Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gervazy

Katana vs Szabla

Co było lepsze w boju, katana czy szabla ?  

42 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Katana
      11
    • Szabla
      10
    • Nie mam zdania
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   

Nie, pandurowie mieli tez szabelki.

Do konca XVIII wieku w calej Europie kawaleria przerzuca sie na szable. Przy palaszu (oj, jak ja nie lubie tego slowa w tym kontekscie) pozostala kawaleria ciezka. Kirasjerzy.

Piechota zbrojona byla powszechnie w tasaki. Ktore sa w terminologii angielskiej okreslane jako short sabre albo infantry sabre, co sugeruje nieco pochodzenie tej broni :wink:

P.S. Turcy na Balkanach formowali lekka kawalerie uzbrojona w jatagany. Na smierc zapomnialem nazwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Turcy na Balkanach formowali lekka kawalerie uzbrojona w jatagany.

Miałeś na myśli Skipetarów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Nie miałem wprawdzie katany w ręku, ale z tego co czytałem i co wynika ze specyfiki tej broni, można nią zadawać ciosy tylko sygnalizowane, tj. całą ręką - wszystkimi stawami. Są silne, ale powolne. Szablą zaś można zadawać też takie, ale można też zrobić błyskawiczny cios z samego nadgarstka, czy nieco wolniejszy ale i mocniejszy z łokcia. Dlatego byłem za szablą ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Nie miałem wprawdzie katany w ręku, ale z tego co czytałem i co wynika ze specyfiki tej broni, można nią zadawać ciosy tylko sygnalizowane, tj. całą ręką - wszystkimi stawami. Są silne, ale powolne. Szablą zaś można zadawać też takie, ale można też zrobić błyskawiczny cios z samego nadgarstka, czy nieco wolniejszy ale i mocniejszy z łokcia. Dlatego byłem za szablą ;)
Eeee... nie ;) .

Nihonto jest rownie szybkie jak szabelka. Przy zblizonej wadze zazywa sie tego oburacz - a to przyspiesza ostrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Nihonto jest rownie szybkie jak szabelka. Przy zblizonej wadze zazywa sie tego oburacz - a to przyspiesza ostrze.

Nie chodziło mi o szybkość ostrza, tylko czas potrzebny ja wyprowadzenie ciosu. Szablą lekką, np. Huttonówką (to pojedynkowa i ćwiczebna) możesz ruchem nadgarstka wyprowadzić cios. I to błyskawicznie. Cięższymi już trudniej, ale wciąż się da. Natomiast trzymając broń oburącz jest chyba trudniej. Jak mówiłem, nigdy nie trzymałem w ręku katany. Szablą zaś (wspomnianą huttonówką, drewnianym palcatem i szablą bryt. lekkiej kawalerii wz. 1796) machałem całkiem sporo swego czasu. Stąd mój sentyment do szabelek ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Wiem, co to Hutton ;) Od czasu do czasu uczony-m z tego podrecznika ;) .

Ogolna zasada jest taka, ze przy podobnej wadze bron jest szybsza, gdy sie ja oburacz trzyma. Wiem, ze brzmi to oblednie, ale sie sprawdza w praktyce. Obureczny chwyt tworzy dzwignie duzo silniejsza niz kciuk na/w paluchu. Fakt, szabla mozna wykonywac blyskawiczne, ale i slabe ciecia z nadgarstka. Oburacz mozna wyprowadzic ciecie decydujace, silne, duzo szybciej. Niekoniecznie z barkow, choc zgadza sie, pracuje cale cialo. Jednak klinga porusza sie pierwsza, cialo podaza za nia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lancelot   
Jednak klinga porusza sie pierwsza, cialo podaza za nia.
w innym wypadku popełnia się poważny błąd techniczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.