Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Dzieła Lenina

Rekomendowane odpowiedzi

I tak wlasnie,a nie inaczej prof.Wieczorkiewicz ksiazke "Lenin" osadza.

Aby juz nie rozpraszac sie niepotrzebnie prof.Ossendowskim w temacie go nie dotyczacym,zakladam odpowiedni temat w dziale:Historia Polski Ogolnie.Wszystkich zainteresowanych zapraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zanim dojdzie do prawdziwej wojny na słowa odnośnie komunizmu, poglądów autorów etc. proszę trzymać się tematu. Łyzio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A wiec wracajac do oceny dziel Lenina przez prof.Wieczorkiewicza.Opini, biorac pod uwage osobe samego Profesora, dosc waznej.

W wyzej wymienionym artykule-wstepie prof.Wieczorkiewicz ocenia tez inny rodzaj literackiej spuscizny Lenina.Mianowicie korespondencje.

I tak mozemy sie dowiedziec,ze w jej sekretnym wydaniu Ilicz sama Rosja i Rosjanami nagminnie po prostu gardzil:"...w tajnej korespondencji okreslal ich z upodobaniem mianem "bydla",w przeciwienstwie na przyklad do Zydow ,ktorych cenil".

List Lenina okresla Profesor jako "morderczo lakoniczne":"powiesic prowodyrow...pojmac kilku i uwiezic dla przykladu,podejrzanych zamknac w lagrze".

Ogolna ocena zarowno pisarstwa jak i samej osoby Lenina jest zdecydowanie negatywna.Podaje autor ,ze liczba ofiar leninowskich represji do 1921 roku wynosila ponad milion.Pisze tez wprost:"Rzesze innych trafily do obozow koncentracyjnych,ktorych Lenin byl(w ich ludobojczym ksztalcie)pomyslodawca i inicjatorem".

Mozemy sie jednak dowiedziec i rzeczy zdecydowanie przyjemniejszych,np.ze byl Lenin ...piwoszem.

Artykulu nie przytaczam w calosci bo jest tego 6 stron maczkiem.Pisany w swietnym, tak wlasciwym prof.Wieczorkiewiczowi stylu.Ksiazka w kazdej duze ksiegarni jest w zasadzie dostepna,a wiec mozna ja bez problemu nabyc,albo po prostu kilka minut w empiku na zapoznanie sie z opinia polskiego sowietologa sobie poswiecic.Do czego tez i zachecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dmitrij Wołkogonow, generał armii radzieckiej, historyk, dyrektor Instytutu Historii Wojskowości, jako specjalny pełnomocnik Jelcyna miał dostęp do archiwum Lenina – najświętszego sanktuarium komunistów, gdzie spoczywały nigdy nieopublikowane pisma i notatki wodza rewolucji. Wołkogonow w swojej książce "LENIN, PROROK RAJU, APOSTOŁ PIEKŁA" pisze :

(...) Oczywiście patrzymy teraz inaczej na Lenina nie tylko dlatego,że dowiedzieliśmy się czegoś więcej niż to, co wpajano nam przez lata. Zwątpiliśmy w bezgrzeszność wodza przede wszystkim z tego powodu, iż „dzieło", które rozpoczął i za które nasz naród zapłacił niewypowiedzianym cierpieniem, morzem krwi i dziesiątkami milionów istnień ludzkich, poniosło wielką historyczną klęskę. Niełatwo o tym mówić i pisać .

Na własnym przykładzie człowieka, który przeszedł bolesną ewolucję poglądów - od stalinisty i ortodoksyjnego marksisty do zdecydowanego przeciwnika bolszewickiego totalitaryzmu - mogę powiedzieć , że leninowski bastion bronił się w moim umyśle najdłużej. W miarę jak zapoznawałem się z tajnym i archiwami KC KPZR , NKWD - KGB , innymi zespołami archiwalnymi oraz zagranicznymi zbiorami dokumentów , również sylwetka Lenina ulegała dla mnie istotnym przeobrażeniom : wielkiego myśliciela i proroka wypierał stopniowo rosyjski jakobin , kopiący głęboki grób dla milionów ofiar w imię ułudy świetlanej przyszłości . Wreszcie zdałem sobie sprawę , że nikt z nas naprawdę nie znał Lenina ; zawsze stawał on przed nami w pośmiertnej masce ziemskiego boga, którym nigdy nie był .

(...) Lenin zawsze miał wiele twarzy , ale po jego śmierci wyobrażenie o nim sprowadzone zostało do jednego wymiaru kanonizowanego świętego : „wielkiego", „genialnego" , „niedościgłego" ,„mądrego" , „przewidującego", „proroczego".Im częściej powtarzaliśmy wszystkie te epitety , tym bardziej traciliśmy z oczu historycznego Lenina . Duchowy pokarm leninizmu był dla każdego obywatela radzieckiego tak samo obowiązujący , jak Koran dla muzułmańskiego fundamentalisty . Do stycznia 1990 roku dzieła Lenina wydano w Związku Radzieckim w nakładzie ponad 653 000 000 egzemplarzy w 125 językach ! Zaiste , rzadki to przykład obfitości w warunkach budownictw a komunistycznego

(...)W ten sposób wychowywano miliony dogmatyków. Siłą rzeczy Lenin oraz prawowierni leniniści kształtowali u nas bezkrytyczne, zapożyczone myślenie. Nie do końca jeszcze zdajemy sobie sprawę, jak śmieszne i jałowe wyda się przyszłym pokoleniom nasze bałwochwalstwo .

(...) Poszczególne wydania dzieł zebranych Lenina znacznie się o d siebie różnią . Ciekawe , iż dzieła te mogły wychodzić , w zależności od życzenia władz, w dowolnej liczbie tomów. O ile wydanie pierwsze, z lat 1920-26, liczyło sobie 20 woluminów, to czwarte już 35, piąte zaś, „pełne " 55 tomów formatu in folio. I na tym jednak nie koniec, bowiem przygotowywane do druku wydanie szóste (przeszkodził sierpień 1991 roku) miało liczyć nie mniej niż 70 woluminów. Zaiste , Lenin jest niewyczerpany ! Najpoważniejszą pracą radziecką na jego temat jest bez wątpienia 12-tomowa kronika biograficzna Władimir Iljicz Lenin, zawierająca nie tylko ogólny zarys ziemskiego żywota człowieka- boga, lecz także tysiące faktów, dat i nazwisk. I tam jednak roi się od luk, przemilczeń i jednostronnych interpretacji . Z tego punktu widzenia cenniejsze wydają się prace napisane na Zachodzie, chociaż ich słabością jest ograniczony dostęp do podstawowej bazy źródłowej, co dotyczy zwłaszcza radzieckiego okresu życia wodza rewolucji.

Myślę,że książki Wołkogonowa "otwierają oczy", ostrzegają przed fascynacją Leninem, Stalinem czy komunizmem.

Muszę się przyznać z nieukrywanym wstydem, że jestem w posiadaniu kilkunastu tomów owych dzieł. Będąc zapalonym bibliofilem , ocaliłem je od unicestwienia [ było to w latach transformacji ustrojowej]... ratując sumienie mojego przyjaciela bibliotekarza :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Komar   
W dniu 28.12.2007 o 3:20 PM, Gnome napisał:
Estera napisał:
Jakaś konkretna wzbudziła Twoje zainteresowanie?

No oczywiście samostanowienie narodów (które zresztą "rąbną" z 14 punktów Wilsona),

Faktycznie - Lenin musiał być jasnowidzem, skoro przewidział, zawłaszczył i ogłosił (w listopadzie 1917 roku) koncepcję, którą Wilson opublikował dwa miesiące później (8 stycznia 1918 roku).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.07.2019 o 8:44 AM, Komar napisał:

Faktycznie - Lenin musiał być jasnowidzem, skoro przewidział, zawłaszczył i ogłosił (w listopadzie 1917 roku) koncepcję

 

A w jakiej to publikacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Komar   
51 minut temu, secesjonista napisał:

A w jakiej to publikacji?

Deklaracja praw narodów Rosji (pełny tekst tego dokumentu, w tłumaczeniu na język polski, tutaj: http://instytut-brzozowskiego.pl/?p=895 )

>>2 listopada rząd pod jego kierownictwem opublikował Deklarację praw narodów Rosji, w którym stwierdzono, że wszystkie nierosyjskie grupy etniczne żyjące na terenie dawnego Imperium Rosyjskiego mają prawo do samostanowienia i mogą tworzyć niezależne państwa narodowe[208]. Powołując się na ten dekret w grudniu 1917 roku niepodległość ogłosiły Finlandia i Litwa, Łotwa. W styczniu 1918 roku suwerenność ogłosiła Ukraina, w lutym Estonia, Zakaukazie w kwietniu, a Polska w listopadzie[209].<<

Źródło: Wikipedia, hasło: Lenin, link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Włodzimierz_Lenin

Deklaracja uchwalona 2 (15) listopada 1917 roku zawierała postanowienie:

" 2) Prawo narodów Rosji ido swobodnego samookreślenia aż do oddzielenia się i utworzenia samodzielnego państwa."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli, w zasadzie: nie Lenin a rząd, pomijając drobny szczegół, że i Lenin i ów rząd nieszczególnie przykładali się do poszanowania tego zapisu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Komar   

Akurat wtedy Lenin był przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych, więc trudno mówić, że nie miał nic wspólnego z tą deklaracją.

Chciałbym zwrócić uwagę na zakończenie tej Deklaracji:

>>W imieniu Republiki Rosyjskiej

Prezes Rady Komisarzy Ludowych

Komisarz Ludowy do spraw narodowości <<

Po pierwsze: mamy oficjalną nazwę państwa kilka tygodni po rewolucji: "Republika Rosyjska".

Po drugie: Deklarację firmował Prezes Rady Komisarzy Ludowych, którym był Lenin, a oprócz niego także Komisarz Ludowy do spraw narodowości. Podobno ten Komisarz ds narodowości był autorem tekstu całej deklaracji. I nazywał się Józef Stalin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
11 godzin temu, Komar napisał:

(...)

>>2 listopada rząd pod jego kierownictwem opublikował Deklarację praw narodów Rosji, w którym stwierdzono, że wszystkie nierosyjskie grupy etniczne żyjące na terenie dawnego Imperium Rosyjskiego mają prawo do samostanowienia i mogą tworzyć niezależne państwa narodowe[208]. Powołując się na ten dekret...

(...)

 

Nie przypisywałbym jednak tej deklaracji jakiegoś większego znaczenie. Rada Komisarzy Ludowych na czele którego stanął Lenin była w istocie kopią Rądu Tymczasowego, zmieniono tylko nazwy, ministów nie nazywano już ministrami a komisarzami ludowymi i tyle. Zatem ta deklaracja jako tymczasowa wymagała zatwierdzenia przez konstytuantę która miała zostać dopiero wybrana. Zresztą wówczas ani Lenin ani nikt inny tego nie ukrywali, dla wszystkich było to oczywiste.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, euklides napisał:

Nie przypisywałbym jednak tej deklaracji jakiegoś większego znaczenie. Rada Komisarzy Ludowych na czele którego stanął Lenin

 

Zdaje sobie sprawę euklides, że opisuje wydarzenia które nie miały miejsca. Wciąż chronologia nie zgadza się z opiniami euklidesa - czy to nie zastanawia euklidesa?

Co ma listopad do października?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
W dniu 15.07.2019 o 11:46 AM, secesjonista napisał:

 

Zdaje sobie sprawę euklides, że opisuje wydarzenia które nie miały miejsca.

(...)

 

Może i ta deklaracja nie miala miejsca, czyli jest to fake news, to możliwe. Ale ja się tylko odniosłem do tego co napisał Szanowny Komar i tyle, założyłem że coś wie na ten temat. W każdym razie mogło chodzić o jakieś mało istotne zdarzenie bo zarówno 2-go jak i ewentualnie 15 listopada w Piotrogrodzie miały miejsce dużo ważniejsze wydarzenia. 2 listopada miało miejsce pssiedzenie KC bolszewików, którego protokołów nie ujawniono. (może tam coś o tym było i Szanowny Komar coś o tym znalazł). A 15 listopada odbywało się Nadzwyczajne Zgromadzenie Sowietów gdzie również decydowały się poważniejsze sprawy. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Komar   

2 listopada 1917 roku i 15 listopada 1917 roku - tu chodzi o ten sam dzień. 2 listopada według kalendarza juliańskiego / 15 listopada według kalendarza gregoriańskiego. 8 dni po przejęciu władzy przez bolszewików i po utworzeniu Rady Komisarzy Ludowych. W dniu 2 listopada 1917 roku (według kalendarza gregoriańskiego) Rada Komisarzy Ludowych jeszcze nie istniała. A jeśli chodzi o samą Deklarację praw narodów Rosji - to o tym dokumencie uczono mnie w szkole średniej na lekcji historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
3 godziny temu, Komar napisał:

2 listopada 1917 roku i 15 listopada 1917 roku - tu chodzi o ten sam dzień. 2 listopada według kalendarza juliańskiego / 15 listopada według kalendarza gregoriańskiego. 

(...)

 

Ja wiem o tym. Napisałem te dwie daty by uniknąć ewentualnego nieporozumienia bo jedni podają daty według kalendarza juliańskiego, inni georgiańskiego. Jednak wówczas w Rosji obowiązywał jeszcze kalendarz juliański. Gregoriańsi przyjęto tam w lutym 1918 roku. 

 

3 godziny temu, Komar napisał:

W dniu 2 listopada 1917 roku (według kalendarza gregoriańskiego) Rada Komisarzy Ludowych jeszcze nie istniała. 

(...)

 

2 listopada 1917 to miałeś chyba na myśli kalendarz juliański. W gregoriańskim to byłoby 15 listopada. Ale Radę Komisarzy Ludowych zaczęto tworzyć tuż po zdobyciu Pałacu Zimowego, czyli 26 października 1917 roku. To wówczas postanowiono że ten nowy rząd będzie się nazywał Rada Komisarzy Ludowych a ministrowie ludowymi komisarzami. Oczywiście ustalenie listy ministrów trochę potrwało. 

 

3 godziny temu, Komar napisał:

(...)

 A jeśli chodzi o samą Deklarację praw narodów Rosji - to o tym dokumencie uczono mnie w szkole średniej na lekcji historii.

 

Coś takiego uczono, tyle że ja na przykład nie mogłem znaleźć czegoś bliższego o tym. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.