Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Literatura - Powstanie Warszawskie

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy dopiero połowę czerwca ale już wiadomo, co Bellona przygotowała z okazji 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5429&page=2

Rok temu było Rozkaz: zdławić miasto, a teraz to. Z jednej strony cieszy, że wznawiane są opracowania tak uznanego autora, z drugiej jednak wolałbym chyba dostać coś nowego. Przecież od czasu monografii Żoliborza nie słychać za dużo o nowych pozycjach naukowych (nie liczę wspomnień tudzież edycji dokumentów, bo tutaj mieliśmy chociażby wydanie wspomnień "Szczerby" i zbioru relacji żołnierzy "Bończy", obie pozycje szalenie ciekawe i ważne), ale takich porządnych. A jest taka masa problemów, które można by opisać na nowo. Jak ja bym chciał zobaczyć monografie walk na Woli i Starówce, takie na kształt Żoliborza. Ehh...

Pod wnioskiem podpisuję się obiema rękami. Ciekawe jest to, że pierwsze wydanie ma 141 stron, a obecne 244 strony. Autor zmarł w 1999r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Rok temu w kwietniu pisałem:

W ramach poznawania mało znanych oddziałów, warto zaprzyjaźnić się z:

Okolski T., Batalion "Dzik" w Powstaniu Warszawskim cz. I, "WPH" 1/1983, s. 177-195;

Okolski T., Batalion "Dzik" w Powstaniu Warszawskim cz. II, "WPH" 2/1984, s. 200-245.

Jeśli ktoś woli mieć wszystko w jednym miejscu, a do tego wzbogacone o dokumenty i wspomnienia żołnierzy "Dzika", to może sięgnąć po:

Okolski T., Batalion Wojskowej Służby Ochrony Powstania "Dzik" w Powstaniu Warszawskim 1944, oprac. Kulesza J., Warszawa 1994, ss. 522.

Całość podzielona na trzy części. Pierwsza to historia oddziału spisana przez dowódcę baonu, kpt. Tadeusza Okolskiego "Dzika", druga to wspomniane dokumenty i w końcu wspomnienia. Zważywszy na to, że historia tego oddziału jest kiepsko znana, to tym bardziej polecam pozycję. Wartościowa i co najważniejsze, solidnie przygotowana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wczoraj zapomniałem, więc wrzucam dzisiaj: http://historyton.pl/catalog/product_info.php?products_id=13907

Z opisu wnioskuję, że pozycja może być całkiem interesująca. Jak to pisał Stanisław Salmonowicz, w obliczu wielkiej tragedii zazwyczaj nie pamięta się o dramatach i przeżyciach pojedynczych osób. A to w końcu one potrafią poruszyć najbardziej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Już można zamawiać: http://wanax.pl/index.php?p1359,przyczolek-czerniakowski-1944

Zobaczymy, jak autor uporał się z tematem... Liczę szczególnie na coś związanego z współpracą między Powstańcami a żołnierzami (l)WP ("Motyl" itp.).

A tymczasem Bellona w serii HBków szykuje inną książkę tego samego autora: Jaktorów – Puszcza Kampinoska 1944.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Z lekkim opóźnieniem, ale jest: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=5429&page=0

A w najnowszym "Poligonie" - 4(27)/2011 - dwa teksty, które delikatnie dotykają tematyki Powstania Warszawskiego:

Bączyk N., Zatrzymany front?, s. 4-15.

Jasiński G., Nowicki K., Festung Warschau, s. 54-61.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przed chwilą znalezione:

http://historyton.pl/catalog/product_info.php?products_id=14011

http://historyton.pl/catalog/product_info.php?products_id=14015 - powoli zaczynam się zastanawiać, ile jeszcze razy to będzie wznawiane... jest tyle książek, których znalezienie graniczy niemalże z cudem, a wydaje się te, które i tak jeszcze można dostać w księgarniach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

No i w końcu mam:

Nowożycki B., "Czata 49". Relacje i wspomnienia żołnierzy batalionu Armii Krajowej w zasobie Archiwum Akt Nowych, Warszawa 2011, ss. 388.

Ładnie wydane, dobry papier. W tekście zdarzają się czasem literówki, ale nie ma ich specjalnie dużo. Nie bardzo rozumiem czemu autor postanowił przy każdym kolejnym dokumencie podawać w przypisach kto kryje się pod jakim pseudonimem. Wystarczyłoby zrobić to raz, a tak mjr Runge w przypisach pojawia się z dobre 50-60 razy (swoją drogą, wyłapałem w przypisach błąd dt. S. Sosabowskiego "Stasinka", który został opisany jako dowódca plutonu w kompanii Kedywu OW AK "Kolegium A" - w Powstaniu "Stasinek" był na początku dowódcą całej kompanii, to raz, a dwa... nie "Kolegium A"!, tylko Oddział Dyspozycyjny "A")... Masa zdjęć, ale głównie "dowodowe" fotografie żołnierzy batalionu. Takich z okresu Powstania to tylko jedną, której wcześniej nie znałem, zauważyłem. Na początek krótki wstęp B. Nowożyckiego prezentujący zarys historii baonu, od jego rodowodu w CZT, po zakończenie walk. Dla osób, które nie orientują się za bardzo w temacie w sam raz. Dalej już same relacje i wspomnienia. Jest ich łącznie 65, przy czym niektóre osoby składały po 2-3 relacje. Do tego jeszcze dodatek w postaci kilku relacji spisywanych przez dwie osoby jednocześnie, jeden list, notatka informacyjna i tekst piosenki, który przytaczałem wczoraj na forum. Na koniec OdB i bibliografia selektywna. No ale rzecz jasna najważniejsza część, to te relacje i wspomnienia. Jest pełen przekrój. Od króciutkich, dość chaotycznych jednostronicowych, po kilku, a nawet kilkunastostronicowe relacje. Można znaleźć wspomnienia zarówno tych najważniejszych osób w baonie (T. Runge "Witold", T. Wierzejski "Zgoda", Z. Zołociński "Piotr", Z. Ścibor-Rylski "Motyl", Z. Jędrzejewski "Jędras", M. Szymański "Czarny" czy też S. Szoryn "Bończa"), jak i tych tych niżej postawionych i szeregowców (J. Siemaszko "Rokita", A. Kłopcki "Dąbek", M. Figiel "Łoś", S. Langner "Zawada", J. Mond "Alina", T. Sobolewski "Beyzym", Z. Kornas "Rembert" czy też E. Welke "Mułka" oraz sanitariuszki (L. Wyszomirska-Trzaska "Xenia", H. Andrzejewska "Dalicka", Z. Chmielewska "Zosia", Z. Piotrowska "Zofia", W. Słowikowska "Nula", W. Mackiewicz "Wanda"). Już po dość pobieżnym przeglądzie wyłapałem masę bardzo interesujących informacji. W kwestii szczególnie interesującego mnie desantu kanałowego utwierdziłem się w przekonaniu, że tutaj dotrzeć do w miarę wiarygodnego przebiegu akcji zwyczajnie się nie da. Te relacje, które o tym traktują, wprowadzają do tematu tyle zamieszania, że to głowa mała. Kilka świetnych cytatów dt. mjra Runge, fantastyczna relacja rusznikarza baonu Jana Siemaszko "Rokity"... ogólnie na początek oceniam pozycję jako bardzo wartościową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czytał może ktoś coś z tego:

Kledzik M., Rzeczpospolita powstańcza. 1 sierpnia - 2 października 1944, Łomianki 2010, ss. 357.

Kledzik M., Rzeczpospolita podzielona. Studium organizacji i bezsilności władz cywilnych w Powstaniu Warszawskim, Łomianki 2011, ss. 264.

Dopiero co przeglądałem je w "Prusie", i wrażenie obie pozycje zrobiły na mnie świetne (jak chyba każda książka napisana przez dra Macieja Kledzika)... Zastanawiam się nad zakupem, ale jeśli ktoś czytał, to z chęcią najpierw zapoznam się z opinią :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W ostatnim numerze "Karty" ciekawy materiał:

Nogajewska D., Kamienica, "Karta" nr 69, s. 68-101. Fragmenty pamiętnika Danuty Nogajewskiej, siostry Andrzeja Nogajewskiego "Żmudzina", w Powstaniu żołnierza 2. kompanii baonu pancernego AK "Golski", po Powstaniu w niemieckiej niewoli, nr jeniecki 224838. Autorka przed wojną mieszkała z rodziną w Gdyni. W październiku 1939 r. zostali przesiedleni do GG. W Warszawie zamieszkali w tytułowej kamienicy przy Koszykowej 28. Pierwszy zapis z opublikowanego pamiętnika pochodzi z 28 lipca 1944 r., ostatni z 17 stycznia 1945 r., przy czym przedostatni jest z października 1944. Poza tym opisany jest niemal każdy dzień Powstania (wypadło zaledwie kilka dat) i całkiem spory kawałek października. Ogólnie bardzo interesujący materiał dt. życia ludności cywilnej i tego, co działo się w tamtej części powstańczej Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wpadła mi w rece książka Antoniego Subocza wydana w Londynie w 1988 r. Zawiera wspomnienia dowódcy plutonu 320 Obwodu Wola z powstania warszawskiego.Zawiera ciekawe wspomnienia z walk na Woli, Starym Mieście i w Śródmiesciu.Na Sterym Mieście pluton był w odwodzie Grupy ,,Północ".Jest to na tyle ciekawe , że brak jest drukowanych wspomnieńżołnierzy Obwodu Wola z walk wpowstaniu poza wspomnieniami żołnierzy zgrupowania ,,Radosław".

Książkata jest na allegro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jest to na tyle ciekawe , że brak jest drukowanych wspomnieńżołnierzy Obwodu Wola z walk wpowstaniu poza wspomnieniami żołnierzy zgrupowania ,,Radosław".

Powiedziałbym inaczej: brak jest wydanych wspomnień żołnierzy tego obwodu. Bo tak to są, tylko że po archiwach :) Ot chociażby zbiory Roberta Bieleckiego w BUW-ie. Tym niemniej za info o tej książce serdeczne dzięki, na dniach będę musiał się o nią postarać... Bezwzględnie. Obszar działania plutonu 320 na Woli, to tereny szczególnie mnie interesujące, tak więc priorytet na najbliższy tydzień już wyznaczony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zapoznał się już ktoś z tym?: http://wpolityce.pl/artykuly/20421-krzysztof-kunert-wroclawscy-powstancy-warszawy-gotowy-scenariusz-filmowy

Jakiś czas temu trafiłem na to w "Prusie" i zastanawiam się nad zakupem... Ale że mam jeszcze parę innych pozycji w planach, to wolałbym najpierw zasięgnąć języka :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Robiąc teraz kwerendę w starej "Stolicy" trafiłem na coś takiego ["Stolica" nr 8(1263)/1972, s. 10]:

Powstanie na Woli

W związku z przygotowywaną monografią Powstania 1944 r. na Woli, zwracamy się z prośbą do Czytelników o udostępnienie wszelkich posiadanych materiałów powstańczych dotyczących Woli, a także o nadsyłanie do redakcji wspomnień i relacji z tego okresu.

Orientuje się ktoś jaki był finał tych prac nad monografią Powstania na Woli, ewentualnie kto miał być autorem? Temat do dzisiaj nie doczekał się osobnego omówienia, a pisać jest o czym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.