Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Słonie bojowe

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

D Budacz, Słonie jako nowa formacja elitarna na polu bitwy w początkach epoki hellenistycznej (323 - 301 r. p.n.e) [w:] Res militaris. Studia nad wojskowością antyczną. T. 2, Kalisz 2015 daje dobry przegląd tematyki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie wiem czy ktoś poruszył ten problem ale czytałem, że konie generalnie bały się słoni a głównie ich zapachu. Mogły więc trąbacze ochraniać skrzydła przed atakami wrogiej konnicy. Ponoć pod Ipsos Seleukos w ten sposób wykorzystał część swych słoni. A miał ich ponoć prawie 500 (teściu mu dał).

Ustawił je w linii na tyłach własnych wojsk i rozkazał śmierdzieć. Przez to Demetriusz nie był w stanie dobrać się do niego "od zakrystii".

Podobno można było konie przyzwyczaić do tego zapachu ale to wymagało dłuższego treningu.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponoć konie boją się panicznie zapachu wielbłądów (tak napisano w "Focusie"), problem w tym, że Arabowie czy plemiona pustynne potrafiły tworzyć formacje gdzie te zwierzęta stoją obok siebie. A w dalszych epokach koń towarzyszył słoniowi na polowaniach (: Indie). Koń potrafi się spłoszyć wieloma bodźcami zewnętrznymi, zwłaszcza tymi, które mu są obce pod względem zapachu i głośne.

Jak radziły sobie wówczas armie mające zarówno konnicę i słonie?

Starały się odseparować je od siebie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tu mamy dwie różne kwestie - bitwa pod Ipsos to ostatni akord wojen diadochów czyli czasu gdy dowódcy macedońscy dopiero uczyli się wykorzystywać te zwierzęta. Dla przykładu Aleksander, mimo tego, że jego korpus słoni liczył ponad sto sztuk nigdy nie użył ich w bitwie, a wykorzystywał je w logistyce i ewentualnie jako gwardię. Pierwsze użycie słoni w boju przez Macedończyków to oblężenie Peluzjon przez Perdikkasa i walka o umocnienia. Podobnie postąpiono pod Megalopolis.

W momencie jednak samej bitwy jej uczestnicy byli już chyba nieźle zaznajomieni z tą bronią. Podobnie pewnie ich wojska więc sądzę, że generalnie widok i zapach słoni nie musiał być aż takim szokiem zwłaszcza, że obie strony tymi zwierzętami dysponowały.

Przykłady współdziałania koni i słoni też można by znaleźć, generalnie więc może chodziło bardziej o ilość tych zwierząt pod Ipsos niż ich samą obecność?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak radzono sobie z wykarmieniem?

Z literatury dodać można:

T. Łoposzko "Legiony rzymskie w walce ze słoniami", "Mówią Wieki", nr 7, 1966

H.H. Scullard "The Elephant in the Greek and Roman World"

J.M. Kistler "War Elephants"

M. Charles, P. Rhodan "Magister Elephantorum:A Reappraisal of Hannibals Use of Elephants", "Classical World" 2007, vol. 100, nr 4

S. O’Bryhim "Hannibal’s Elephants and the Crossing of the Rhone", "The Classical Quarterly, New Series" 1991,

nr 41

M.B. Charles "Elephants at Raphia: Reinterpreting Polybius 5.84—5.", "Classical Quarterly" 2007, 57.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.