Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon na św. Helenie - wspomnienia o minionej chwale

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jesli znacie jakieś opinie, wspomnienia Napoleona wypowiedziane bądź spisane na wyspie św. Heleny zapraszam do podzielenia się nimi.

Na tej wyspie Cesarz analizował swoje życie, kampanie i niektóre wnioski są bardzo ciekawe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
wspomnienia Napoleona wypowiedziane bądź spisane na wyspie św. Heleny zapraszam do podzielenia się nimi.

E, może mało wniosę, ale chyba pod Arcole wspominał jak jakiś jego dowódca (wybaczcie - nie pomnę nazwiska i stopnia) wyprzedził go na moście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
E, może mało wniosę

Nawet tak nie myśl ;)

A też słyszałam o tym i zawsze mam na przysłowiowym końcu języka o jakim dowódcy mowa (Amilkar- ratuj ;) ), ale racja- Napoleon wspominał o taki zdarzeniu.

Podobają mi się wspomnienia Napoleona, mówiące o tym, że sam był wrogiem dla siebie, że za wiele chciał i że największym błędem była wojna z Rosją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
E, może mało wniosę, ale chyba pod Arcole wspominał jak jakiś jego dowódca (wybaczcie - nie pomnę nazwiska i stopnia) wyprzedził go na moście.
(Amilkar- ratuj ;) )

Tak to bardzo znane zdarzenie , było na jednym z filmów o Napoleonie. WIesz że nie bardzo pamietam Estero, mógl to być Muiron , ale zginęło tam również 2 adiutantów.

Powszechnie wiadomo jest również że Napoleon uratował się tylko tym że spadł do bagna z grobli prowadzacej na most juz po poprowadzeniu oddziału. Wygrzebano go z tamtąd gdyż z ciemnej i blotnistej mazi ciezko się bylo wydostać.

[ Dodano: 2007-06-14, 12:33 ]

a wniosłeś dużo Tofik'u gdyż musimy teraz rozwiązać kwestię kto wysunął się przed Napoleona na moście Arcole.Napewno był to jego dowódca? , może podwładny ) nie mogę sobie przypomnieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
WIesz że nie bardzo pamietam Estero, mógl to być Muiron , ale zginęło tam również 2 adiutantów.

Powszechnie wiadomo jest również że Napoleon uratował się tylko tym że spadł do bagna z grobli prowadzacej na most juz po poprowadzeniu oddziału. Wygrzebano go z tamtąd gdyż z ciemnej i blotnistej mazi ciezko się bylo wydostać.

Muiron raczej go nie wyprzedził, choć... To właśnie Muiron uchronił Napoleona przed śmiercią, gdy generał stał po pas w błocie.

a wniosłeś dużo Tofik'u gdyż musimy teraz rozwiązać kwestię kto wysunął się przed Napoleona na moście Arcole.Napewno był to jego dowódca? , może podwładny ) nie mogę sobie przypomnieć.

Ani ja :) Mógłby być dowódca (Augereau, Massena), a mógłby być też taki zwykły adiutant (Muiron).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Pod Lodi Napoleona na moście wyprzedził Lannes- o tym wspominał na wyspie św. Heleny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Muiron raczej go nie wyprzedził, choć... To właśnie Muiron uchronił Napoleona przed śmiercią, gdy generał stał po pas w błocie.

Muiron i brat Napoleona , bodajże Józef.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.