Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Powstanie Warszawskie - czy było potrzebne?

Rekomendowane odpowiedzi

Wolf   

Z książki "Alfabet Kisiela". Pod hasłem: "Kazimierz Kumaniecki" Stefan Kisielewski napisał:

"W czasie okupacji istniała redakcja radiowa... No i właśnie w tym radio pracowali Skierski, ja, Kumaniecki, Trościanko... Pamiętam dyskusję właściwie przed samym powstaniem - z nim (tzn z Kumanieckim) i z Trościanką, kiedy cała prasa ziała na Rosję, a o Niemcach nic nie było... że Niemcy już przegrali... Leżały przed nami tajne pisma z całej Warszawy, na ten temat. Ja powiedziałem: "Jeżeli my to czytamy, to ten sowiecki dowódca za Bugiem też to może czyta. To dlaczego on ma przyjść z pomocą..." Oni się oburzyli, i Kumaniecki, i Trościanko".

Tia-najwidoczniej "Kisiel" w odróżnieniu od większości oficerów i redaktorów AK rozumiał już przed PW że trudno występować przeciwko komuś i jednoczesnie oczekiwać bezwarunkowej a nieuzgodnionej zawczasu pomocy tego właśnie kogoś dla takiej demonstracji.

Podporucznik (czasu wojny a w cywilu profesor)Kazimierz Feliks Kumaniecki był redaktorem "Biuletynu Informacyjnego"(najważniejszej gazety AK i podziemia -de facto głównego organu prasowego podziemia), Wiktor Trościanko-redaktorem naczelnym organu prasowego NOW -gazety 'Walka".Stefan Kisielewski-pracownikiem BiP AK i redakcji radiowej.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przepraszam bardzo, ale czy Kisiel był jedyną osobą, która przed 1 sierpnia 1944 r. rozumiała, że Powstanie nie ma szans, i dlatego trzeba zakładać dla przedstawienia jej opinii osobny temat? Przecież o tym, że Kisiel miał takie poglądy, wiadomo od dawna. Spokojnie można było umieścić to w jednym z wątków dt. sensu i szans Powstania, tudzież opinii Powstańców na temat tegoż. Wystarczy poszukać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Na pewno nie był jedynym-ale Kisiel byl znanym po wojnie intelektualistą.Dużo pisał. Byl jedną ze "sztandarowych 'postaci Znaku i Tygodnika Powszechnego.A jego relacja przedstawia pogląd redaktora naczelnego "Biuletynu Informacyjnego "(a więc najważniejszego pisma AK/konspiracji ) i redaktora naczelnego "Walki" a więc poostaci znaczących w konspiracyjnej prasie. Stefan Kisielewski był/jest postacią bardziej społecznie rozpoznawalną niż np zołnierze Kolegium A.Dlatego uznałem że warto tę opinię zamieścić.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zamieścić warto, ale osobny temat to przesada. Przenoszę do zbiorczego.

Stefan Kisielewski był/jest postacią bardziej społecznie rozpoznawalną niż np zołnierze Kolegium A.

I co w związku? To czyni jego wypowiedź bardziej wiarygodną/godną uwagi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co w związku z tym?

Warto rozważyć ów głos, ja się doń przychylam.

Choć nie wiem jak kolega Wolf przeprowadził ankietę co do rozpoznawalności.

Zaprezentuje nam wyniki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Poproszę choć jeden konkretny argument, że PW było potrzebne i dało korzyści powojennej Polsce. Bo nie było tajenica dla dowództwa AK jaka będzie powojenna ojczyzna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A co w związku z tym?

Warto rozważyć ów głos, ja się doń przychylam.

Jak najbardziej warto, nie napisałem nigdzie, że nie warto ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Tyle czasu piszę na tym forum, i nie wiedziałem że jest osobny dział poświęcony Powstaniu Warszawskiemu...

Przeglądając ostatnio statystyki mojego bloga, zauważyłem że post poświęcony rozważaniam na temat tego czy warto było zaczynać Powstanie Warszawskie jest bardzo popularny (ponad 500 wyświetleń). Podaję więc link:

http://tomaszwawruszko.blogspot.com/2012/07/czy-decyzja-o-powstaniu-warszawskim-bya.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Nie masz się czym chwalić.

Co to za zdanie?

Powstanie wybuchło 1 Sierpnia 1944 roku, obejmując początkowo większość obszaru Warszawy.

Jednak poza Śródmieściem, Czerniakowem, Powiślem, Starym Miastem, Muranowem i Wolą, pozostałe dzielnice stanowiące punkty oporu były odizolowane (Ochota, Żoliborz, Mokotów, Sadyba).

A to?

13 Sierpnia wojska niemieckie wysadziły w powietrze cztery mosty na Wiśle, aby uniemożliwić przeprawienie się przez Wisłę nadciągającym ze wschodu regularnym wojskom radzieckim i polskim.

A to

14 Sierpnia 1 Armia Wojska Polskiego Generała Berlinga zajęła Pragę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Do tego co podał widiowy (pomijam kwestię sensu samego wpisu)...

Już 11 Sierpnia, wojska niemieckie i wspierające je oddziały RONA odzyskały kontrolę nad Wolą i Muranowem, zagrażając Staremu Miastu.

Muranów to jednak wytrzymał kilka dni więcej, niż do tego 11 sierpnia...

Tymczasem militarna klęska powstania była przesądzona już na początku Września:

Militarna klęska była przesądzona już po pierwszych 3-4 dniach walk ;)

6 Września siły postańcze ewakuowały się z Powiśla (kapitulacja nastąpiła dzień później, 7 Września).

Pozostałe jednostki powstańcze zostały zamknięte w "kotle" na terenie Śródmieścia, gdzie niepotrzebnie wykrawiały się pod ogniem niemieckiej artylerii i lotnictwa aż do 2 Października, gdy nastąpiła ostateczna kapitulacja.

Przechodząc pod opisie 6 września od razu do kwestii Śródmieścia, to jednak ucinasz spory kawałek walk powstańczych, bo zapominasz o Czerniakowie, Mokotowie i Żoliborzu.

Po stronie niemieckiej zginęło około 10 tysięcy żołnierzy.

Te dane już od kilku(nastu?) lat są kwestionowane jako nieprawdziwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pasjonat   

Potrzebne, niepotrzebne... Jakie to ma znaczenie? Po pięciu latach okupacji warszawiacy mieli dość i chwycili za broń. Szary człowiek nie zastanawiał się czy ma to jakiś sens tylko chciał zemścić się za lata upokorzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Potrzebne, niepotrzebne... Jakie to ma znaczenie?

Przyjmując taką postawę historia jako nauka ma niewielki sens ;) Po co rozmawiać o czymś, co ktoś zrobił kiedyś. Zrobił to zrobił, musiał mieć powód. Na pytanie "czy był sens" oczywiście jednej odpowiedzi nie ma - ale i nie o to chodzi. Ono ma jedynie wywołać dyskusję. A co z tej dyskusji wyniknie to inna rzecz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakus57   

Grzegorzu  

 

Poczytaj  sobie  " skrót " książki  " Zakłaman  Historia  Powstania ".  (  na  marginesie  " Przegląd  Techniczny " w  owych  latach był  lepszy  merytorycznie od  " Tygodnika  powszechnego " . ).  

 

 Nic dodać  nic ująć . Ba  ale  polski  patriotyzm  zawsze  istnieje  w  ..MITACH i  FANTAZJACH . 

 

https://www.tygodnikprzeglad.pl/zaklamana-historia-powstania/

 

Oraz  dla tzw .  młodych  pasjonatów  patriotyzmu  wedle   wspólczesnego  szablonu  "  dzieje  TRADYCYJNEJ  głupoty polskiej "  ku  .... ( w  co  wątpię  ) .  ROZUMOWANIU  i  MYSLENIU .

 

http://www.powstanie.pl/pdf/Ksiazka_KULISY_KATASTROFY_POWSTANIA_WARSZAWSKIEGO.pdf

 

Pozdrawiam  MJR

Edytowane przez krakus57

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Dnia 10.08.2012 o 21:53, atrix napisał:

Poproszę choć jeden konkretny argument, że PW było potrzebne i dało korzyści powojennej Polsce.

Jeżeli PW by nie wybuchło, jaki był sens walki PSZ na frontach Europy ? O co oni walczyli ? Jaki był sens istnienia Polskiego Państwa Podziemnego, i jego walki z okupantem ? W wypadku jakichkolwiek prób utrzymania stolicy - jaką legitymizację miał by nasz rząd na uchodźstwie ?

Dnia 10.08.2012 o 21:53, atrix napisał:

Bo nie było tajenica dla dowództwa AK jaka będzie powojenna ojczyzna.

A jaka wiedzę o powojennej ojczyźnie (po maju 1945 roku) posiadali żołnierze AK i ich dowódcy w lipcu 1944 roku ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, krakus57 napisał:

Grzegorzu  

 

Poczytaj  sobie  " skrót " książki  " Zakłaman  Historia  Powstania ".

 

W tym temacie gregski nie wypowiedział się ani razu, nie wiem zatem czemu akurat tu krakus57 zaleca mu tutaj pewne lektury, sądzę że lepszym do tego jest P.W.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.