Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
RoksiSK

Średnia życia mieszkańców Starożytnego Egiptu

Rekomendowane odpowiedzi

RoksiSK   

Kobiety żyły do 22-23 r.ż. Było to najczęściej spowodowane powikłaniami po porodzie. Mężczyźni żyli dłużej - z wyjątkiem okresów "obfitych" w wojny.

Macie zdanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Kobiety żyły do 22-23 r.ż. Było to najczęściej spowodowane powikłaniami po porodzie.

Średnia długość życia w starożytnym Egipcie wynosiła ok. 30 lat i dotyczyła zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powikłania przy lub po porodzie oczywiście zdarzały się, ale biorąc pod uwagę dobrze rozwiniętą u Egipcjan medycynę, przestrzeganie zasad higieny oraz młody wiek matek, a co za tym idzie zdrowy i silny organizm, nie wydaje mi się, aby powikłania były aż tak częstszą przyczyną zgonów.

Nefretete przeżyła sześć porodów, Hatszepsut dożyła 50 roku życia. Pepi II miał panować 94 lata (ostatnio jednak przyjmuje się, że rządził od 64 do 70 lat), Amenhotep III władał egiptem prawie 40 lat, a Ramzes II dożył 90. Jak widać wyjątki się zdarzały :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
A jak wtedy liczono czas. Czy dla starożytnych Egipcjan rok = 365,26 dnia, tak jak dla nas?

Tak, bo Egipcjanie dzielili rok na trzy pory, a te znowu na cztery miesiące po trzydzieści dni każdy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
RoksiSK   

Mam te informacje od profesora z UJ. Bogatsi Egipcjanie żyli dłużej - wiadomo dlaczego :)

Misiu Miętowy (słodki nick :razz: ) nie wiem jak te lata przeliczono.

Ale ja patrzeć na to z naszej perspektywy - nie żyli zbyt długo...

[ Dodano: 2007-07-06, 13:17 ]

Nazaa piszemy w tym samym czasie :razz:

Sprawdziłam w notatkach: kobiety 22-23 a mężczyźni ok. 40.

Średnia 30 by się zgadzała ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Bogatsi Egipcjanie żyli dłużej - wiadomo dlaczego :)

Ano wiadomo, wiadomo, ale to nie zmienia mojej teorii nt. powikłań i zgonów ;) Oczywiście, że średnia 30 lat to nie jest dużo, ale w starożytności to akurat był standard.

Zastanawiam się jakie jeszcze czynniki mogły wpływać na średnią długość życia w starożytnym Egipcie i w jakim stopniu. Ma ktoś jakieś pomysły? :(

PS> RoksiSK, wiem, że piszemy w tym samym czasie i bardzo się z tego cieszę, tym bardziej, że ostatnio w starożytności nie ma z kim pisać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zastanawiam się jakie jeszcze czynniki mogły wpływać na średnią długość życia w starożytnym Egipcie i w jakim stopniu. Ma ktoś jakieś pomysły? :)

Trudno powiedzieć. Drobnoustroje raczej odpadają' date=' bo zbyt suchy klimat, raczej nie używali też ołowianych rur, tak jak Rzymianie w akweduktach...

A może jako biała rasa nie byli przystosowani do upałów i padali na udary i zawały?

[ Dodano: 2007-07-06, 13:46 ]

A może plagi egipskie nawiedzały ich nie tylko w czasach Mojżesza....

[ Dodano: 2007-07-06, 13:52 ]

Albo nadużywanie alkoholu ;) :

21701778_puke.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Myslę, zę srednia zanizała duża śmiertelnośc wśród dzieci. słabsi po prostu nie dożywali zbyt długo, ci co przezyli zawyżali srednia tak jak to opisała Nazaa:

Nefretete przeżyła sześć porodów, Hatszepsut dożyła 50 roku życia. Pepi II miał panować 94 lata (ostatnio jednak przyjmuje się, że rządził od 64 do 70 lat), Amenhotep III władał egiptem prawie 40 lat, a Ramzes II dożył 90.

Moja opinia to jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak ale Eipcjanie chwalili się, że wychowują wszystkie swoje dzieci w przeciwieństwie do Rzymian. To na pewno troszke jednak podwyższało średnią, bo jakby jeszcze nie wychowywali wszystkich było niezbyt dobrze. Ponadto co miał taki chłop w Eigpcie? Słońce, lepiankę, przymus pracy zero opieki socjalnej i jeszcze budował pirmiady. Całkiem inaczej niż w społeczeństwach takich jak Rzym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Drobnoustroje raczej odpadają, bo zbyt suchy klimat

Raczej nie odpadają, bo drobnoustroje to bakterie, wirusy, pierwotniaki etc, które na pewno znajdowały się w Nilu (zresztą nie tylko tam), a z nim jak wiadomo mieli styczność prawie wszyscy. Plagi pewnie jakieś się zdarzały, podobnie jak klęski żywiołowe czy nieurodzaje.

Tak mi się przypomniało, że dzięki karawanom poruszającym się po kraju Egipt miał zapewnione stałe "dostawy" epidemii, które to przywlekały ze sobą karawany, np. dżumę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Tak ale Eipcjanie chwalili się, że wychowują wszystkie swoje dzieci w przeciwieństwie do Rzymian.

Czy w ten sposób chcesz mi wmówić,z ę smiertelnośc dzieci w egipcie była zerowa, a umierali dopiero dorośli?

Ponadto co miał taki chłop w Eigpcie? Słońce, lepiankę, przymus pracy zero opieki socjalnej i jeszcze budował pirmiady. Całkiem inaczej niż w społeczeństwach takich jak Rzym.

skad wiesz, ze zero opieki? Ktos ich tam fachowo golił do zera (żeby wszy nie miały sie gdzie gnieździć) , ktoś wszystkim robił "przeciwsłoneczny makijaż", wykopaliska wskaują też na profesjonalne leczenie urazów takich jak złamania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość Breercula   
Gość Breercula

Приветствую! На сайте <a href="http://fearsoft.ru/">http://fearsoft.ru/</a> вы найдете большой выбор бесплатных программ для компьютера. Программы доступны для скачивания бесплатно, множество программ на русском языке подходят для Windows 7 а так же для Windows XP, скачайте русские программы бесплатно и без регистрации на сайте fearsoft.ru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Tak, bo Egipcjanie dzielili rok na trzy pory, a te znowu na cztery miesiące po trzydzieści dni każdy.

A ja coś pamiętam, że ich rok zawierał 365 dni. Nie było roku przestępnego więc i kalendarz im się rozchodził z faktycznymi porami roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.