Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Średniowiecze to epoka zacofania czy nie?

Średniowiecze to epoka zacofania czy nie?  

165 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • TAK
      24
    • NIE
      50
    • TRUDNO POWIEDZIEĆ
      19


Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Poza drukiem, nie znajduję jakichś znaczących wynalazków w epoce średniowiecza.

A co jest dla Ciebie znaczące?

Co do ognia greckiego ,to był on znany już w starożytności. :wink:

A gdzie użyto?

Miałem na myśli ten fragment:

A ja na to: Tak, oczywiście. Wcześniej (w średniowieczu) nie było żadnych odkryć :shock:

Nom ,ale też można powiedzieć ,że inne realia.Skoro możesz wypisać osiągnięcia jednej i drugiej to czemu ich nie porównywać ?

Bo świat cały czas idzie do przodu, nie wiem dlaczego chcesz mówić, że nowożytności było nowocześniej i lepiej, skoro ona była później niż średniowiecze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
A co jest dla Ciebie znaczące?

Znaczące dla mnie jest Kopernikowskie dzieło "O obrotach sfer niebieskich",odkrycie Ameryki przez Kolumba,teoria Darwina,odkrycie struktury molekularnej DNA przez Crick'a i Watson'a,ogień czy koło w prechistorii,samolot braci Wright, komputer,odkrycia Archimedesa etc.

Co do ognia greckiego ,to był on znany już w starożytności. :wink:

A gdzie użyto?

Podczas wojny peloponeskiem w 424r. p.n.e. w czasie oblężenia Delionu.
Miałem na myśli ten fragment:

A ja na to: Tak, oczywiście. Wcześniej (w średniowieczu) nie było żadnych odkryć :shock:

a ja na to:Poza drukiem, nie znajduję jakichś znaczących wynalazków w epoce średniowiecza.

Nom ,ale też można powiedzieć ,że inne realia.Skoro możesz wypisać osiągnięcia jednej i drugiej to czemu ich nie porównywać ?

Bo świat cały czas idzie do przodu, nie wiem dlaczego chcesz mówić, że nowożytności było nowocześniej i lepiej, skoro ona była później niż średniowiecze.

Oczywiście masz rację,tylko mi chodzi o to ,że w czasach nowożytnich nastąpił większy postęp niż w średniowieczu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podczas wojny peloponeskiem w 424r. p.n.e.

Pierwsze słyszę, coś więcej na ten temat.

a ja na to:Poza drukiem, nie znajduję jakichś znaczących wynalazków w epoce średniowiecza.

Nić znaczącego, widzę, że nie czytasz dokładnie tego, co piszą inni.

1400 r. - wielki piec hutniczy, wyobraź sobie jak wyglądałby świat bez tego wynalazku, może nie jest on tak spektakularny jak komputer, ale bez niego cała technika nowożytności byłaby cofnięta o 100 – 200 lat.

1474 r. - pierwsze prawa patentowe (Wenecja), pierwsze próby unormowania praw autorskich. Po średniowieczu nieco zapomniane a dziś znowu te prawa święcą triumf.

System bankowy templariuszy - stosowali coś w rodzaju dzisiejszych czeków, Jak wyglądałby nasz system bankowy bez tego nieznaczącego wynalazku? Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

Trójpolówka, pług koleśny, Znowu trudno wyobrazić sobie bogactwo XVI – XVII wiecznej Polski bez tych wynalazków znacznie ułatwiających uprawę roli i znacząco podnoszących plony. Klęski głodu w Europie byłyby znacznie częstsze i bardziej dokuczliwe.

Uniwersytet, to bez komentarza.

tylko mi chodzi o to ,że w czasach nowożytnich nastąpił większy postęp niż w średniowieczu.

A w czasach współczesnych postęp jest tak szybki, że można by powiedzieć, że w nowożytności nic się nie działo i o czym to świadczy? Na pewno nie o tym, że poprzednie epoki były zacofane =, i ciemne tylko czasy późniejsze czerpią z dorobku czasów poprzednich i dlatego rozwój następuje coraz szybciej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
a ja na to:Poza drukiem' date=' nie znajduję jakichś znaczących wynalazków w epoce średniowiecza. [/quote']

Nić znaczącego, widzę, że nie czytasz dokładnie tego, co piszą inni.

1400 r. - wielki piec hutniczy, wyobraź sobie jak wyglądałby świat bez tego wynalazku, może nie jest on tak spektakularny jak komputer, ale bez niego cała technika nowożytności byłaby cofnięta o 100 – 200 lat.

1474 r. - pierwsze prawa patentowe (Wenecja), pierwsze próby unormowania praw autorskich. Po średniowieczu nieco zapomniane a dziś znowu te prawa święcą triumf.

System bankowy templariuszy - stosowali coś w rodzaju dzisiejszych czeków, Jak wyglądałby nasz system bankowy bez tego nieznaczącego wynalazku? Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

Trójpolówka, pług koleśny, Znowu trudno wyobrazić sobie bogactwo XVI – XVII wiecznej Polski bez tych wynalazków znacznie ułatwiających uprawę roli i znacząco podnoszących plony. Klęski głodu w Europie byłyby znacznie częstsze i bardziej dokuczliwe.

Uniwersytet, to bez komentarza.

Jakoś nie przekonują mnie te rozwiązania , wynalazki :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Znaczące dla mnie jest Kopernikowskie dzieło "O obrotach sfer niebieskich",odkrycie Ameryki przez Kolumba,teoria Darwina,odkrycie struktury molekularnej DNA przez Crick'a i Watson'a,ogień czy koło w prechistorii,samolot braci Wright, komputer,odkrycia Archimedesa etc.

A dla mnie znaczące są wszelkie wynalazki średniowiecza (i nie tylko średniowiecza zresztą). Nawet jeśli takim wynalazkiem jest guzik z pętelką.

Podczas wojny peloponeskiem w 424r. p.n.e. w czasie oblężenia Delionu.

No nie wiem.

Ogień grecki - łatwopalna, nie dająca się ugasić wodą mieszanina, wynaleziona około roku 670 przez Kallinikosa

Wikipedia

Ale chętnie poznam źródło wiadomości o użyciu ognia greckiego pod Delionem.

Oczywiście masz rację,tylko mi chodzi o to ,że w czasach nowożytnich nastąpił większy postęp niż w średniowieczu.

A co, świat miał iść do tyłu? :shock:

Jakoś nie przekonują mnie te rozwiązania , wynalazki :|

A mnie nie przekonują wynalazki i odkrycia typu Kopernikowskie dzieło "O obrotach sfer niebieskich",odkrycie Ameryki przez Kolumba,teoria Darwina,odkrycie struktury molekularnej DNA przez Crick'a i Watson'a,ogień czy koło w prechistorii,samolot braci Wright, komputer,odkrycia Archimedesa etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
za pomocą długiej rury na kołach, wypełnionej płonącym węglem, siarką i sadzą, z umocowanym z tyłu miechem

To nie ogień grecki. Ogień grecki był cieczą, której składu nie znamy, a która miała właściwości napalmu. To, co opisałeś (a raczej Tukidydes) to po prostu duży palnik. :wink:

Jakoś nie przekonują mnie te rozwiązania , wynalazki

Poddaję się argument nie do przebicia, to samo można powiedzieć o wszystkich innych wynalazkach, ale spróbuj się obejść bez nich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
To nie ogień grecki. Ogień grecki był cieczą, której składu nie znamy, a która miała właściwości napalmu. To, co opisałeś (a raczej Tukidydes) to po prostu duży palnik. :wink:
Kliknij link, który zamieściłem i przeczytaj tekst.
Poddaję się argument nie do przebicia, to samo można powiedzieć o wszystkich innych wynalazkach, ale spróbuj się obejść bez nich.

Jakoś daję sobie radę bez pługa,wielkiego pieca hutniczego czy trójpolówki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
przeczytaj tekst.

Przeczytałem już wcześniej i nic z tego nie wynika, natomiast wszystkie znane mi ksiązki wskazują na wiek VII jako pierwsze użycie ognia greckiego. To, że Grecy wcześniej robili doświadczenia z miotaczami ognia nie zmienia faktu, że ostateczna receptura ognia greckiego powstała dopiero w początkach średniowiecza.

Jakoś daję sobie radę bez pługa,wielkiego pieca hutniczego czy trójpolówki.

A chlebek smakuje? Fajnie kroi się nożem? Przyjemnie jeździ się samochodem? To i parę innych rzeczy to zasługa tych wynalazków, z których korzystasz czy tego chcesz czy nie, czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   
Ogień grecki - łatwopalna, nie dająca się ugasić wodą mieszanina, wynaleziona około roku 670 przez Kallinikosa

Wikipedia

Chciałbym powiedzieć, że Wikipedię redaguje każdy, a nie każdy wie wszystko :roll:

Trójpolówka, pług koleśny, Znowu trudno wyobrazić sobie bogactwo XVI – XVII wiecznej Polski bez tych wynalazków znacznie ułatwiających uprawę roli i znacząco podnoszących plony. Klęski głodu w Europie byłyby znacznie częstsze i bardziej dokuczliwe.

Nie żartuj, że mam to uznać za wielki wynalazek :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mam to uznać za wielki wynalazek

Zależy, co rozumiesz przez wielki wynalazek. Dla mnie to taki wynalazek, który zmienia na lepsze życie ludzi lub popycha do przodu naukę i technikę. Te wynalazki zmieniły niewątpliwie na lepsze życie bardzo wielu ludzi.

Oczywiście nie musisz uznawać tego za coś wielkiego, niczego nie musisz uznawać za wspaniałe odkrycie, to Twoja wola.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Chciałbym powiedzieć, że Wikipedię redaguje każdy, a nie każdy wie wszystko :roll:

Jeśli przedstawisz dowód na to, że ogień grecki nie wynalazł Kallinikos to masz u mnie duże piwo - no, 1,5 l coli masz :roll:

Capricornusie, uważam, że Markus i Nautilios są zdania, że wszystko co wynalezione w czasie ciemnych wieków po prostu nie ma żadnej wartości, świat wyglądałby dziś tak samo bez guzika, artylerii, zegara mechanicznego, okularów itp. więc uważam, że my wiemy swoje, oni wiedzą swoje, a co do wielkości średniowiecznych wynalazków nie ma ich co przekonywać - bo po prostu one nie mają wartości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Capricornusie, uważam, że Markus i Nautilios są zdania, że wszystko co wynalezione w czasie ciemnych wieków po prostu nie ma żadnej wartości,

Odnoszę podobne wrażenie. :wink: :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

i znów Tofik zaczynasz od wymieniania wynalzazków z całego średniowiecznego świata. :?

Trochę zmieniłem moją ocenę o średniowiecza ,ale nie do końca. Nadal sądzę ,że średniowiecze miało mniejsze osiągnięcia od starożytności (czy epok ,które nastąpiły po nim) ,a jeśli średniowiecze rozwijało osiągnięcia starożytności, to " poszło, nie w tą stronę "w którą powinno.Chć uczciwie oceniając ;starożytność trwała nieporównywalnie

dłużej, więc nic dziwnego ,że osiągnięcia (subiektywna ocena) ma większe - bardziej spektakularne. To chyba tyle w tym temacie. :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   
Capricornusie, uważam, że Markus i Nautilios są zdania, że wszystko co wynalezione w czasie ciemnych wieków po prostu nie ma żadnej wartości, świat wyglądałby dziś tak samo bez guzika, artylerii, zegara mechanicznego, okularów itp. więc uważam, że my wiemy swoje, oni wiedzą swoje, a co do wielkości średniowiecznych wynalazków nie ma ich co przekonywać - bo po prostu one nie mają wartości.

A kto powiedział, że nie mają wartości? Tylko WSZYSTKIE podwyższacie do rangi jakichś niesamowitych, bez których bylibyśmy zgubieni. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.