć swój grosik ; ) w postaci jakiejś pozycji wartej przeczytania przed maturą : ))

Tak szczerze mówiąc to ja niezbyt dużo książek przygotowujących do matury czytałem :lol: . Było to w dużej mierze spowodowane faktem, iż historią interesuję się już od wielu lat (będzie tak z 10, jeśli nie więcej), więc z czasem czytając najróżniejsze książki gro rzeczy zapamiętywałem, tak więc przed samą maturą jedynie powtarzałem sobie fakty, daty, nazwiska etc. Osobiście polecałbym "Europę" Daviesa, książka pokazuje w ciekawy sposób jak napisać dobry esej. Polecam też opracowania dotyczące historii Polski autorstwa Samsonowicza, Roszkowskiego i bardzo ciekawy tomik konfrontacji historycznych Kieniewicza. Co do podręczników Wydawnictwo Szkolne PWN Radziwiłł&Roszkowski. Dobrym pomysłem jest też robienie sobie sporej ilości notatek. Raz że zapamiętujesz pewne rzeczy pisząc je, a dwa to masz potem te najważniejsze rzeczy wypisane, więc nie marnujesz czasu szukając ich w książce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.