Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ze wszystkich egipskich dynastii najbardziej lubię Ptolemeuszy. Nie było wśród nich takiego, który nie aferowałby się z rodzinką. Oczywiście najbardziej interesująca była według mnie Kleopatra (to dopiero była intrygantka!) ale z tych mniej znanych ciekawi mnie jeszcze Ptolemeusz IV Epifanes (co prawda nie jestem pewna czy dobrze napisałam numer i przydomek bo dawno już zdawałam ten Egipt :farao: ). Za każdym razem gdy o nim myślę wyobrażam sobię "egipską wersję Nerona". Pamiętam z notatek, że całe jego panowanie to były uczty pijackie i rozważania filozoficzne (ha! ciekawe o czym... :tongue: ). Zastanawiam się, czy w celu napisania jakiegoś poematu nie kazałby podpalić Aleksandrii :P .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
tych mniej znanych ciekawi mnie jeszcze Ptolemeusz IV Epifanes (co prawda nie jestem pewna czy dobrze napisałam numer i przydomek

Ano właśnie nie :lol: Czwarty z Ptolemeuszy nosił przydomek Filopator, piąty zaś Epifanes.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramirro   

Aleksander Macedoński powinien pomysleć o tym, co do tej pory uczynił i za zycia wybrać swego następce. Umierając mógł wybrac następce.... Tak więc całe jego ziemie zostały zagarniete przez diadochów i ucierpiał na tym sam Egipt. Egipt w tych czasach był " w dobrej formie", a wprowadzenie w nim obcojęzycznej dynasti jedynie go osłabiło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy tak do końca osłabiło to Egipt? Zastanówmy się jak było wcześniej... druga połowa I tysiąclecia to okres słabości, najazdów - no i dominacji Perskiej. Egipcjanie nie wynieśli z niej aż tyle co z panowania Greków... Po za tym mieszanka kultury następiła już wcześniej, no bo przecież Aleksander Wielki nie pierwszy sprowadził tam Greków ! Oni byli tam przynajmniej dwieście-trzysta lat wcześniej, czasy ptolemejskie przyniosły oczywiście wzrost ludności tego pochodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Blake   

Racja, z wszystkich krain podbitych przez Aleksandra Wielkiego Egipt ostatecznie zyskał najwięcej. Znów stał się liczącą potęgą na Bliskim Wschodzie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Oczywiście najbardziej interesująca była według mnie Kleopatra (to dopiero była intrygantka!) [...]

To byla Kleo bodaj VII, jesli nie VIII. Inne tez byly, hmm... ciekawe. Warto poczytac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Ptolemeusz I Soter, jeden z najbardziej oświeconych władców starożytności, twórca Biblioteki Aleksandryjskiej i potęgi państwa Ptolemeuszy. Moim zdaniem najlepszy władca z tej dynastii. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.