Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Stiffmaster

Mundury niemieckie czy ukraińskie w czasie II w.św. ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie munduru niemieckiego. Mianowicie babcia opowiadała mi, że w ich wiosce był niemiec w ciemnozielonym mundurze z ciemnozielonynmi obwódkami na patkach i kołnierzu. Ludzie mówili, że był z oddziałów ukraińskich. Teraz pytanie, jaka to mogła być jednostka ?

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

tzn. o jego formacje wojskowe wspolpracujace z III Rzeszą ? O Legion Ukraiński ? Wydaje mi sie, że nie, żołnierz mówił czystym niemieckim. Zatem moze jakas formacja niemiecka ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Przede wszystkim - gdzie dokładnie to zdarzenie miało miejsce? W którym roku? Bo w/g mojej b. skromnej wiedzy zbieranina pod nazwą LU brała udział w agresji na Polske w 1939r., wkroczyła bodajże ze Słowakami (lub obok nich). O jakichś szczególnych wyczynach bojowych w/w bandy nie słyszałem (a przynajmniej posiadane przeze mnie publikacje milczą, być może dlatego, że była to jednostka tyłowa). Żołnierz mówiący biegle po niemiecku w "mundurze ukraińca".... Ciekawość: czy ktoś ze świadków wogóle wiedział (czy znał tylko z opowiadań) jak wygląda mundur żołnierza ukraińskiego? Bo mi się coś widzi, że był to żołnierz w mudurze i w hełmie o kolorze feldgrau:

http://mundury-historyczne.pl/sklep/produc...amp;language=pl

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdarzenie miało miejsce we wiosce koło Krakowa, terminu dokładnie nie pamietam ale miedzy 40-45 rokiem, kiedy to Niemcy stacjonowali we wiosce i jak opowiadała babcia mieszkali w domach bogatszych gospodarzy i we dworkach, przeznaczając dla siebie większą izbę a ludzi wyganiając do mniejszych. Co do znajomosci umundurowania i formacji to nie wiem czy tam na wiosce ktoś miał na ten temat jakieś infromacje. Co do feldgradu tez to rozważałem, jest to najbardziej prawdopodobna mozliwosc. Wiem jeszcze tyle, że niemiec jeździł na koniu, nie wiem za to czy był to koń z wioski czy był w jakichś jednostkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Zdarzenie miało miejsce we wiosce koło Krakowa, terminu dokładnie nie pamietam ale miedzy 40-45 rokiem,

Czyli to mógł być np. jakiś niemiecki doradca wojskowy, instruktor, lub ktoś w tym rodzaju. Miejsce:

Zdarzenie miało miejsce we wiosce koło Krakowa

Mniej więcej odpowiada temu, gdzie można było tych szubrawców spotkać - w Zakopanym powstała ichniejsza szkoła "policyjna", pod nazwą "Ukraińska Sotnia Szkoleniowa". A LU rozwiązano, Suszko zdał władzę Rebetowi (w sumie niewiele od niego lepszym w stosunku do Polaków).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale czy mundur odpowiada jednostce ?

Na tego człowieka ludzie wołali tam - ukrainiec.

Poza tym ( to już jako ciekawostka ) zapamiętałem sobie jak babcia opowiadała, że był też tam niemiec bez ręki, ktory jezdził na koniu. Pewnego razu dwie młode dziewczyny uciekły z miejsca pracy ( kopano ponoć jakieś okopy ), Niemiec Je dogonił na koniu i strzelił im z pistoletu ( chyba parabelka ) w głowy podczas ucieczki. Takie sytuacje były chyba niestety częste...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Rozumiem, ale czy mundur odpowiada jednostce ?

Krój, obszycia, rodzaje patek etc. odpowiadają poszczególnym formacjom. Inne mają czołgiści, inne żołnierze piechoty, inne formacje górskie, spadochroniarze etc. Więc dane takie jak rok czy nawet miesiąc, miejsce zdarzenia o rodzaj munduru mogą pomóc w zawężeniu poszukiwań do konkretnych jednostek (ciekawy widzę już sporo wywnioskował z tego co podałeś, jestem pod wrażeniem:). Jednak sam rodzaj munduru nie powie jaka to była dokładnie jednostka (czyt. dywizja).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wilku   

Co do koloru patek

mundury w których niemiachy zaczynały wojnę to wzór M36, ma czarne patki na kołnieżu, czane pagony,

w 1940 wprowadzono nowy wzór munduru, M40, gdzie patki czarne zastąpione zostały feldgrau, wiec ten sam żołnierz niemiecki w 1939 i w 1941 ma rózniące sie mundury

a w 1943 zrobiono krój M43, w którym kołnierz jest rozchylany jak w polskich mundurach od czasu moraczy/deszczyków, a nie stojący jak za czasów cesarskich.

//JKM zaczynamy pisać z dużej litery, interpunkcja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.