Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Giertych skreśla Dostojewskiego i Gombrowicza

Rekomendowane odpowiedzi

Z listy lektur zostali wymazani: Witold Gombrowicz (dotąd licealiści czytali "Ferdydurke" i "Trans-Atlantyk") i Witkacy ("Szewcy" ). Zniknął też Johann Wolfgang Goethe - uczniowie nie poznają więc ani "Cierpień młodego Wertera" ani "Fausta". Nie ma "Procesu" Franza Kafki i ani jednej powieści Josepha Conrada. Skreślony został również "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego, wypadł Fiodor Dostojewski.

Całość artykułu: http://wiadomosci.onet.pl/1545156,11,item.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

O ile jakoś brak Wertera oraz Conrada nie uważam za wielką stratę, choć to tylko moje odczucie gdyż najzwyczajniej w świecie nie mogłem przetrawić tych książek, tak reszta podanych pozycji jest moim zdaniem wielką stratą. Zarówno Gombrowicz, Witkacy, Goethe, Herling-Grudziński czy też Dostojewski to w mojej opinii naprawdę wspaniali autorzy, całkowicie nie rozumiem decyzji pana ministra. Mogę się tylko cieszyć, że ja już skończyłem naukę w LO:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego skreślają Grudzińskiego, a zostają opowiadania Borowskiego. Ponadto usunięcie Gombrowicza to czysta polityka, a nie uwarunkwanie edukacjyne. A Witkacemu za co się oberwało? Tego sam nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Dlaczego?

Dostojewski nienawidził Polaków . Jego ojciec - Polak- pił , znęcał się nad rodziną . Całą nienawiść przelał potem na Polaków ( to wg. mnie jedyne sensowne wytłumaczenie ) .

Mi żal tylko Ferdydurke no i Kafki .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Witkacy - narkoman.

A "ciepienia młodego Wertera" mogą być przyczyna samobójstw.

Gombrowicza nikt w szkole nie rozumie, to mała strata.

No ale generalnie, to wszystkiego i tak sie nie przeczyta :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witkacy - narkoman.

A "ciepienia młodego Wertera" mogą być przyczyna samobójstw.

Gombrowicza nikt w szkole nie rozumie, to mała strata.

No ale generalnie, to wszystkiego i tak sie nie przeczyta :P

Ale tu nie poszło w żadnym z tych dzieł o ich wartośc, ale o twórców... to jest chore... Co mi tam kim był, ważne co napisał. Ja omawiam dzieło, a nie autora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Conrada nie uważam za wielką stratę,

Proponuję przemóc się jednak i poczytać, naprawdę warto, moim skromnym zdaniem Conrad to jeden z najlepszych polskich prozaików. Mogę polecić „Jądro ciemności”, książka cienka, ciężka, ale genialna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tak się składa, że czytałem Conrada, po prostu nie odpowiada mi ten styl pisania. Tak jak uwielbiam wielu innych pisarzy, tak nie mogę polubić Conrada. Kwestia gustu, a o tych jak wiadomo się nie dyskutuje.

Dobra, koniec offa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mają być utwory Jana Dobrzańskiego działa endecji, bo ponoć są patriotyzmem przesiąknięte... Ponadto usunięcie Gombrowicza i Witkacego oznacza skasowanie autorów, którzy potrafili krytycznie mówic o nas samych Polakach. Jeszcze troche i będzie cała trylogia pierwszorzędnego pisarza drugiej kategorii Henryka Sienkiewicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeszcze troche i będzie cała trylogia pierwszorzędnego pisarza drugiej kategorii Henryka Sienkiewicza.

Ja tam nie mam nic do zarzucenia Sienkiewiczowi.

W ogóle dziwi mnie cała ta sprawa. Od lat był praktycznie ten sam skład książek i jakoś nikomu to nie przeszkadzało, a teraz nagle panu Giertychowi coś się nie podoba, ehh... Brakuje tylko aby włączyć "Myśli nowoczesnego Polaka" Dmowskiego do spisu lektur:/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   

Albo "Dziedzictwo" Dmowskiego. Dziwię się że ten idiota idąc za głosem swych genialnych przekonań nie dodał "Mein Kampf"... Chyba kupię klamkę na stadionie i się przejdę na Wiejską...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak więc zagadka się wyjaśniła - kasujemy te lektury żeby zrobić miejsce Sienkiewiczowi... którego każda książka jest o tym samym :P Jeżeli patriotyzm to jedyne, czego mamy się nauczyć na lekcjach języka polskiego, to chyba ktoś popełnia tutaj duży błąd...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.