Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Ulubione marsze i pieśni wojenne II WŚ

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Muzyka marszowa oraz pieśni wojenne w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze (a może tylko mi się tak wydaje...). Ciekaw jestem, które z tych utworów z okresu II WŚ, najbardziej przypadły Wam do gustu.

Osobiście przepadam za niemieckimi pieśniami i marszami, a zwłaszcza: Unser Rommel, Panzerlied , Fallschrimjager Lied, Heia Safari, Der Sturmartilerie, Ade Polenland, Lili Marlene i Erika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
leonidas   

Był kiedyś taki stary, polski film na ten temat. Tylko nie pamiętam jaki to był tytuł. Może ktoś pamięta. Bardzo fajny film.

[ Dodano: 2007-05-05, 11:11 ]

A juz wiem Estera powiedziała to w jednym temacie. Chodzi o "Zakazane Piosenki".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, mam kilka z tych "zakazanych piosenek" i uwielbiam je. Chociazby "Czerwone maki na Monte Cassino" "O mój rozmarynie" "Wojenko, wojenko" "Piechota" i wiele wiele innych polskich pieśni...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ciekaw jestem które z tych utworów z okresu II WŚ najbardziej przypadły Wam do gustu.

Większość piosenek śpiewanych w II WŚ powstało w okresie przedwojennym.

Pewny jestem tylko do"Czerwonych maków"

Inne które znam,mogą się również okazać hiciorami Festiwalu w Kołobrzegu(ale chyba nie) :

My ze spalonych wsi

"Parasola " Piosenka szturmowa

Dziś do Ciebie przyjść nie mogę

Hymn Armii Krajowej

Hymn Hubalczyków

Rozszumiały sie wierzby płaczące

Marsz Mokotowa

Oka

Mały powstaniec

Marsz Pierwszego Korpusu

Może nie wojskowa ale piękna "Warszawo ma"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pepe289   

A ja lubie ,,Do życia potrzeba kiełbasy i chleba aj ja mam tylko dwa jajka...'' Czy jakos tak. Fajnie wchodzi w ucho. Dziadek opowiadał mi że jak był w GG w Warszawie to całe miasto to śpiewało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Antek   

Jak wiadomo, w formacjach militarnych hitlerowskich Niemiec, a zwłaszcza w Wehrmachcie służyło ok. 250 tys. Polaków z obszarów Polski inkorporowanych do Rzeszy. Ich wcielenie do Wehrmachtu było skutkiem podpisania jednej z Volkslist, głownie ci z DVL (Deutsche Volksliste) grupy III, czyli tzw. Eingedeutschte.

Niemieccy żołnierze Wehrmachtu przezywali owych swoich żołnierskich towarzyszy – Polaków „die Beutekameraden” (zdobyczni towarzysze broni). W audycji telewizyjnej zatytułowanej „Beutekameraden: Polnische Soldaten in der Wehrmacht”, nadanej w swoim czasie przez stację telewizyjną ARTE, wykorzystano szereg wywiadów przeprowadzonych z Polakami, byłymi żołnierzami Wehrmachtu.

Wielu z nich służąc w Wehrmachcie nawet nie znało języka niemieckiego, rozumieli jedynie niemieckie komendy wojskowe. Pewien Ślązak, jeden z owych weteranów Wehrmachtu, opowiedział reporterowi (setnie przy tym ubawiony!) o pewnej haniebnej sytuacji, kiedy to jego kompania, złożona w większości z „polskich” wehrmachtowców, wkraczając do właśnie „zdobytego” przez nich francuskiego miasteczka, nie była w stanie zaśpiewać nawet jednej niemieckiej piosenki wojskowej. Wobec czego dowódca pozwolił im zaśpiewać jakąkolwiek im znaną polską. I oto kompania hitlerowskiego Wehrmachtu radośnie zaśpiewała polską pieśń ... „wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani”.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poliuszko Polje.

Tutaj kilka wersji od klasyka w wykonaniu dzentelmenow od Aleksandrowa zaczynajac oczywiscie:

Dla koneserow w mistrzowskim wykonaniu Iwana Rebroffa:

I nieco mniej profesjonalnym Michaela Palina,ktoremu matrosi z Floty Pacyfiku troszke pomagaja.

Milosnicy Monthy Pythona z pewnoscia docenia ;)

http://www.youtube.com/watch?v=Q2L1Zjs07hA&feature=related

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powstań kraju ogromny, powstań na śmiertelny bój!

Faszyści siła ciemna, przeklęta orda.

Najpiękniejsza pieśń wojskowa czyli "Święta wojna"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No i znany i lubiany "Alte Kameraden"

 

 

 Chociaż ja jakoś bardziej gustuje w anglosaskich utworach:

 

 

albo..

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.