Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kozgi

Zawody historyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Kozgi   

Witam!

Moją pasją jest historia więc bardzo chętnie dowiem się jak najwięcej o zawodach, jakie mogę podjąć po skończeniu studiów historycznych. Proszę o wymienienie ich jak najwięcej i dodanie swojej opinii i krótkiej charakteryzacji najlepszych (wg. was) z nich. Z góry dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Możesz zostać nauczycielem, archiwistą, załapac się do IPN, ewentualnie zostać politykiem, zająć się dziennikarstwem (raczej mało prawdopodobne, teraz szukaja tylko takich, którzy maja dyplomy ukończenia studiów dziennikarskich), kontynuowac karierę naukowa, zostać wydawcą, pracować w wydawnictwie naukowym.

Lub wyjechać z tego kraju...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Moją pasją jest historia więc bardzo chętnie dowiem się jak najwięcej o zawodach, jakie mogę podjąć po skończeniu studiów historycznych.
Niestety, drogi kolego, nie masz specjalnie dużo możliwości. Historia jest dość specyficznym kierunkiem humanistycznym, podobnym nieco do politologii (którą ja studiuję). Specyfika tych kierunków polega na tym, że są one raczej przeznaczone dla ludzi, którzy konkretnie wiedzą co chcą robić w życiu. Takie studia dają wiele możliwości, ale najważniejsze jest to, aby pracować nad samym sobą, a studia traktować bardzo poważnie. Bardzo wielu studentów traktuje studia jako czas beztroskiej zabawy, ciągłych imprez, łażenia na zajęcia tylko jak się kaca nie ma i strzelanie z palca na wykładach :wink:

A tymczasem należy samemu zgłębiać wiedzę i we własnym zakresie zdobywać doświadczenie w danej dziedzinie, czy to poprzez praktyki, staże czy np. poprzez działalność w kołach naukowych, różnych stowarzyszeniach itd.

Rynek pracy dla absolwenta historii upatrywany jest przede wszystkim w szkolnictwie (specjalność nauczycielska) i we wszelkiego typu archiwach (specjalność archiwistyczna). Ale to oczywiście nie wszystko, bo podjąć pracę można także w placówkach oświatowych, kulturalnych, w muzeach, bibliotekach, organach administracji państwowej i samorządu lokalnego. Z tym, że aby mieć szansę załapać się do tych placówek i instytucji należałoby wcześniej uzupełnić kwalifikacje na studiach podyplomowych. Bez tego ciężko jest konkurować o miejsce pracy z absolwentami wykształconymi w innej dziedzinie, bardziej odpowiadającej danemu stanowisku (przykładowo sekretarz Urzędu Miasta woli na stanowisko kierownika działu ewidencji zatrudnić absolwenta prawa albo zarządzania niż absolwenta historii).

Lub wyjechać z tego kraju...
Ale żeby wyjechać z kraju, nie trzeba kończyć studiów historycznych :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Rynek pracy dla absolwenta historii upatrywany jest przede wszystkim w szkolnictwie (specjalność nauczycielska) i we wszelkiego typu archiwach (specjalność archiwistyczna).

Plus specjalność edytorska, którą większość moich nowych znajomych ze studiów, ma zamiar sobie wybrać (żeby nie było ja też:wink:.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
A może do sejmu ? Na V kadencję się nie załapiesz, ale później można spróbować :wink:
Sejm V kadencji właśnie się rozwiązał, więc chyba masz na myśli VI kadencję :wink:

Oczywiście, do polityki można iść z każdym zawodem, ale jest jedno "ale". Trzeba to jasno powiedzieć, że aby zostać politykiem (nawet lokalnym), trzeba mieć do tego odpowiednie preferencje, jak choćby hart ducha czy charyzmę. Zresztą chociażby przykład posłów Samoobrony z Andrzejem Lepperem na czele, świadczy o tym, że żadne wykształcenie nie jest potrzebne, żeby zdobyć poklask tłumów. Więc bez odpowiednich predyspozycji nawet będąc doktorem niewiele się osiągnie. Ewentualnie można spróbować dostać się do biura poselskiego, ale w takich biurach nie ma aż tyle wolnych stanowisk, żeby zapewnić tłumom absolwentów miejsce pracy :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale czy naprawdę chcesz kończyć historię ? Może lepiej zastanowić się nad innym kierunkiem studiów, spokrewnionych z historią, a jednak dających szansę na wybicie się z tłumów. Myślę np. o archeologii, co prawda mało, który archeolog staje się równy Carterowi (a prawdę mówiąc, to do tej pory chyba żaden mu nie dorównał), ale jeżeli odkryjesz w sobie tę iskierkę ... :wink:

Znalazłem jeszcze takie linki (trochę bardziej dokładnie opisują specjalizacje):

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=19148

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14301

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=12230

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14301

Jachu - a co Ty masz zamiar robić po politologii :?: Napisałeś, że już wybrałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Myślę np. o archeologii,

A powiedz mi, co Ty masz zamiar robić po archeologii? Historia mimo wszystko, daje chyba jednak większe szanse na znalezienie dobrej roboty. Po archeologii, aby pracować w zawodzie, trzeba mieć czas na zrobienie praktyk, i znajomości w środowisku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
zająć się dziennikarstwem (raczej mało prawdopodobne, teraz szukaja tylko takich, którzy maja dyplomy ukończenia studiów dziennikarskich)

Ja słyszałam, ze jak ktoś się uprze i udowodni, że dobrze pisze, pokaże talent, pokaże to dziennikarskie coś, to może się udać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Jachu - a co Ty masz zamiar robić po politologii :?:
Tak dokładnie to jeszcze nie wiem :mrgreen: Byłem już ochroniarzem, specjalistą ds. marketingu, a obecnie jestem sekretarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Praca nawet ciekawa, ale za to płaca bardzo marna. Niemniej, było bardzo cieżko dostać się na to stanowisko. To znaczy, mi było ciężko, bo jako student politologii nie miałem wielkich szans na konkurowanie z absolwentami prawa czy administracji. Politologia sama w sobie nie daje żadnego konkretnego zawodu, a dość ogólną wiedzę z kilku profesji humanistyczno-społecznych, takich jak historia, wiedza o społeczeństwie, ekonomia, komunikowanie społeczne, socjologia, filozofia, bardzo ogólne podstawy prawa, jakiś język obcy itp. Jak w taklim wypadku można konkurować z absolwentami prawa czy administracji, którzy na studiach poznają urząd od podszewki? A do tego w ogromnym stopniu znają prawo, kodeksy postępowania administracyjnego i cywilnego? Jak konkurować z absolwentami zarządzania, którzy na studiach poznają podstawy zarządzania, finansowania jednostek i zarządzania zasobami ludzkimi? Politologów się tego nie uczy na studiach, więc raczej z góry są skazani na niepowodzenie. Ja sam pomimo odbycia kilku praktyk w różnych instytucjach administracji publicznej i konsulatach, posiadania pewnej wiedzy i znajomości kodeksu postępowania administracyjnego, zostałem zgnojony na rozmowie kwalifikacyjnej pytaniem (cytuję z pamięci) "czy pan, jako politolog, ma chociaż 1/1000 wiedzy na temat stosowania prawa, co mizerny absolwent prawa? Bo jeśli nie, to w zasadzie nie mamy o czym rozmawiać." :mrgreen: Oczywiście podjąłem wyzwanie i chyba na tyle zrobiłem dobre wrażenie, ze mnie przyęli :mrgreen:

Jeżeli ktoś w was chciałby pracować w jednostach samorządu terytorialnego lub innych jednostkach administracyjnych i zamierza do takich instytucji (urzędy, sądy, prokuratury itp.) składać papiery, to musi zdawać sobie sprawę z tego, że już na wstępie - na rozmowie kwalifikacyjnej należy wykazać się pewną wiedzą i bynajmniej nie może być to wiedza szczątkowa. Należy przede wszystkim znać podstawowe przepisy odnośnie wewnętrznej organizacji i zakresu działania sekretariatu i innych działów administracyjnych, które uczestniczą w obiegu pism i załatwianiu podstawowych spraw (np. proces rekrutacji nowych pracowników). Oprócz tego, bardzo ważna jest znajomość podstaw struktury danej jednostki, funkcjonowania podstawowych komórek oraz podległych jednostek organizacyjnych, jak również tryb załatwiania spraw należących do przyszłych obowiązków.

Dodatkowo dobrze byłoby wykazać się wiedzą z zakresu wybranych zagadnień organizacji i funkcjonowania innych jednostek samorządowych, z którymi współpracuje jednostka, w której chcesz pracować (przykładowo mój Sąd Okręgowy współpracuje m.in. z Komendami i Komisariatami Policji, Prokuraturami, a także z innymi sądami - zarówno Okręgowymi, jak i Rejonowymi).

Oczywiście to nie wszystko, bo pewnym standardem jest znajomość metod i techniki pracy biurowej oraz przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Życzę wszystkim przyszłym pracownikom powodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na pewno politologia, mniej lub bardziej, otwiera drogę do MSZ.

Myslę, że taka praca może byc fascynująca. Ja osobiscie jestem rozrywany (wewnętrznie) w trzech kierunkach: dziennikarstwa(politycznego); historii i prawa (razem z pracą w MSZ, ale robienie państwowej kariery to bardzo żmudny proces) i zoologii(nie biologii, czy weterynarii, tylko zoologi - niczym David Attenborough).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Po studiach licencjackich historii absolwent może pracować a) w jakiejś bliżej niesprecyzowanej jednostce administracyjnej albo B) w szkole podstawowej lub gimnazjum jako nauczyciel. Po studiach magisterskich może pracować jako a) w archiwum, bądź innej jednostce, która zajmuje się archiwizacją i porządkowaniem danych, B) w jednostce zajmującej się dokumentacją i ochroną dziedzictwa kulturowego, c) w turystyce (po specjalności turystyka historyczna).

A żartując sobie, jakie są zawody historyczne: można również zatrudnić się na premiera. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Po studiach licencjackich historii absolwent może pracować a) w jakiejś bliżej niesprecyzowanej jednostce administracyjnej
Teoria, któa nie ma kompletnie żadnego przełożenia w praktyce. W obecnych czasach, gdy tak wielu absolwentów prawa nie dostaje się na aplikacje, a uczelnie wypuszczają tez cała masę ludzi po administracji czy zarządzaniu, absolwenci historii nie mają większych szans na pracę w administracji z powodu zerowej wiedzy z zakresu prawa i procedur administracyjnych. Jeżeli nie ma się znajomości, nie ma się szans na angaż.
A żartując sobie, jakie są zawody historyczne: można również zatrudnić się na premiera. :P
Ewentualnie można zostać marszałkiem sejmu :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Po studiach licencjackich nauczyciel historii dostanie pracę. Szkoły już gorączkowo szukają chętnych na etaty. :D

Bo zbliża się wielka fala przyszłych emerytów i grozi to, że w szkołach zabraknie nauczycieli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Po studiach licencjackich nauczyciel historii dostanie pracę. Szkoły już gorączkowo szukają chętnych na etaty. :D

Bo zbliża się wielka fala przyszłych emerytów i grozi to, że w szkołach zabraknie nauczycieli.

Zgoda. Ale ten post jest nie na temat.

W poprzednim poście rzuciłeś swoją teorię, której fragment zakwestionowałem podając rzeczowe argumenty, do których w ogóle się nie odniosłeś pisząc zupełnie nie na temat.

Czy łaskawie mógłbyś odnieść się do mojej wypowiedzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.