Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Literatura - Powstanie Warszawskie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Naprawdę nie ma powodów, by się ekscytować - a szkoda.

Ekscytować się faktycznie nie ma czym, ale dla mnie to trochę jak z Daviesem. Polski czytelnik znajdzie dziesiątki znacznie bardzo wartościowych pozycji, ale na Zachodzie Osprey jest dość znaną marką o ile się nie mylę. Wystarczy, że ludzie dowiedzą się, że coś takiego jak Powstanie było, i nie w '43... W każdym razie mnie cieszy sam fakt wydania książki. Kupować nie mam zamiaru, zwłaszcza że mi akurat forma Ospreya nie odpowiada, a i w naszych rodzimych publikacjach mam spore braki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie jest już tak źle. Obecnie jest bardzo dużo litertury anglojęzycznej poświęconej historii naszego kraju podczas II wojny światowej. O samym Powstaniu Warszawskim w większych księgarniach można nawet znaleźć ładnych kilka pozycji.

G.J.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Witam,

nie jest już tak źle. Obecnie jest bardzo dużo litertury anglojęzycznej poświęconej historii naszego kraju podczas II wojny światowej. O samym Powstaniu Warszawskim w większych księgarniach można nawet znaleźć ładnych kilka pozycji.

G.J.

A tak mniej więcej w jakich kategoriach ilościowych? Bo sam co prawda kojarzę parę tytułów, ale to tak w okolicach pięciu... Niemniej i tak odnoszę wrażenie, że Osrpey z racji swojej formuły, może trafić do szerokiego grona. Nie za duży, raczej lekki język, obrazki... dla kogoś kto szuka czegoś dla samego dowiedzenia się, co to było to Powstanie Warszawskie, może być w sam raz. Potem jak się zainteresuje, poszuka czegoś więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam,

nie jest już tak źle. Obecnie jest bardzo dużo litertury anglojęzycznej poświęconej historii naszego kraju podczas II wojny światowej. O samym Powstaniu Warszawskim w większych księgarniach można nawet znaleźć ładnych kilka pozycji.

G.J.

Naprawdę zależy od miejsca. Np. w Glasgow w największych Waterstone'sie i Bordersie raptem Davies i Osprey :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, kole 5 -6. biorąc jednak pod uwagę to co bylo do niedawna to chyba nieźle? Ospreyniestety całkowicie mi nie przypadł do gustu i ładne kilka pozycji spod tego szyldu prezentuje zdecydowanie lepszą jakość merytoryczną. Szkoda, że krajowi historycy nie piszą tego typu rzeczy. Uważam, że byłyby o niebo ciekawsze, a i lepsze chyba co nieco.

G.J.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tak, kole 5 -6. biorąc jednak pod uwagę to co bylo do niedawna to chyba nieźle?

Jasne że nieźle, u nas też nie wszystko co działo się na świecie, ma jakieś opracowania po polsku, ale spodziewałem się, że może troszkę więcej jednak. Niemniej dobre i to. Tylko teraz pytanie, na ile to jest dostępne.

Co do Ospreya, pełna zgoda, widząc spis treści już średnio mi się podobał... Co do krajowych historyków. Kiedyś bodaj podczas promocji książki Daviesa pojawiła się właśnie kwestia tego, że nikt u nas nie wziął się na poważnie za to, żeby napisać książkę o Powstaniu, ale nie kierowaną do Polaków, tylko właśnie na świat. Ale to swoją drogą problem, który dotyczy chyba nie tylko Powstania Warszawskiego. Pamiętam jak kilka miesięcy temu na spotkaniu promocyjnym nowej książki prof. Augustyniak (synteza dziejów Polski w nowożytności), sama p. prof. już pod koniec powiedziała, że dopóki sami o to nie zadbamy, nasza historia będzie słabo znana na świecie. Ze swojej strony mogę jedynie przytaknąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kolejna ciekawa zapowiedź Rytmu:

Białous R., Walka w pożodze. Batalion Armii Krajowej "Zośka" w Powstaniu Warszawskim, Warszawa 2009, ss. 128.

Miałem przyjemność czytać fragmenty... Na pewno jedna z ciekawszych pozycji tego typu, zwłaszcza że pisana z perspektywy d-cy baonu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tym razem o Stolicy tutaj, a to z tego względu, iż sierpniowy numer w całości poświęcony został Powstaniu Warszawskiemu. Dodatkowo jest to pierwszy numer w 63-letniej historii Stolicy, który wydano w dwóch językach, po polsku i angielsku. A jest co czytać i oglądać, oj jest... Zaczynamy od krótkiego pisma pani prezydent Gronkiewicz-Waltz i planu obchodów. Dalej mamy same perełki. Niepublikowane wspomnienia Jerzego Dudyńskiego "Wołłowicza" z baonu "Parasol", fragment listu pewnej kobiety, w którym opisuje śmierć syna pod gruzami domu, historia butelek zapalających, działania Grupy "Kampinos", Powstanie oczami ludności cywilnej, dzieje pewnego zdjęcia, depesza Radia Warszawa z 1 października '44 i exodus ludności cywilnej z Warszawy. A na koniec, coś wyjątkowego. Zbiór 18, w większości niepublikowanych zdjęć Zgrupowania "Radosław", z pierwszych dwóch dni Powstania. Z całego tego zbioru kojarzę jedynie trzy fotografie, z czego tylko jednej jestem pewien. Prezentują głównie żołnierzy batalionu "Pięść" i kompanii Kolegium "A" z cmentarzy i Okopowej, na jednym widać także samego "Radosława". Aż się napatrzeć nie mogę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie polecam tekst Nieznane fotografie z Powstania Katarzyny Utrackiej i Marka Stroka - perełka. Nuemer jednak bardzo nierówny vide choćby tekst Puszcza walcząca...

G.J.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Oj tak, tekst o zdjęciach, a zwłaszcza same zdjęcia, to istna perełka. Tekst Andrzeja Terleckiego także interesujący, a już na pewno poruszający. A co do tego nierównego numeru, to fakt. Ale z drugiej strony po Stolicy ciężko oczekiwać specjalnie długich i wyczerpujących artykułów, tutaj raczej normą są teksty po 2-4 strony. A o Grupie "Kampinos" ciężko napisać coś specjalnego na kilku stronach. Chociaż można było pokusić się o publikację jakiejś szerzej nieznanej relacji żołnierzy z Kampinosu... Ufam, że takie są.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli to miałaby być wersja rozszerzona, to minimalnie. A jeśli tak, to nie bardzo rozumiem, jaki jest sens wydawania tego... Chyba, że napisane całkowicie od podstaw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.