Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gervazy

Genealogia

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   
W badaniach genealogicznych ukryta jest taka kasa, że kościół niechętnie się ich pozbywa.

Nie do końca. Parafie przekazują stare księgi do archiwów. Z prostej przyczyny. Proboszczowie muszą dbać o te źródła w swoich archiwach. TO się im często nie opłaca i wolą zrzucić obowiązek na archiwistów. Często też archiwa "pękają" w szwach i nie ma gdzie przyjmować nowych dokumentów, stąd księgi leżą dalej w parafiach, bo nie ma dla nich miejsca. Prawo prawem, a rzeczywistość swoje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tatar   

Dzięki secesjonista za pomoc.

Ja mieszkam w powiecie bielskim (Bielsko-Biała) i w czasie zaborów znajdowaliśmy się w Galicji.

I mam pytanko. Czy dane z ksiąg parafialnych dotyczące tamtego okresu bd w języku niemieckim, czy jakim?

Chodzi mi o dane z II połowy XIXw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tatar napisał:

Ja mieszkam w powiecie bielskim (Bielsko-Biała) i w czasie zaborów znajdowaliśmy się w Galicji.

I mam pytanko. Czy dane z ksiąg parafialnych dotyczące tamtego okresu bd w języku niemieckim, czy jakim?

Po której stronie Białki ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dzięki secesjonista za pomoc.

Ja mieszkam w powiecie bielskim (Bielsko-Biała) i w czasie zaborów znajdowaliśmy się w Galicji.

I mam pytanko. Czy dane z ksiąg parafialnych dotyczące tamtego okresu bd w języku niemieckim, czy jakim?

Chodzi mi o dane z II połowy XIXw.

W rzeczywistości spotkasz się z wpisami w różnych językach, od niemieckiego do łaciny, istotne jest też jak to była parafia - jakiego obrządku?

Pewne wyjaśnienia:

http://webcache.googleusercontent.com/sear...=clnk&gl=pl

i tu:

http://webcache.googleusercontent.com/sear...=clnk&gl=pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tatar   
Po której stronie Białki ?
Ja mieszkam w Wilkowicach i nie wiem czy się nie mylę, ale chyba po prawej stronie. Wiem, że kiedyś słyszałem, że właśnie na Białce przechodziła granica między rozbiorami, ale nie wiem czy to prawdziwa informacja.

Tylko wydaje mi się, że i Bielsko i Biała były po stronie austriackiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zawsze te zabory. To była jeszcze średniowieczna granica Polski i Cesarstwa Niemieckiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza genealogia w mieście!

- Zastanawiasz się nad historią Swojej rodziny?

- Przeszukałeś wszystkie portale genealogiczne i nie znalazłeś swojego nazwiska lub przeciwnie, jest ono bardzo popularne i nie wiesz, od czego zacząć?

- Próbowałeś szukać na własną rękę, ale brak Ci czasu albo cierpliwości?

- Przerażają Cię ceny dyktowane przez duże firmy genealogiczne?

Jeśli tak, jestem tym, kogo szukasz. Archiwistka z wykształcenia, z doświadczeniem. Ceny do negocjacji, opłata za konkretne wyniki badań a nie za godzinę poszukiwań. Jeśli jesteś zainteresowany, napisz lub zadzwoń.

Aldona Widłak

e-mail: aldonawidlak@interia.pl

tel. 605 - 768 - 564

Edytowane przez Aldona Widłak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o archiwa, ja poszukiwałem swoich przodków różnie. Głównie jeździłem do pobliskich parafii i tam przeglądałem metrykalia (w jednej znich zachowały się one nawet od początków archiwum parafialnego - XVI w.). W kilku miejscach spotkałem się z życzliwym przyjęciem przez księży, którzy "z marszu" i bez większych wyjaśnień udostępnili mi wgląd w księgi. Jednak w jednej z parafii (na której najbardziej mi zależy), proboszcz niechętny jest w ogóle gościom w kancelarii i tam poszukiwania moje musiały się urawać.

Nie jest to jednak duża przeszkoda, gdyż w każdym mieście wojewódzkim oraz w wielu większych miastach znajdują się archiwa państwowe z kopiami metrykaliów parafialnych (rzadziej oryginałami) znajdującymi się w "obszarze kompetencji terenowych" placówki. Kopie takie znajdują się też w archiwach diecezjalnych, no i oczywiście płatnych biór genealogicznych.

Wraz z bratem i stryjem prowadzimy od trzech lat systematyczne badania - jeździmy po kraju, odwiedzamy krewnych (z oczywistych "pogaduch" wyciąga się najwięcej faktów, bardzo ciekawych, które potem trzeba oczywiście weryfikować z dokumentami - zazwyczaj się sprwdzają), poszukujemy informacji w archiwach i literaturze (o dziwo także o rodzinach chłopskich pisze się wiele - etnologia właśnie rozpoczyna nad tym szerokie badania, które miały miejsce wśród górali podhalańskich już w latach 50.). Obecnie ze względu na obowiązki troszkę przystopowaliśmy, ale nie rezygnujemy. Wywód naszej chłopskiej rodziny pociągneliśmy do schyłku XVII w.

Jeśli ktoś potrzebuje informacji z archiwów z Radomia, Starachowic, Kielc, Sandomierza, Pińczowa, Jędrzejowa, Krakowa, Bielska-Białej, Cieszyna i parafii z okolic proszę się zgłosić - może pomogę (najwcześniej, koło Bożego Narodzenia, będę w Radomiu i okolicznych parafiach).

Tak na margiesie osoby z pochodzeniem chłopskim wcale nie mają najgorzej z odtworzeniem historii swojej rodziny - trzeba tylko dłużej poszukiwać, a często jakość znalezionych informacji jest o wiele lepsza.

Pozdrawiam - Emilian

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.