Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Protekcjonizm

Recommended Posts

Estera   

Dlaczego zrywano z zasadami wolnego handlu i powracano do protekcjonizmu? Jakie były konsekwencje przyjmowania protekcjonistycznego systemu celnego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Zapewne po to, żeby wspomóc rozwój rodzimej produkcji, co na pewno się udawało.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   

Chciałbym wrócić do tematu. W zasadzie można by go gyło rozszerzyć na znacznie dłuższy okres - po dzień dzisiejszy. Podyskutujmy o zaletach i wadach protekcjonizmu. Wspomnę tylko o paru najważniejszych bez przykładów, po to ażebyście mogli mi zarzucić że źródeł nie podaję i zmusili do poszukiwań i pogłębiania własnej wiedzy;)

Z pewnością celem protekcjonizmu jest ochrona interesów własnej gospodarki/ krajowych przedsiębiorstw. Pytanie jakim kosztem to się odbywa. Przed chwilą przeczytałem, że budując kolej transsyberyjską zamawiano szyny u firm rosyjskich po 2 ruble, Brytyjczycy oferowali dostarczenie szyn po 75 kopiejek. Decyzja wydaje się więc po prostu głupia. Dalej protekcjonizm japoński doprowadził do długotrwałej izolacji ego kraju. Z drugiej strony patrząc na przykład na czasy współczesne, gdyby obroniono polskie cukrownie, które były mniej opłacalne niż zachodnie, być może nie musielibyśmy doświadczyć tej tzw. paniki cukrowej z tego roku - spekulacji na cenie cukru.

Protekcjonizm, czy liberalizm gospodarczy w handlu, co jest bardziej skuteczne i w jakiej sytuacji ekonomii światowej. Zapraszam do rzeczowej dyskusji na ten temat

Share this post


Link to post
Share on other sites
Protekcjonizm, czy liberalizm gospodarczy w handlu, co jest bardziej skuteczne

Jak zwykle zależy od konkretnej sytuacji. I zależy o jakich skutkach mówimy i dla kogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Dalej protekcjonizm japoński doprowadził do długotrwałej izolacji ego kraju.

(...)

Trochę to kontrowersyjna teza, ja bym powiedział, że myśl o izolacji kraju była pierwsza, a wskutek tego siłą rzeczy wytworzyła się sytuacja protekcjonistyczna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wołodia   
Trochę to kontrowersyjna teza, ja bym powiedział, że myśl o izolacji kraju była pierwsza, a wskutek tego siłą rzeczy wytworzyła się sytuacja protekcjonistyczna

Okay, może masz rację i rzeczywiście tak było, moja wiedza jeśli chodzi o ten okres jest znikoma i dopiero teraz usiłuję ją pogłębić. Jednakże szczerze powiedziawszy nie wierzę w to aby Japończycy prowadzili politykę izolacjonizmu wyłącznie z powodu niechęci wobec zepsutej zachodniej kultury, tudzież by nie wpuścić chrześcijaństwa na swój teren. Zakładając że kolejni shogunowie i cesarzowie byli bądź co bądź inteligentnymi ludźmi zapewne pobudki ekonomiczne stawiali jeśli nie na pierwszym miejscu to przynajmniej w rzędzie najważniejszych, Przykro mi, że mogę się opierać tylko na domysłach, a nie na źródłach ale po prostu nie mam do nich dostępu, chwilowo tylko Pajewskiego piszącego o rzeczonym okresie mam - a w nim kicha, żadnych informacji na ww. temat nie ma. Jeśli ktoś mógłby potwierdzić moją tezę, albo zadać jej kłam (niestety, może się to zdarzyć, chociaż na tak zwany chłopski rozum nie powinno) to śmiało, ja z chęcią nauczę się czegoś nowego.

Co do pytania Widłobrodego, chodzi mi ogólnie o zjawisko protekcjonizmu, w całej historii, założyłbym nowy temat, ale skoro istnieje już jeden to nie ma sensu ich powielać, a ów XIXw.to chyba dobry punkt wyjścia do debaty nt. protekcjonizmu, nie musimy wszak rozpatrywać zjawiska ściśle chronologicznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwestia izolacji Japonii jest sprawą niezwykle skomplikowaną i nie można jej omówić w tylko jednym poście. Nie jest do końca prawdą, że politykę izolacji rozpoczął wyłącznie Tokugawa. Jej znamiona można już dostrzec w polityce Hideyoshiego. Jego konsekwencja w zwalczaniu wpływów duchowieństwa portugalskiego, które nadto urosło w siłę i mieszało się w sprawy wewnętrzne Japonii dało początek ograniczeniu kontaktów z obcokrajowcami. Kolejne serie edyktów wydanych już przez Tokugawę w latach 1633-1639 ograniczyły jeszcze bardziej ten wpływ. Nie zmienia to faktu, że jeszcze przed "zamknięciem" Japonii kraje zachodnie wycofywały się kolejno z handlu (Anglicy w 1623, Hiszpanie rok później. Ważnym wydaje mi się podkreślenie faktu, że "izolacja" nie byłą czynnikiem decydującym, który tworzył ówczesny system. Chodziło o ograniczenie wpływów ludzi z zachodu, którzy głosząc nową religię stanowili polityczne zagrożenie. I należy pamiętać, że pomimo tzw "izolacji" Japonia wciąż utrzymywała kontakty z Azją. Zresztą jak się później okaże epoka Edo przez długi czas stanowiła przykład wspaniałego rozwoju gospodarczego ( 5-6% Japończyków mieszkało w miastach o liczbie ponad 100 tys. na początku XVIII wieku), które przeplatało się nie raz z wielkimi klęskami. Kończę tym samym ten OT.

Nie chciałbym także, by temat protekcjonizmu wykraczał poza ramy XIX wieku, stąd też proszę by trzymano się ram czasowych dla tej epoki. A wdzięczny temat o izolacji może być kontynuowany w dziale epoki nowożytnej. Łyzio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.