Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rycerz1984

"Akcja Wisła" - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro dotarłeś do XV w. to może wytłumacz mnie prostemu człekowi, który twoim zdaniem jest kompletnym ignorantem, czego dowodzi chęć dowiedzenia się czegoś i zadawanie pytań, skąd na Ślasku Cieszyńskim wziął się podział, jak twierdzisz, miedzy Czechami i Polakami wedle wyznania i czemu tamtejszych Niemców ten podział nie dotyczył.

Balum ,

pomijam Twoje naturalne sklonnosci do OT , wiec jedynie FYI jesteś w temacie :"Akcja Wisła" - ocena

Sam nie uważam się za znawce stosunków wyznaniowych na Ziemi Cieszyńskiej ale , jeszcze 28 dni i na Historykach , będziesz się mógł zapoznać z tematami i wypowiedziami znakomitego znawcy tematu Kolegi Arnolda .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ad Carantuhill ,

A co mnie Kożdon obchodzi to autorytet Herr Jarczyńskiego czy innego Gorzelika , lub Ciebie :lol:

Też ewangelik jak i Ty <_< Ze Śląska Cieszyńskiego :rolleyes:

A Arnold dal Ci chyba jasną odpowiedz co do XIX a XX wieku 
Sorrki , ale w sprawach śląskich jesteś ignorantem

Przecież cytowałem jego słowa. Sytuacja zmienia się w XIX i XX wieku, ewangelicy w środkowej i wschodniej części stają się oparciem dla niemczyzny. Niestety w kwestii Śląska Cieszyńskiego też wiedzą nie błyszczysz :lol:

Post sinobrodego (facet też ze Śląska Cieszyńskiego)

Warto pamiętać, że we wschodniej części Śląska Cieszyńskiego schemat Polak-katolik był jak najbardziej prawdziwy. Londzin miał największe oparcie wśród katolickich chłopów powiatu bielskiego, podczas gdy Kożdoń u ewangelików. Gdyby przeanalizować wybory do parlamentu wiedeńskiego w 1911, w których obaj startowali w okręgu bielskim to procent oddanych głosów na jednego bądź drugiego w konkretnej wsi pokrywał się z odsetkiem katolików i ewangelików ją zamieszkujących. Dlatego twierdzenie, że ruch narodowy na Śląsku to dzieło przede wszystkim ewangelików to gruba przesada. Dość powiedzieć, że większość pastorów na Śląsku Cieszyńskim ( w tym z jednym wyjątkiem wszyscy z tereny obecnie należącego do Polski)popierali ruch kożdoniowski i niemieckich bielskich liberałów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze tej kwestii:

„Szeregi rosły, bo chłopi w UPA znajdowało oparcie przed grabieżami ludowego wojska, przed pacyfikacjami, wywózkami”.
Czy moderator śpi, że nie reaguje na tego typu stwierdzenia? 

Mar: "...Ludzie nie byli zainteresowani w ideologicznych i teoretycznych spekulacjach, lecz w praktycznym działaniu. Kiedy komisje repatriacyjne zostały usunięte z tego obszaru (niektóre zostały zlikwidowane) i podziemie przedsięwzięło działania w celu obrony ludności wsi przed polskimi bandami, czy też ukarało niektórych ze sprawców prześladowań, ludność bardzo zdecydowanie zaczęła przechodzić na stronę ukraińską..."

Iwan Dmytryk: "...Z powodu strasznego terroru Polaków bardzo dużo młodzieży uciekało do podziemia. Sotnik "Chrin" stworzył z nich drugą sotnię. Ci młodzi chłopcy mieli tylko jedno pragnienie - zemsty, zemsty i jeszcze raz zemsty..."

Cytaty z pracy Bogdana Horbala Ukraińska Powstańcza Armia na Łemkowszczyźnie, Polska Akademia Umiejętności w Krakowie z pozycji "Łemkowie i Łemkoznawstwo w Polsce" pod redakcją Andrzeja A. Zięby

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest to trochę trudne, jak się już napisało posta, dlatego (jak podejrzewam) wynaleziono funkcję "edytuj".

Tylko jak edytujesz po kilku odpowiedziach, to rzadko ktoś to zobaczy by się odnieść, ja cofnąłem temat do tej odpowiedzi całkiem przypadkiem, szukając Twojego wcześniejszego wpisu.

Chyba lepiej napisać nowy.

W sumie istnieje takie zjawisko jak narody

Noooo, i każdy ma na czole napisane do jakiego narodu należy.

"Wyższy cel" kojarzy mi się

Akurat z czym Tobie kojarzy się wyższy cel nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jest jak rozumieli go ówcześni rządzący.

A oni uważali, że należy wysiedlić z Bieszczad Ukraińców.

Żeby usłyszeć Twoją odpowiedź.

Ale ja się oparłem na Twoim tekście, sam pisałeś, kogo uważali za gorszego wroga. Do tej wypowiedzi się odnosiłem i wystarczy odrobina dobrej woli, by nie musieć pytać. Wydawało mi się to nad wyraz zrozumiałe.

Ale, skoro chcesz, to zacytuje Twój wpis:

. Nawet komuniści nie uważali UPA za poważne zagrożenie (co wyszło podczas próby powołania komisji sejmowej do zbadania sytuacji, Radkiewicz w odpowiedzi stwierdził, że groźniejsze są AK i NSZ, a UPA to zjawisko chwilowe)
więc w jaki sposób Bieszczady były kolebką?

Takie podbechtanie polskiej próżności, pierwszy szyb nowoczesnej konstrukcji.

kiedy zrzucano bombę to Japonia nie czuła się pokonana,

Polemizował bym, ale mi się nie chce, nawet w odpowiednim temacie.

Amerykanie nie wylądowali na żadnej wyspie

Okinawa. Pewnie nie była japońska, a może Amerykanie tam nie wylądowali?

Porównanie w żaden sposób nie adekwatne

Adekwatne jeśli chodzi o schemat.

Można było UPA pokonać bez wysiedleń tak jak Japończyków bez bombki A, Ale tego nie zrobiono.

Był pretekst do przeprowadzenia operacji i ją przeprowadzono, oficjalnie, by zmniejszyć liczbę ofiar. Czy były powody przeprowadzenia "Akcji Wisła' i nalotu na Hiroszimę inne niż oficjalne? Były i były ważniejsze niż te oficjalne, ale to już chyba całkiem inny temat.

Zresztą nie uważam, że jak ktoś robi coś złego, to może być to dla mnie usprawiedliwieniem do tego samego.

A czy ktoś w ten sposób usprawiedliwia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Też ewangelik jak i Ty <_< Ze Śląska Cieszyńskiego :rolleyes:

To miłe ze ewangelik , podobnie jak Hitler był Twoim współwyznawcom o ileś papista , tyle ze co z tego ?

Ze Śląska Cieszyńskiego jest jedynie cześć mojej familii , a ja się rodziłem zdecydowanie dalej , choć na śląskiej ziemi .

Zastanawia mnie jedno , czy próbujesz ten temat , poświecić swojej fobii do Luteran czy Ślązaków , czy jedynie mojej skromnej osobie :blink:

Moze wrócimy do Twoich ukochanych Ukraińców z "narodowowyzwoleńczym ruchem partyzanckim " UPA i złych Polaków ? Oraz oceny "AW "niczym ciekawym co prawda nie zaskoczysz , ale przynajmniej na temat :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej napisać nowy.

Piętrusy są chyba sprzeczne z regulaminem.

Noooo, i każdy ma na czole napisane do jakiego narodu należy.

A czy Niemiec miał wypisane na twarzy, że jest Niemcem? A nie zastosowano wobec nich kryterium religijnego. Kryterium religijne kłóci się też z propagowanym przez czerwonych ateizmem i areligijnością. A co do skuteczności, to pod koniec akcji Wisła i tak musiano zmienić część założeń, bo wysiedlani dość masowo zmieniali obrządek, w czym dość chętni pomagali im, podmieniając metryki, księża, np parę lat temu błogosławiony Władysław Findysz, w czasie akcji Wisła proboszcz Nowego Żmigrodu.

Akurat z czym Tobie kojarzy się wyższy cel nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jest jak rozumieli go ówcześni rządzący.

Temat dotyczy oceny akcji Wisła, przez nas, współczesnych, nie przez władze komunistyczne. A co do ocen ówczesnych rządzących: na naradzie w MBP w latach 50-tych uznano wysiedlenia Łemków za błąd, ale uznano, że cofnięcie wysiedleń przysporzy masę problemów związanych z powrotami, z prawami własności. Pierwszym wysiedleniom przymusowym sprzeciwiał się towarzysz Gomułka. Wysiedleniom sprzeciwiała się też władza lokalna:

Niejednokrotnie jednak starostowie, na przykład sanocki czy gorlicki, zwracając się do władz zwierzchnich, otwarcie przeciwstawiali się akcji wysiedleńczej. Podkreślali lojalność podległej im ludności ukraińskiej, wskazywali też, że akcja przesiedleńcza utrudnia, a nawet uniemożliwia wykonanie obowiązkowych dostaw i powoduje akcje odwetowe ze strony UPA. Sugerowano wreszcie indywidualne traktowanie Ukraińców i wysiedlanie tylko tych, którzy pomagają UPA i są wrogo nastawieni do władz. Z Sanoka wysłano na przykład delegację do Warszawy, która miała apelować o „bardziej sprawiedliwe”(!) wysiedlenia, gdyż zauważano wysiedlanie spokojnych wiosek ukraińskich przy pozostawianiu tych, gdzie ludność nastawiona była wrogo. Jednocześnie komisje przesiedleńcze, zarówno polskie, jak i ukraińskie, zarzucały przedstawicielom lokalnej administracji sabotowania całej akcji. Nierzadkie były przypadki pomocy czy też ukrywania rodzin ukraińskich przez ich polskich sąsiadów.

Jan Pisuliński – PRZESIEDLENIA UKRAIŃCÓW DO ZSRR W LATACH 1944–1946 str. 40-41, biuletyn IPN nr 8, wrzesień 2001

A oni uważali, że należy wysiedlić z Bieszczad Ukraińców.

Tyle, że nie wysiedlono tylko Ukraińców i tylko z Bieszczadów.

Do przesiedlenia zaliczono nawet tych, którzy mieszkali w miastach czy niewielkich enklawach z dala od terenów działania UPA, nieraz tak odległych od obszarów zamieszkanych w większości przez swych pobratymców, jak na przykład Rzeszów i okoliczne wsie czy Tarnobrzeg. Nie miało znaczenia, że byli oni od dawna już wtopieni w środowisko polskie, co poświadczali występujący w ich obronie przedstawiciele lokalnych społeczności czy nawet miejscowej administracji. Przymusowym przesiedleniem objęto także wszystkich Łemków, z których wielu nie uważało się za Ukraińców i jeszcze przed wojną odnosiło się wrogo do propagandy ukraińskiej, choć UPA nie miała wśród nich prawie żadnych wpływów, a nawet rodziny działaczy PPR.

Jan Pisuliński – PRZESIEDLENIA UKRAIŃCÓW DO ZSRR W LATACH 1944–1946 str. 39, biuletyn IPN nr 8, wrzesień 2001

Ale ja się oparłem na Twoim tekście, sam pisałeś, kogo uważali za gorszego wroga.

Chciałem usłyszeć to od Ciebie. No bo jeśli komuniści za gorszego i groźniejszego wroga uważali podziemie niepodległościowe, to czemu wysiedlenia skierowano przeciw ludności ukraińskiej, a nie polskiej, która stanowiła oparcie dla żołnierzy wyklętych? Czemu nie wysiedlono gorczańskich wsi, stanowiących zaplecze Ognia, gniazd Orła, rodzinnej wsi Mściciela?

Polemizował bym, ale mi się nie chce, nawet w odpowiednim temacie.

Polemizuj :rolleyes: .

Okinawa. Pewnie nie była japońska, a może Amerykanie tam nie wylądowali?

Niech będzie. Nie sprecyzowałem, że chodziło mi o główne wyspy japońskie.

A czy ktoś w ten sposób usprawiedliwia?

W sumie to Ty. Bo w Ameryce biją murzynów...

podobnie jak Hitler był Twoim współwyznawcom o ileś papista

Jak zwykle udowodnij :rolleyes:

czy próbujesz ten temat , poświecić swojej fobii do Luteran czy Ślązaków , czy jedynie mojej skromnej osobie

Oczywiście, że piję do Ciebie. Jakoś nie widzisz problemu z zastosowaniem kryterium religijnego. Cóż może koszula bliższa ciału. Ciekawe jakbyś się odniósł do tego, żeby przy wysiedlaniu Niemców zastosować kryterium religijne?

niczym ciekawym co prawda nie zaskoczysz , ale przynajmniej na temat 

Ciężko walczyć z 50 letnią propagandą komunistyczną.

Ktoś tam kiedyś groził mi moderatorami za moje stwierdzenie „Szeregi rosły, bo chłopi w UPA znajdowało oparcie przed grabieżami ludowego wojska, przed pacyfikacjami, wywózkami”. Czy moderatorzy mają też cenzurować publikacje IPN?

Przyniosło to też jeszcze jeden, nieoczekiwany zgoła przez władze polskie rezultat – UPA jawiła się miejscowej ludności ukraińskiej jedyną siłą zdolną obronić ją przed okrutnym losem. W konsekwencji akcja przesiedleńcza przysparzała UPA rzesze nowych zwolenników, zwłaszcza wśród młodzieży ukraińskiej, nawet tam, gdzie dotychczas nie miała poparcia, jak na przykład w zachodniej Łemkowszczyźnie.

Jan Pisuliński – PRZESIEDLENIA UKRAIŃCÓW DO ZSRR W LATACH 1944–1946 str. 41, biuletyn IPN nr 8, wrzesień 2001

Edytowane przez carantuhill

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
podobnie jak Hitler był Twoim współwyznawcom o ileś papista

Jak zwykle udowodnij :rolleyes:

Ale co mam udowodnić , żeś papista , mnie nic do tego co tam wyznajesz ( ale pewnie grekokatolik :rolleyes: ) , udowodniłem jedynie ze jeśli Kazdon obciąża luteran o Aldi rzymskich- katolików - co jest absurdem - który pierwszy zastosowałeś w dyskusji ( nie pierwszym a i na pewno nie ostatnim )

czy próbujesz ten temat , poświecić swojej fobii do Luteran czy Ślązaków , czy jedynie mojej skromnej osobie

Oczywiście, że piję do Ciebie. Jakoś nie widzisz problemu z zastosowaniem kryterium religijnego. Cóż może koszula bliższa ciału. Ciekawe jakbyś się odniósł do tego, żeby przy wysiedlaniu Niemców zastosować kryterium religijne?

To znaczy ? bo już pisałem ze Niemcy podzieleni są religijnie - wiec jakie kryterium ? wysiedlać po równo katolików i protestantów , Chopie to byś tu tylko z grekokatolikami został , i robilibyście "samostjejom " od Szczecina po Dniepropetrowsk , sorrki się nie uda , może w przyszłym stuleciu :lol:

A tak BTW to udowodnij ze moi krajanie , dawali żreć i rekruta takiemu np: Werwolfowi , bo ze twoi żreć i rekruta dawali bandom UPA to pewne - zapytasz jak to pewne wiec prosto , jak się Ukraińców wysiedliło to zbrodnie UPA się skończyły , z próżnego i Tryzub nie naleje .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

udowodniłem jedynie ze jeśli Kazdon obciąża luteran o Aldi rzymskich- katolików - co jest absurdem - który pierwszy zastosowałeś w dyskusji ( nie pierwszym a i na pewno nie ostatnim )

Nic nie udowodniłeś.

bo już pisałem ze Niemcy podzieleni są religijnie - wiec jakie kryterium ?

Ukraińcy też są podzieleni religijnie, Ci po polskiej stronie też byli, od czasów schizmy tylawskiej. A jak ktoś pisał wcześniej Niemcy na terenach obecnej Polski byli głównie protestantami, luterski był Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury były przede wszystkim protestanckie.

Chopie to byś tu tylko z grekokatolikami został , i robilibyście "samostjejom " od Szczecina po Dniepropetrowsk , sorrki się nie uda , może w przyszłym stuleciu

A po polsku?

A tak BTW to udowodnij ze moi krajanie , dawali żreć i rekruta takiemu np: Werwolfowi , bo ze twoi żreć i rekruta dawali bandom UPA to pewne

Ale ja nie twierdzę nic takiego, to Ty twierdziłeś, że wszyscy wysiedleni w wyniku akcji UPA współpracowali z UPA.

jak się Ukraińców wysiedliło to zbrodnie UPA się skończyły , z próżnego i Tryzub nie naleje .

Jakie to proste. Zostało jeszcze ludowe wojsko ze swymi zbrodniami, ich jednak nikt nie wysiedlał. Jeszcze raz Olszański: Skalę przelewu krwi w tych latach wyolbrzymiała już nie tylko plotka, ale świadoma manipulacja propagandowa. Prawdziwe lub rzekome okrucieństwa UPA znakomicie odwracały uwagę społeczeństwa polskiego od zbrodni sowieckiego i “polskiego” NKWD, które pochłonęły wielokrotnie więcej ofiar niż działalność UPA na zachód od Bugu i Sanu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nic nie udowodniłeś.

Może jedynie Twoje granice percepcji są ograniczone ?

Ukraińcy też są podzieleni religijnie, Ci po polskiej stronie też byli, od czasów schizmy tylawskiej. A jak ktoś pisał wcześniej Niemcy na terenach obecnej Polski byli głównie protestantami, luterski był Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury były przede wszystkim protestanckie.

Udowodnij powiązania miedzy protestantyzmem na Mazurach a Akcją Wisła :lol:

A po polsku?

I to mówi ekspert od języków który twierdził ze :

Babia Góra (po śląsku Teufelspitze)
:lol: :lol: :lol:
Ale ja nie twierdzę nic takiego, to Ty twierdziłeś, że wszyscy wysiedleni w wyniku akcji UPA współpracowali z UPA.

to mnie zacytuj ze napisałem : ...twierdziłeś, że wszyscy wysiedleni w wyniku akcji UPA współpracowali z UPA....

Inaczej pod stół i odszczekać proszę kłamstewko <_<

jakie to proste. Zostało jeszcze ludowe wojsko ze swymi zbrodniami, ich jednak nikt nie wysiedlał. Jeszcze raz Olszański: Skalę przelewu krwi w tych latach wyolbrzymiała już nie tylko plotka, ale świadoma manipulacja propagandowa. Prawdziwe lub rzekome okrucieństwa UPA znakomicie odwracały uwagę społeczeństwa polskiego od zbrodni sowieckiego i “polskiego” NKWD, które pochłonęły wielokrotnie więcej ofiar niż działalność UPA na zachód od Bugu i Sanu.

No jasne zbrodnie wojska polskiego vs. rzekome zbrodnie UPA , wiesz Carantuhill ja to przyjazny mniejszościom narodowym czlowiek jestem , ale jak Wy Ukraińcy pisać na nowo historie chcecie to róbcie to u siebie , w Polsce zbyt wielu jeszcze jest co wasze Rzekome zbrodnie pamięta <_< obrzydliwe jest co piszesz i uwłaczające pamięci moich rodaków wyrzynanych w barbarzyński sposób przez Twoich rodaków . A I GŁUPIE I AHISTORYCZNE .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może jedynie Twoje granice percepcji są ograniczone ?

Może. W takim razie podaj swój cytat, może go przeoczyłem? Trochę pomogę http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3894026

Udowodnij powiązania miedzy protestantyzmem na Mazurach a Akcją Wisła

Protestanci na Mazurach masowo poparli NSDAP, wyniki wyborów tej partii były najlepsze w całych Niemczech (poszukaj sobie postów Arnolda) - jakoś nie wysiedlono ich w 45, wyjechali sami dobrowolnie dużo później

I to mówi ekspert od języków który twierdził ze :

Ślązacy nie mówią po niemiecku?

to mnie zacytuj 

Chętnie:

Ukraińcy na okrojonych terenach Polski , nadal dawali żreć , pic i schronienie banderowskim bandytom, zasilali szeregi zbrodniarzy , nadal płonęły polskie wsie , nadal Polacy byli mordowani przez ukraińskich zbrodniarzy i dobrze ze tej sytuacji powiedziano dość .

Akcja Wisła była w istocie samoobrona przed ukraińskim bandytyzmem , i to skuteczna , dziś Polacy nie są wyżynani w Bieszczadach .

https://forum.historia.org.pl/topic/12482-wolyn-i-wisla/page__view__findpost__p__193588

No jasne zbrodnie wojska polskiego vs. rzekome zbrodnie UPA , wiesz Carantuhill ja to przyjazny mniejszościom narodowym czlowiek jestem , ale jak Wy Ukraińcy pisać na nowo historie chcecie to róbcie to u siebie , w Polsce zbyt wielu jeszcze jest co wasze Rzekome zbrodnie pamięta 

Czyli wg Ciebie cytowana przeze mnie publikacja to ukraińska propaganda? Tadeusz Andrzej Olszański to Ukrainiec? Przykro mi "Twoja Polska" zakończyła swój żywot w 1989 roku, obecnie żyjemy w wolnym kraju i istnieje wolność badań naukowych. Jan Pisuliński też?

W trakcie akcji dochodziło często do rabunków, gwałtów, a nawet morderstw, na co skarżyła się również okoliczna polska ludność, a nawet generalnie przychylne akcji lokalne władze. 34. pp (pułk piechoty) jest odpowiedzialny za śmierć blisko 70 osób w Zawadce Morochowskiej i 18 w Karlikowie w powiecie sanockim. Starosta leski oskarżył 36. pp o palenie i mordowanie całych wsi ukraińskich.

Jan Pisuliński – PRZESIEDLENIA UKRAIŃCÓW DO ZSRR W LATACH 1944–1946 str. 41, biuletyn IPN nr 8, wrzesień 2001

A Arkadiusz Kwieciński? (ŚLEDZTWO W SPRAWIE ZBRODNI POPEŁNIONYCH W CENTRALNYM OBOZIE PRACY W JAWORZNIE NA OBYWATELACH POLSKICH NARODOWOŚCI UKRAIŃSKIEJ)

obrzydliwe jest co piszesz i uwłaczające pamięci moich rodaków wyrzynanych w barbarzyński sposób przez Twoich rodaków

Tzn co? Mówienie o zbrodniach czerwonych uwłacza pamięci pomordowanych z rąk Ukraińców?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Udowodnij powiązania miedzy protestantyzmem na Mazurach a Akcją Wisła

Protestanci na Mazurach masowo poparli NSDAP, wyniki wyborów tej partii były najlepsze w całych Niemczech (poszukaj sobie postów Arnolda) - jakoś nie wysiedlono ich w 45, wyjechali sami dobrowolnie dużo później

Carantuhill ziemia wzywa :blink: to gdzie te powiązania miedzy Mazurskimi ewangelikami a Akcją Wisła[ciach] :unsure:

Ślązacy nie mówią po niemiecku?

zapewne po niemiecku , angielsku i hiszpański ludzie na Śląsku znają , ale ojczystym dla większości moich rodaków jest polski , czyżby Żelazna Erika Ci się śniła po nocach :lol: :lol: :lol: Waść z KPP Śląsk byś Niemcom oddal <_< , co się zresztą dziwić współpraca niemiecko -ukraińska o antypolskim zabarwieniu jest długa i urozmaicona , od ludobójstwa ( wspólne hobby ) do podziału ziem polskich vide Pokój Brzeski , Twoje posty świadczą ze duch w narodzie ukraińskim nie ginie :lol:

to mnie zacytuj

Chętnie:

Ukraińcy na okrojonych terenach Polski , nadal dawali żreć , pic i schronienie banderowskim bandytom, zasilali szeregi zbrodniarzy , nadal płonęły polskie wsie , nadal Polacy byli mordowani przez ukraińskich zbrodniarzy i dobrze ze tej sytuacji powiedziano dość .

Akcja Wisła była w istocie samoobrona przed ukraińskim bandytyzmem , i to skuteczna , dziś Polacy nie są wyżynani w Bieszczadach .

No , pod stół i odszczekuj o ile masz elementarne poczucie honoru , tylko głośno , kłamco - gdzie są słowa - Wszyscy Wysiedleni , ze przypomnę kłamliwy bełkot Twojego autorstwa :

to Ty twierdziłeś, że wszyscy wysiedleni w wyniku akcji UPA współpracowali z UPA.

Zasadniczo skoro udowodniłem Ci kłamstwa ,nie powinienem nie komentować slow kłamcy <_<

Edytowane przez Albinos

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

to gdzie te powiązania miedzy Mazurskimi ewangelikami a Akcją WisłaWaść udajesz upośledzonego

A gdzie ja piszę o powiązaniach? Cały czas piszemy o kryterium religijnym jakie wykorzystali komuniści w przypadku Ukraińcom i braku tego kryterium w przypadku np Niemców, choć np protestanccy Mazurzy też mogli polecieć za ich postawę przed i w czasie wojny.

zapewne po niemiecku , angielsku i hiszpański ludzie na Śląsku znają , ale ojczystym dla większości moich rodaków jest polski

Nie odnoszę takiego wrażenia z lektury Twoich postów.

No , pod stół i odszczekuj o ile masz elementarne poczucie honoru , tylko głośno , kłamco - gdzie są słowa - Wszyscy Wysiedleni , ze przypomnę kłamliwy bełkot Twojego autorstwa 

Dochodzi brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Ukraińcy na okrojonych terenach Polski , nadal dawali żreć , pic i schronienie banderowskim bandytom, zasilali szeregi zbrodniarzy gdzie tu masz jakieś ograniczenie w style: niektórzy, pewni? Piszesz o Ukraińcach na okrojonych terenach Polski, nie wyszczególniasz żadnego obszaru

Zasadniczo skoro udowodniłem Ci kłamstwa ,nie powinienem nie komentować slow kłamcy

Brakuje Ci argumentów mój drogi Ślązaku - ich brak próbujesz przykryć chamskimi wycieczkami osobistymi w stylu: udajesz upośledzonego. Nie odnosisz się do cytowanej przeze mnie literatury, ani nawet nie próbujesz argumentować za akcją Wisła.

Z dedykacją:

Edytowane przez carantuhill

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Geronimo   

Alez nie ma nad czym rozdzierac szat. Rzad musial cos zrobic aby skonczyc z bandycka ruchawka. Fakt wysiedlono ludzi wbrew ich woli ale przeciez dzieki temu na ziemiach odzyskanych zyskali mozliwosc nowego zwykle lepszego zycia niz na bieszczadzkich nieuzytkach. Moze i zginela ciekawa kultura ale uratowano wielu ludzi od smierci z rak bandytow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rzad musial cos zrobic

Owszem. Ale deportować nie musiał.

przeciez dzieki temu na ziemiach odzyskanych zyskali mozliwosc nowego zwykle lepszego zycia niz na bieszczadzkich nieuzytkach

Bo władza wie lepiej,co dla ludzi dobre niż sami ludzie i powinna za nich decydować?

uratowano wielu ludzi od smierci z rak bandytow.

A konkretnie? Ile istnień ludzkich uratowała Akcja Wisła? A ile kosztowała?

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Geronimo   

No ile kosztowala? Ilu ludzi zginelo podczas tej przeprowadzki? A ilu ludzi zginelo przed z rak UPA? I jakie panstwo bedzie tolerowac bandycka ruchawke na swoim terytorium?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.