Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najsłynniejsze zamachy w historii

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do dyskusji, w której będziemy rozmawiać o najsłynniejszych zamachach w historii. Chodzi mi głównie o zamachy na jenostki, znanych polityków, wojskowych, przywódców. Pierwszym chyba najbardziej znanym będzie zamach na Juliusza Cezara podczas id marcowych został podstępnie zasztyletowany to początek końca republiki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   

A ja się pochwalę. Mój przodek, Ignacy Hryniewicki rodem z Hryniewicz Dużych koło Bielska Podlaskiego, 13 marca 1881r. w imieniu rosyjskiej organizacji anarchistycznej Narodnaja Wola dokonał zamachu na cara Aleksandra II Romanowa. Zamach był udany, ale w wyniku eksplozji bomby, którą rzucił, dziadzio sam zginął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A ja się pochwalę. Mój przodek, Ignacy Hryniewicki rodem z Hryniewicz Dużych koło Bielska Podlaskiego, 13 marca 1881r. w imieniu rosyjskiej organizacji anarchistycznej Narodnaja Wola dokonał zamachu na cara Aleksandra II Romanowa. Zamach był udany, ale w wyniku eksplozji bomby, którą rzucił, dziadzio sam zginął.

Nie wiedziałem, że mamy przodka Ignacego Hryniewickiego. Może jakieś większe szczegóły dotyczące tego zamachu? Bo o ile zamach na Cezara i Kennedy'ego są znane to ten szczerze mówiąc dla mnie nie do końca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Zdecydowanie zamach na Jana Pawła II . Wtedy cała Polska i duża część świata niecierpliwiła się na każdą wiadomość z rzymskiego szpitala . Co więcej moment wystrzelenia pocisku uwieczniono na zdjęciu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Ahmad Kadyrow, Czeczenia. Muzułmanski duchowny (Dżohar Dudajew mianował go Wielkim Muftim Czeczenii), najpierw walczył przeciw Rosjanom, później został promoskiewskim prezydentem Czeczenii. Dzięki doskonałej ochronie złozonej z samych bliskich krewnych uniknał smierci w serii zamachów. 9 maja 2004 zginał w wybuchu niszczacym całą trybune honorową podczas obchodów Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem. Materiały wybuchowe uktyto w filarach w czasie budowy trybuny, a wraz z Kadyrowem zginęło 30 innych osób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

20 lipca 1944 roku w kwaterze głownej Wehrmachtu w Wilczym szańcu pod kętrzynem szef Sztabu Armii Rezerwowej płk Claus Schenk von Stauffenberg dokonał neudanego zamachu na życie Adolfa Hitlera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zamach na SS-Brigadefuhrera Franza Kutscherę znanego także jako "Kat Warszawy", dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski. Akcja miała miejsce 2 lutego 1944 roku. Zamachu dokonała 12-osobowa grupa dowodzona przez Bronisława Pietraszewicza ps. "Lot" (przed wojną uczęszczał do mojego niedawnego jeszcze liceum). Wyrok został wykonany w Alejach Ujazdowskich, niedaleko domu Kutschery, gdy ten rano jechał do dowództwa SS. Dzisiaj jest to niewątpliwie jedna z najsłynniejszych akcji AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   
Nie wiedziałem, że mamy przodka Ignacego Hryniewickiego.
mamy...?

No było coś takiego... Tylko, że niektóre źródła podają , że to był Ignacy Hryniewiecki, niektóre, że Hryniewicki... Ja byłbym skłonny do tej drugiej opcji, bo wiem, że część mojej rodziny wywodzi się właśnie z Hryniewicz, a ludzie często przekręcają moje nazwisko i zamiast Hryniewicki piszą i mówią Hryniewiecki.

Może jakieś większe szczegóły dotyczące tego zamachu?

A jeśli chodzi o większą ilość szczegółów, to ciężko... w sieci niewiele jest na ten temat... jak poszukasz to cośtam znajdziesz, ale niewiele więcej niż napisałem powyżej. jak znajdę coś ciekawego na ten temat, to napiszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W zamachu zginął pierwszy w historii Prezydent RP Gabriel Narutowicz zastrzelony przez nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego. Eligiusz miała zamiar zabicia głowy państwa, którą jeszcze tydzień wcześniej jako Naczelnik Państwa był Piłsudski. Zamach na jego życie z 6 grudnia 1922 nie doszedł jednak do skutku, tak więc 16 grudnia zginął Narutowicz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Anwar Sadat, prezydent Egiptu.

Zabity podczas defilady 6 października 1981 przez grupe młodych oficerów. Był przekonany, że będa mu salutować, a oni zaczęli strzelać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

To może coś z mojej specjalizacji - Filip Macedoński został zamordowany podczas wesela swojej córki Kleopatry przez członka własnej straży przybocznej, poza tym w takich zamachach zginęło wielu cesarzy rzymskich (choćby np. Kaligula). A ze współczesności to Mahatma Gandhi zastrzelony przez Godsego 30 stycznia 1948, który przed oddaniem strzału najpierw się ukłonił, a dopiero potem wyciągnął broń oraz Martin Luther King zastrzelony przez J.E. Raya 4 kwietnia 1968.

A o arcyksięciu Franciszku Ferdynandzie i Gawriło Principie ktoś już wspomniał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
godfrydl   

Może dodajmy, że zabójca Filipa na imię miał Pauzaniasz. Dziwi mnie, że nikt nie wymienia Francuzów: Jacquesa Clementa, mordercy Henryka III ani Ravaillaca, zabójcy Henryka IV.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Może dodajmy, że zabójca Filipa na imię miał Pauzaniasz.

Wiedziałam, że o kimś zapomniałam ;)

Jak już jesteśmy przy Francuzach, to przypomina mi się Jean Paul Marat zamordowany w 1793 przez Charlotte Corday.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Paru królobójców już było więc dodaję kolejnego, Konrada z Botenstejnu.

Zabił Wacława III i tym sposobem przyczynił się do zjednoczenia ziem polskich pod panowaniem Piasta - Władysława Łokietka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.