Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gervazy

Katana vs Szabla

Co było lepsze w boju, katana czy szabla ?  

42 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Katana
      11
    • Szabla
      10
    • Nie mam zdania
      2


Rekomendowane odpowiedzi

katai   

Szabla kontra Katana, ciekawe widowicho.

Specjalne surowce, specjalna wytrzymałość? Katana tak jak było mówione wcześniej byłą zakuwana na styl damasceński z dwóch rodzajów stali węglowej. Jak każda taka broń, była niezwykle twarda ale "krucha". Dlatego tez walka tą bronią zazwyczaj ograniczała sie do kilku lub nawet jednego cięcia po których jeden z walczących leżał w kałuży krwi. Właściciel tak wspaniałej i drogiej broni, która co więcej była przedłużeniem jego ciała(i duszy), nie mógł sobie pozwolić na jej szczerbienie. Według bushido, po stracie miecza samurajowi pozostawała jedynie honorowa śmierć.

Przypuszczam, że pojedynek szabla-katana skończył by się szybko śmiercią szablisty. Nie dlatego, że jego broń ustępowała broni przeciwnika ale dlatego, że japońska technika walki jest o wiele doskonalsza. Co więcej, jeśli stali by dostatecznie blisko siebie przed rozpoczęciem pojedynku, szablista mógłby nawet nie zdążyć wyciągnąć broni.

Co się tyczy rapieru, broń ta była całkiem innym typem i w zasadzie służyła do zadawania pchnięć. Jeśli chcieć porównywać to prędzej pałasz.

[ Dodano: 2008-01-17, 23:28 ]

Szabla kontra Katana, ciekawe widowicho.

Specjalne surowce, specjalna wytrzymałość? Katana tak jak było mówione wcześniej byłą zakuwana na styl damasceński z dwóch rodzajów stali węglowej. Jak każda taka broń, była niezwykle twarda ale "krucha". Dlatego tez walka tą bronią zazwyczaj ograniczała sie do kilku lub nawet jednego cięcia po których jeden z walczących leżał w kałuży krwi. Właściciel tak wspaniałej i drogiej broni, która co więcej była przedłużeniem jego ciała(i duszy), nie mógł sobie pozwolić na jej szczerbienie. Według bushido, po stracie miecza samurajowi pozostawała jedynie honorowa śmierć.

Przypuszczam, że pojedynek szabla-katana skończył by się szybko śmiercią szablisty. Nie dlatego, że jego broń ustępowała broni przeciwnika ale dlatego, że japońska technika walki jest o wiele doskonalsza. Co więcej, jeśli stali by dostatecznie blisko siebie przed rozpoczęciem pojedynku, szablista mógłby nawet nie zdążyć wyciągnąć broni.

Co się tyczy rapieru, broń ta była całkiem innym typem i w zasadzie służyła do zadawania pchnięć. Jeśli chcieć porównywać to prędzej pałasz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Przypuszczam, że pojedynek szabla-katana skończył by się szybko śmiercią szablisty.

Tak nisko cenisz naszych szermierzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Katana jest dobra gdy ktoś jest wyćwiczony w tym kierunku szybkie ostre cięcia. A szabla to broń, która większość żołnierzy się posługiwało. Zależy do czego. Obydwie bronie dobe więc nie mam zdania:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katai   
Przypuszczam, że pojedynek szabla-katana skończył by się szybko śmiercią szablisty.

Tak nisko cenisz naszych szermierzy?

Nie. Na europejskie standardy byli jednymi z lepszych.

Miałem okazję jednak widzieć na żywo pokazy umiejętności współczesnych wojowników(Iaido).

Zakładam, że ówcześni "średniowieczni" samurajowie byli jeszcze lepsi, nie mając nic innego do roboty jak tylko pogłębianie swoich umiejętności.

Jeśli chodzi o wigor i determinację to z pewnością szabli tego nie brakuje. Szybkość i precyzja, według mnie oczywiście, plus dla katany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Zakładam, że ówcześni "średniowieczni" samurajowie byli jeszcze lepsi, nie mając nic innego do roboty jak tylko pogłębianie swoich umiejętności.

A nasi zawodowi zagończycy wojsk kwarcianych,co całymi latami siedzieli w stanicach granicznych,prócz ścigania czambułów tatarskich lub innych band,całymi dniami doskonalili swój warsztat wojenny.Nie wiem jaki byłby wynik samuraj vis zagończyk,ale na pewno byłby to długi pojedynek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Nie wiem jaki byłby wynik samuraj vis zagończyk,ale na pewno byłby to długi pojedynek.
Raczej krótki biorąc pod uwagę, ze katana jest dośc krucha.
Miałem okazję jednak widzieć na żywo pokazy umiejętności współczesnych wojowników(Iaido).
Iaido to raczej pokazówki, sztuki szybkiego dobywania broni. Pokaz taki ma to do siebie, że jest wyrezyserowany. Pokaz walki mogliby dac kendocy. Oczywiście adepci Iaido czesto gardzą kendokami, którzy ze szlachetnej sztuki robia sport, czy nawalnke kijami po kaskach. Jednak to kendocy maja większe pojecie jak walczyć z przeciwnikiem, który moze wykonac jakies niestandartowe ataki czy zmyłki, niz iaidocy, którzy ćwiczą obrone przed umówionymi atakami. Mały OT: podobnie jest z pokazami kazda inna bronia. Raz zmierzyłem sie na miecze ze specjalistami od pokazów walki ta sredniowieczną bronia. Efekt był taki: "ała, ała, ty jakos dziwnie uderzasz!" bo to mały sparing miał byc, a nie pokaz...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Raczej krótki biorąc pod uwagę, ze katana jest dośc krucha.

Miałem na myśli umiejętności tylko umiejętności szermierzy i broń była by wydobyta do pojedynku.

Efekt był taki: "ała, ała, ty jakos dziwnie uderzasz!" bo to mały sparing miał byc, a nie pokaz...

Skąd ja to znam...

[ Dodano: 2008-01-23, 05:02 ]

Iaido to raczej pokazówki,

Masz świętą rację.Nieraz widziałem jak jeden z walczących pomylił układ walki.To dopiero była zabawa...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Katana to chyba taka krucha nie była. Z tego co wiem, hartowane to ona ma tylko ostrą krawędź.

Ale znowu nachodzi mnie pytanie. Czy parowano ciosy ostrzem czy płazem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Dobry szermierz starał parować ciosy(tu mowa o szabli)częścią szabli zwanej zastawą.Jest to specjalnie nie zaostrzona część szabli i grubsza od ostrza.Oczywiście nie zawsze ciosy przyjmowane były na zastawę,często również i na ostrze.Przyjęcie ciosu na płaz szabli skończyło by się niechybnie jej łamaniem.

post-1601-1201105461.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Przy zastawie jest twarda i grubsza,dopiero od strudzinie nabiera elastyczności.Dlatego szable najczęściej pękały się przy rękojeści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
W konkluzji stwierdził że szabla polska była najbardziej uniwersalnym orężem

Jednak w zachodniej Europie szabla nie przyjęła się.

Jak to nie?

W ciagu XVIII stulecia szabla wchodzi do uzbrojenia armii calej Europy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
W ciagu XVIII stulecia szabla wchodzi do uzbrojenia armii calej Europy

Kawaleria używała pałaszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

:?: :?: :?:

Cala, tak? Lacznie z huzarami i pandurami, zeby daleko nie szukac?

:roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Cala, tak? Lacznie z huzarami i pandurami, zeby daleko nie szukac?

Z huzarami to Masz rację , pandurzy nie używali przypadkiem jagatanów(tak mi coś świta).Piechota też nie cala miała szable,niektóre jednostki używały kordów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.