Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

San Domingo

Rekomendowane odpowiedzi

Wokół tej wyprawy wyrosła czarna legenda. Jest to podstawowy zarzut do Napoleona. Jednakże, czy naprawdę tak było. Czytałem, że żołnierze byli pełnu entuzjazmu jadąć tam... Zapraszam do dyskusji na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

O ile wiem to warunki w jakich przewożone były pierwsze rzuty żołnierzy były nie korzystne

jesli tak można powiedziec. Tylko oficerowie mieli lepiej i to wyżsi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Słyszałem, że Polacy pojechali tam dobrowolnie

I tak mogło być , nikt nie wiedział co ich czeka , i że niektórzy nigdy do kraju nie wrócą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

ja z kolei słyszałem różne opinie na ten temat. Cześć z nich mówi o dobrowolności, część wręcz przeciwnie. Choć najprawdopodobniej i jedna i druga jest po części prawdą.

Co innego, że Napoleon wysłał tam głównie Polaków jemu "przeszkadzających"

Pzdr. :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
ja z kolei słyszałem różne opinie na ten temat. Cześć z nich mówi o dobrowolności, część wręcz przeciwnie. Choć najprawdopodobniej i jedna i druga jest po części prawdą.

Co innego, że Napoleon wysłał tam głównie Polaków jemu "przeszkadzających"

Fakty takie wykorzystywali przeciwnicy i antynapoleoniści , żeby podkreślać jego(Napoleona) dyktatorski charakter.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Cytat:

ja z kolei słyszałem różne opinie na ten temat. Cześć z nich mówi o dobrowolności, część wręcz przeciwnie. Choć najprawdopodobniej i jedna i druga jest po części prawdą.

Co innego, że Napoleon wysłał tam głównie Polaków jemu "przeszkadzających"

Fakty takie wykorzystywali przeciwnicy i antynapoleoniści , żeby podkreślać jego(Napoleona) dyktatorski charakter.

Oczywiście, że tak, ale z tego co wiem, to w rzeczywistości, przynajmniej część z Legionistów, których wysłano, była "niezadowolona" z nierozwiązania kwestii polskiej po raz kolejny. Może nie miało to tak wielkiego znaczenia, o jakim mówią antynapoleoniści (do których sam siebie bym raczej nie zaliczył), jednakże nie zmienia to faktu, iż rzeczywiście miało to miejsce....

Pozdrawiam :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Oczywiście, że tak, ale z tego co wiem, to w rzeczywistości, przynajmniej część z Legionistów, których wysłano, była "niezadowolona" z nierozwiązania kwestii polskiej po raz kolejny. Może nie miało to tak wielkiego znaczenia, o jakim mówią antynapoleoniści (do których sam siebie bym raczej nie zaliczył), jednakże nie zmienia to faktu, iż rzeczywiście miało to miejsce....

Oczywiście , gdyż mieli pełne prawo do "bycia niezadowolonym" gdy znowu oddalają się od ojczyzny nic większego nie robiąc po za biciem zaborcy. Polak to żołnierz uniwersalny i bije sie dobrze wszędzie i za cokolwiek trzeba , ale że sam pragnie wolności trudno mu jest godzić w ruch niepodległościowy , tak było na San Domingo i w Hiszpanii. Paradoks ,niby rewolucja traktuje o wolności a sama utwierdza tyraństwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

gdyż mieli pełne prawo do "bycia niezadowolonym" gdy znowu oddalają się od ojczyzny nic większego nie robiąc po za biciem zaborcy.

Dokładnie to miałem na myśli... Bezpośrednio zadziałało tu chyba Luneville, ale i wcześniejsze odkładanie sprawy polskiej "na później". Przy czym nie ma co się dziwić Napoleonowi, działał zgodnie z racją stanu Republiki.

Paradoks ,niby rewolucja traktuje o wolności a sama utwierdza tyraństwo.

Z październikiem podobnie (chyba tylko lutowa lekko ulżyła)...

Polak to żołnierz uniwersalny i bije sie dobrze wszędzie i za cokolwiek trzeba , ale że sam pragnie wolności trudno mu jest godzić w ruch niepodległościowy , tak było na San Domingo i w Hiszpanii.

Niestety, żeby mieć możliwość wywalczenia sobie wolności musieliśmy niewolić inne ludy... (smutne, ale co zrobić... :cry: )

Przy okazji San Domingo, taka mała dygresja- część Polaków przeszła na stronę powstańców. Nie wiem, czy to prawda, ale słyszałem, że podobno nawet pomniki im wystawiali...

Pozdrawiam :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Nie podoba mi się ta cała sprawa. Jechali w nieznane, może z początku im się podobało, ale generalnie nie jest to wyprawa, którą Napoleon mógłby się chwalić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Nie podoba mi się ta cała sprawa. Jechali w nieznane, może z początku im się podobało, ale generalnie nie jest to wyprawa, którą Napoleon mógłby się chwalić.

Oj chyba nie , ale on skupiał się na jednej sprawie , w tym przypadku na Europie , a rzeczy na San Domingo były oddalone od jego uwagi, a niekorzystnie nastawieni Polacy byli dobrym narzędziem do tłumienia buntu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Oj chyba nie , ale on skupiał się na jednej sprawie , w tym przypadku na Europie , a rzeczy na San Domingo były oddalone od jego uwagi, a niekorzystnie nastawieni Polacy byli dobrym narzędziem do tłumienia buntu.

W sumie tak, bo przecież Polacy zaczęli szemrać po Luneville. Do tego pamiętajmy, co leżało w interesie Francji - utrzymać "perłę korony francuskiej" przy Republice (dziwnie to brzmi, ale niech będzie :mrgreen: ) i stracić jak najmniej ludzi, a że w Legionach służyli Polacy, a nie Francuzi, tym lepiej. Poza tym, Polacy byli bardzo oddani przyszłemu cesarzowi, a do tego świetnie się bili.

Nie podoba mi się ta cała sprawa.

Mnie też nie.

Pozdrawiam :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
W sumie tak, bo przecież Polacy zaczęli szemrać po Luneville. Do tego pamiętajmy, co leżało w interesie Francji - utrzymać "perłę korony francuskiej" przy Republice (dziwnie to brzmi, ale niech będzie :mrgreen: ) i stracić jak najmniej ludzi, a że w Legionach służyli Polacy, a nie Francuzi, tym lepiej. Poza tym, Polacy byli bardzo oddani przyszłemu cesarzowi, a do tego świetnie się bili.

Czy Polska jako tak silne państwo jak Francja , przejmowała by się niepodległością innego państwa , które może dobrze wykorzystać do powiększania potęgi na tyle by usilnie starać się o jego przywrócenie? Nie rozumieli Polaków do końca , bo nie wiedzieli co to znaczy utracić swój kraj. Dlatego wykorzystała Francja Polaków , choć Napoleon był bardziej przychylny pomaganiu Polakom niż Dyrektoriat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Czy Polska jako tak silne państwo jak Francja , przejmowała by się niepodległością innego państwa , które może dobrze wykorzystać do powiększania potęgi na tyle by usilnie starać się o jego przywrócenie? Nie rozumieli Polaków do końca , bo nie wiedzieli co to znaczy utracić swój kraj. Dlatego wykorzystała Francja Polaków , choć Napoleon był bardziej przychylny pomaganiu Polakom niż Dyrektoriat.

Dokładnie tak, ponieważ każda władza dba przede wszystkim o interes i bezpieczeństwo własnego kraju. Proste, taka była racja stanu Francji i nie możemy mieć żalu do nikogo, że nie wystawiał własnej ojczyzny na straty, dla (i tak niepewnej) niepodległości innego kraju.

Pozdrawiam :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
dla (i tak niepewnej) niepodległości innego kraju.

Szczególnie niepewnej , ze względu na dopiero co stopniowe stawianie Francji na nogi w rankingu silnych państw Europy , gdzie Rosja ,Prusy i Austria stanowiły jeszcze o dużej sile skierowanej przeciwko Francji. Fakt ,posunięcie takowe z wykorzystaniem Polaków do takich celów świadczy o podstępnej grze Francji , ale Legiony Polskie zatwierdzone zostały umową .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.