Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gervazy

Katana vs Szabla

Co było lepsze w boju, katana czy szabla ?  

42 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Katana
      11
    • Szabla
      10
    • Nie mam zdania
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Miałem na myśli to,że szabla i katana są to bronie-(nazwijmy je)- pierwotne.A rapier powstał w skutek ewolucji miecza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam

wracając do tematu:

Katana ma olbrzymie cięcie i mogłaby złamać szable przy kolejnych cięciach. Szablą by się nie zaslonil przy ogromnym cieciu od gory czy od boku.

To zależy z jakiego metalu byłyby wykonane obie bronie. Weźmy też pod uwagę, że szablę możnaby było przed pojedynkiem wzmocnić.

To prawda, natomiast sądzę, pojedynek jedynie na wytrzymałość obu tych broni nie trwał by zbyt długo. Umażam tak, ponieważ słyszałem, że katany byly robione z innego (i chyba bardziej wytrzymałego) materiału, tzn. specjalnej stali. Co więcej, wykonywane były specjalną techniką, nie tylko zwiększającą jej ostrość, lecz także wytrzymałość. Tak więc, IMHO uważam, iż kilkakrtone, silne, oburęczne cios ostrą kataną po szabliz pewnością mogłby ją połamać.

Natomiast oba te radzaje broni powstały w innej kulturze (także wojennej) i przystosowane były dl innych formacji wojskowych, poza tym, nigdy nie były e sobą krzyżowane, co jeszcze bardziej utrudnia ich porównywanie, dlatego też nie otrafiłem się zdecydować jaki głos oddać w ankiecie (dałem nie mam zdania)...

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ja natomiast jestem zdania,że szabla niewiele bądź wcale nie ustępowała po względem wytrzymałości od katany.I nie mówię tu o szablach wykonywanych hurtowo w manufakturach lwowskich dla nowo powstającego regimentu dragonów czy infanterii,ale o szabli,którą przekazywał sędziwy szlachcic-zagończyk uczestnik kampanii kozackiej i ''Potopu'',synowi,który szedł na Wiedeń.On sam dostał ją od ojca,który walczył pod Kircholmem!!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Ja słysząłem o jakimś sparingu małym szabla vs. katana przerwanym po pierwszysch sekundach w trosce o wspaniałe japonskie ostrze. Strasznie sie szczerbiło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Wszystko zależy od płatnerza.Japoński płatnerz w ciągu swojego życia robił 2-3 miecze,ale były to wyroby na zamówienie(robił też wiele innych,ale pośledniego gatunku).Takie miecze kosztowały majątek,i były dumą klanu,które go nabyły.Podobnie było w Polsce.

Znam kilka opisów,jak szlachcic synowi wybierał szable,i wcale to nie było łatwo znaleźć dobrego płatnerza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
A tego nie rozumiem - rapier jako następca miecza jest chyba bardziej współczesny szabli - bo katanie współczesne są wszystkie te typy broni białej.

Racja , korzystniej wyszło by porównanie rapiera z szablą gdyż , to one mierzyły się ze sobą w wielu starciach i zawsze zastanawiano się nad wyższością to jednej to drugiej .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gervazy   

To zależy z jakiego metalu byłyby wykonane obie bronie. Weźmy też pod uwagę, że szablę można by było przed pojedynkiem wzmocnić.

Prośba do Gervazego: jak wzmocnić szablę?!

No cóż, to nie takie proste. Trzeba by ją wykuć od nowa ze stali takiej z jakiej są japońskie katany, ze specjalnych surowców, jakie można zdobyć tylko na Dalekim Wschodzie. Poza tym czemu najbardziej wytrzymałe mosty na świecie mają kształt łuku, ano po to: aby zapewnić im większą stabilność i niepodatność na uszkodzenia. To samo ma na celu zastosowanie ostrza w kształcie łuku w szabli. Więc nie tak łatwo przeciąć takie coś na pół. Katana również ma wygięcie, ale nie takie.

A to ktoś widział:

http://pl.youtube.com/watch?v=5_mCNoqqK0k

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Katana bo to skuteczna, a zarazem najlepiej wykonana broń biała [doskonałe przetapianie i utwardzanie, nie mowiac o ostrzu, a w ogole ciezko je porownywac bo nigdy sie nie 'spotkaly'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

To zależy z jakiego metalu byłyby wykonane obie bronie. Weźmy też pod uwagę, że szablę można by było przed pojedynkiem wzmocnić.

Prośba do Gervazego: jak wzmocnić szablę?!

No cóż, to nie takie proste. Trzeba by ją wykuć od nowa ze stali takiej z jakiej są japońskie katany, ze specjalnych surowców, jakie można zdobyć tylko na Dalekim Wschodzie. Poza tym czemu najbardziej wytrzymałe mosty na świecie mają kształt łuku, ano po to: aby zapewnić im większą stabilność i niepodatność na uszkodzenia. To samo ma na celu zastosowanie ostrza w kształcie łuku w szabli. Więc nie tak łatwo przeciąć takie coś na pół. Katana również ma wygięcie, ale nie takie.

A to ktoś widział:

http://pl.youtube.com/watch?v=5_mCNoqqK0k

Ja przepraszam, ale takich bzdur dawno nie czytalem.

Jakie dalekowschodnie surowce?!

Japonczycy stosowali 'damast' z tego samego powodu, dla ktorego stosowano go w Europie w poczatkach Sredniowiecza: brak dobrej stali.

W Japonii nie ma zloz porzadnej rudy zelaza - i tyle.

Nie widze powodu, dla ktorego europejska szabla przyzwoitej jakosci mialaby ustepowac japonskiej katanie przyzwoitej jakosci - pod jakimkolwiek wzgledem. Przeciwnie!

Szabla ma zawsze jelec (z wyjatkiem szaszki i te pe), przewaznie ma tez kablak: lepsza ochrona rak.

Tsuba to wlasciwie ozdobka tylko.

O rapierze: to byla bron cywilna zachodu Europy. Na wojne chadzano raczej z czyms innym (nie mowie o oficerach; ci zawsze poddawali sie modzie :D ). Szabla siedemnastowieczna i miecze japonskie do epoki Edo to bron zarowno cywilna, jak i bitewna. Prostsza w obsludze i skuteczniejsza od rapiera. Mowie o klasycznym rapierze, kolnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
a w ogole ciezko je porownywac bo nigdy sie nie 'spotkaly'

Mozna to nadrobic. Ja bym w takim spotkaniu wolał miec w ręku szable.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Moda na wschodnie sztuki walki,mistyczne właściwości mieczy,gdzie płatnerz kuje jedną głownię kilka lat,wprowadziły mylny pogląd w świadomości ludzkiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Polski szermierz, jednocześnie znawca i miłośnik broni białej Wojciech Zabłocki, w odniesieniu do polskiej XVII-to wiecznej szabli bojowej stwierdził że bronią tą można doskonale wykonać wszystkie najważniejsze cięcia. I to zarówno te do których nadają się najlepsze zachodnioeuropejskie szable, jak i te które można wykonać tylko szablą typu wschodniego lub tylko mieczem japońskim.

W konkluzji stwierdził że szabla polska była najbardziej uniwersalnym orężem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
W konkluzji stwierdził że szabla polska była najbardziej uniwersalnym orężem

Jednak w zachodniej Europie szabla nie przyjęła się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.