Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Maria Walewska

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Porozmawiajmy o tej postaci. Czy wykorzystano ją jako narzędzie? Czy Napoleon ją kochał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Większość swoich kochanek Napoleon nie kochał , zawsze kochał Józefinę, na pewno szanował Luizę i tez w pewien sposób ją miłował , ale Józefinę kochał myślę najbardziej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   

Niektórzy twierdzą, że zaatakował dla niej Rosję :lol: . Właściwie wszyscy w Polsce, nawet jej mąż pchali ją do Napoleona. Napewno widzieli, że Napoleon coś do niej czuje. Nie możemy jednak mówić o tym czy Napoleon ją kochal(on miał dosyć dziwny stosunek do pięknych kobiet, chyba był czymś w rodzaju Casanowy :mrgreen: ), czy ona go kochała, bo jeśli nie, to była narodową bohaterką. Poświęciła swoję ciało i samą siebie dla Polski. Co o tym sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Walewska przekonywała Napoleona o słuszności pomocy dla Polaków , że będzie miał w Polsce oparcie i sojusznika i namawiała aby ten robił więcej dla Polaków.

Ja wiem czy poświęciłaby się ot tak dla Polski ? Raczej była z nim z miłości .

Pchali ją bo widzieli właśnie pośrednika w sprawach dotyczących Polski , nie wiemy ile zdziałała dla Polski., czy to ona przekonała go o tym aby tak wiele dla Polaków uczynić

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Z niektórych źródeł wynika, że w polityce Napoleon kobietom nie ulegał. Ja uważam, że Maria Walewska, zakochała się w Napoleonie dopiero z czasem, bo na początku nie chciała podjąć się tej "misji".

Pchali ją bo widzieli właśnie pośrednika w sprawach dotyczących Polski , nie wiemy ile zdziałała dla Polski., czy to ona przekonała go o tym aby tak wiele dla Polaków uczynić

I tu się z kolegą zgadzam. Czy to są jej zasługi? Nie wydaje mi się.

on miał dosyć dziwny stosunek do pięknych kobiet, chyba był czymś w rodzaju Casanowy

Książki typu "Napoleon i kobiety" cieszą się popularnością, ten wątek wiele osób interesuje- ale w tym temacie bez OT. O tym, można zrobić osobny temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
I tu się z kolegą zgadzam. Czy to są jej zasługi? Nie wydaje mi się.

Nie dopatruję się przypadku gdzie Napoleon uległ jakiejś kobiecie. Może akurat dał się przekonać Walewskiej co do orientacji Polaków i dowiedzieć się o ich nadziejach związanych z nim samym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Może akurat dał się przekonać Walewskiej co do orientacji Polaków i dowiedzieć się o ich nadziejach związanych z nim samym

Ale o czym oni ze sobą w ogóle rozmawiali? Czy o polityce, o wojnie? Nie wiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Jak widnieje w lekturze "Kozietulski i Inni" Mariana Brandysa , Walewska była popierana nawet przez swego męża , namawiana do romansu z "bogiem wojny". Była to misja , a ona czuła się odpowiedzialna za losy kraju i na pewno dużo opowiadała Napoleonowi o Polsce i Polakach. On sam zbierał o nich informacje widząc w nich sojusznika na przyszłość po zwycięstwach w Prusiech.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Uważam, że Polacy się źle zachowali wobec tej kobiety, że padła ona ofiarą manipulacji. Pewnie mówiono jej jak ważne jest to co może zrobić dla losu Polski, jak może wpłynąć na bieg wydarzeń etc. Jeśli mąż ją namawiał- to co to był za mąż...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Uważam, że Polacy się źle zachowali wobec tej kobiety, że padła ona ofiarą manipulacji. Pewnie mówiono jej jak ważne jest to co może zrobić dla losu Polski, jak może wpłynąć na bieg wydarzeń etc. Jeśli mąż ją namawiał- to co to był za mąż...

W tej epoce takie coś nie uważano za straszne zbrodnie na małżeństwie. Wielu mężów podsyłało swoje żony Napoleonowi , a nie tylko jemu w historii żeby zdobyć coś na tym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy prawdą jest, że Napoleon zgwałcił Marię Walewską tak jako podaje to autor książki "Pani Walewska" (Chyba ten tytuł brzmiał tak, albo podobnie)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Kiedy usłyszałam, a właściwie przeczytalam o tym, w dodatku do brukowej prasy, który wpadł mi w ręcę- powiedziałam tak- Napoleon koniec! Momentalnie wszystko zaczęło się walić. Ale...po przemyśleniu, po przeczytaniu wielokrotnym, po długim czasie do pasji wróciłam. Bo to jest tak- a kto im do sypialni zajrzał? Ile razy próbowano Napoleona oczerniać? A czy ona by go kochała, gdyby ją zgwałcił? Czy spotykali by się jeszcze wiele razy (a tak się spotykali, że nardoziło się dziecko)?

Może jakiś fragment tej książki...Czy to jest wiarygodne źródło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Kiedy usłyszałam, a właściwie przeczytalam o tym, w dodatku do brukowej prasy, który wpadł mi w ręcę- powiedziałam tak- Napoleon koniec! Momentalnie wszystko zaczęło się walić. Ale...po przemyśleniu, po przeczytaniu wielokrotnym, po długim czasie do pasji wróciłam. Bo to jest tak- a kto im do sypialni zajrzał? Ile razy próbowano Napoleona oczerniać? A czy ona by go kochała, gdyby ją zgwałcił? Czy spotykali by się jeszcze wiele razy (a tak się spotykali, że nardoziło się dziecko)?

Może jakiś fragment tej książki...Czy to jest wiarygodne źródło?

Nie ma żadnych wiarygodnych źródeł , przynajmniej ja nie spotkałem się z takim czymś.

Pan Waldemar Łysiak musiał nieźle się burzyć na takie wymysły. Tylko jak to możliwe że Cesarz gwałci szlachciankę, Polkę ?! Nie bardzo można wierzyć biorąc pod uwagę ile rożnych bezeceństw na Napoleona gadano i pisano. Anglicy to idioci którzy maniakalnie wymyślali różne rzeczy aby oczerniać obraz Napoleona i jego osobę. Austriacy i jego przeciwnicy robili to samo byle zapomniano o "drugim biczu bożym" . Myślę że nie warto nawet rozmawiać o takich głupotach wymyślonych przez przeciwników i fanatyków.

Po za tym mogło być tak że Maria nie bardzo chciała być jego kochanką ale uległa pod wpływem jego nachalnych zalotów i pod ogromnym naciskiem Polaków( o tym planie już wiemy). Z resztą tak jak Estera mówi , Maria potem przyjeżdżała do Paryża , Napoleon nawet wydał jej sumę na utrzymanie jej i dziecka dożywotnio. Nie ma w żadnej biografii raczej (chyba bym o tym wiedział) że Walewska odnosi się nie życzliwie do Napoleona po ich stosunkach. A była w Paryżu jak mówiłem parę lat po.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tylko jak to możliwe że Cesarz gwałci szlachciankę, Polkę ?!

A czemu miałby nie zgwałcić? Co on jest przepraszam bardzo? Święty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A czemu miałby nie zgwałcić? Co on jest przepraszam bardzo? Święty?

Tonu tego wypowiedzi nawet nie będę komentować, bo po prostu szkoda.

Nie, nie jest święty!!! Pokaż mi i Amilkarowi gdzie tak napisaliśmy :!: Ty uważasz, że zgwałcił, my, że nie, każdy opiera swoje zdanie na jakiś przesłankach, faktach, źródłach. Gwałt to moim zdaniem obok morderstwa najgorsza zbrodnia! Uważam, że Napoleon by się tego nie dopuścił. Przedstawiliśmy logiczne argumenty. Oczekuje tego od drugiej strony.

No to może przykład. Jest sobie jakiś człowiek, dobrze mu się powodzi, wiele osiągnął, wiele osób go podziwiało, ma żonę, normalną rodzinę. Wiele osób jednak mu zazdrości- np. ktoś z konkurencyjnej firmy czy jakiś sąsiad. I taki wróg napisze o nim, że zgwałcił jakąs tam kobietę. A tymczasem ta kobieta spotyka się z nim, nawiązują romans. I co? Zgwałcił czy nie? Sąd może to tylko rostrzygnąć. Bo gwałt to jest niezwykle poważny zarzut, tu potrzeba dowodów. My sobie spekulujemy- tak czy nie. A prawda może nigdy nie wyjść najaw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.