Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ateny czy Sparta?

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Nie. Podobało mi się takowe wychowanie w stosunku do przyszłych żołonierzy. Mianowicie, uczyło ono dyscypliny, karności, wytrzymałości, a przede wszystkim odwagi, której brakowało wielu armiom w historii świata. Nie uważam natomiast, żeby takie wychowanie było czymś dobrym dla ogółu społeczeństwa.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Nie. Podobało mi się takowe wychowanie w stosunku do przyszłych żołonierzy. Mianowicie, uczyło ono dyscypliny, karności, wytrzymałości, a przede wszystkim odwagi, której brakowało wielu armiom w historii świata. Nie uważam natomiast, żeby takie wychowanie było czymś dobrym dla ogółu społeczeństwa.

Czyli jednak spartańskie wychowanie koledze się nie podobało, bo kolega uważa za złe mordowanie noworodków i małych dzieci, oraz żołnierskie wychowanie wszystkich mężczyzn w Sparcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Czyli jednak spartańskie wychowanie koledze się nie podobało, bo kolega uważa za złe mordowanie noworodków i małych dzieci, oraz żołnierskie wychowanie wszystkich mężczyzn w Sparcie.

Wszystkich ludzi (bo nie tylko mężczyzn) owszem. Jak pokazują moje wcześniejsze posty, uważam takie wychowanie za dobre dla żołnierzy, nie zaś ogółu społeczeństwa.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

no ale ogół męskiej części społeczeństwa był szkolony, czyli to się koledze nie podoba, bo sam kolega napisał że nie chciałby go doświadczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Panowie - jakie zabijanie noworodków? O czym wy mówicie? Spartan zwyczajnie nie było stać na taką rozrzutność! Było ich bardzo mało w stosunku do helotów - państwo było typowo prorodzinne i dbało o ilość obywateli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

No cóż Andersie, panowie chyba mają rację. Plutarch o wychowaniu spartańkim napisał:

"Ojciec nie musiał chować dziecięcia nienarodzonego, lecz zanosił je na zebranie tej samej fyli, gdzie najstarsi oglądali maleństwo; o ile było silne i dobrze zbudowane, kazali je żywić i przydzielali mu jeden z 9 000 działów. Chuderlawe i niekształtne odsyłali do tzw. Odłóg, miejscowości pełnej przepaści koło Tajgetu, bo sądzili, że i dla niego samego, i dla państwa jest lepiej, by nie żyło, jeżeli natura od początku nie dała mu zdrowia i siły".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Plutarch tworzył w czasach, gdy spartańskie wychowanie było odległym wspomnieniem :D Siłą rzeczy opierał się na innych przekazach... nie ma nic na temat porzucania dzieci u Tukidydesa, Herodota, czy Ksenofonta?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Plutarch tworzył w czasach, gdy spartańskie wychowanie było odległym wspomnieniem Siłą rzeczy opierał się na innych przekazach...

Wiedziałam, że jakoś wybrniesz :P:D

nie ma nic na temat porzucania dzieci u Tukidydesa, Herodota, czy Ksenofonta?

Pojęcia nie mam, szukałam już, ale za każdym razem wszędzie tylko ten nieszczęsny Plutarch... :? Poszukam jeszcze, bo mnie to zaintrygowało :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Plutarch tworzył w czasach, gdy spartańskie wychowanie było odległym wspomnieniem Siłą rzeczy opierał się na innych przekazach...

Wiedziałam, że jakoś wybrniesz :arrow: :D

Dzięki :arrow:

nie ma nic na temat porzucania dzieci u Tukidydesa, Herodota, czy Ksenofonta?

Pojęcia nie mam, szukałam już, ale za każdym razem wszędzie tylko ten nieszczęsny Plutarch... :? Poszukam jeszcze, bo mnie to zaintrygowało :P

Będę zobowiązany. Po prosttu mam nieodparte wrażenie, ze to mit i propaganda... ilu znasz spartańskich kronikarzy? :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jeśli natrafilibyśmy na jakiś spartańskiego kronikarza(byli jacyś wogóle?) to trudno przypuszczać żeby opisał on dzieciobójstwo we własnym kraju. Spartan ubywało i to mimo braku wojen, coś sięwięc musiało dziać ja uważam przekaz Plutarcha za wiarygodny.

P.S Cieszę się że znów tu piszesz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Jeśli natrafilibyśmy na jakiś spartańskiego kronikarza(byli jacyś wogóle?) to trudno przypuszczać żeby opisał on dzieciobójstwo we własnym kraju. Spartan ubywało i to mimo braku wojen, coś sięwięc musiało dziać ja uważam przekaz Plutarcha za wiarygodny.

Spartanie szczycili się surowościa obyczajów, dyscypliną i patriotyzmem - czemu mieli by ukrywać ten rytuał?

Skąd dane że spartan ubywało? Nawet jeśli, to czy nie mogła to być wina małej rodności kobiet? Przypominam, ze Spartanie mieli prawa zdążające do maksymalizacji liczby urodzin (mąż niezdolny do spłodzenia dziecka mógł... poprosić o pomoc sąsiada :mrgreen: ). Dziwne byłoby takie marnowanie dzieci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Być może dlatego, ze dla obywateli Sparty ludzie będący słabymi się nie liczyli. Oni chcieli mieć jak największa populację, ale populację doskonałych wojowników. Dla nich obywatele niepełnosprawni byli tylko zawadą, a według ich norm obywatelem upośledzonym był zapewne każdy, kto miał problemy z mordowaniem. Po co heloci mają w polu pracować na życie kogoś, kto nie będzie umiał walczyć, gdy w tym samym czasie mogą zarabiać na życie doskonałego wojownika. To nie marnotrawstwo, a ekonomia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Ja słyszałem o tym, ze te "upośledzone" noworodki poznawali po tym, że nie umiały pływać. Zresztą spójrzmy na to tak - czy w ogóle mogli wyrokować o sprawnosci człowieka w wieku niemowlęcym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.