Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Epoka napoleońska - bilans zysków i strat

Rekomendowane odpowiedzi

Roman;

Gdyby przyjąć Twój punkt widzenia, to by za podwójnego smarka (Bismarcka) nie wprowadzono powszechnego obowiązku nauczania.

Jak sam zauważyłeś moda na powszechne nauczanie pojawiła się w XIX w., dlaczego ganisz polską szlachtę za to że nie wpadła na to pod koniec XVIII ?

To tak jak z argumentem o rozwoju kolei

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Polską szlachtę?

Rozumiesz o co chodzi.

Zresztą Bismarck męczył się z tą szlachtą i Adolf również miał z nią problemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Jak sam zauważyłeś moda na powszechne nauczanie pojawiła się w XIX w.

Oczywiście jeśli zapomni się o antyku żeby przypomnieć tylko opus magnum W. Jaegera.

Swoją drogą czy wprowadzenie przymusu nauczania nie postulował Frycz Modrzewski? Czy obowiązku szkolnego nie wprowadzono właśnie za Księstwa Warszawskiego? (to pytania, nie wiem - tak mi się wydaje) - skoro tak to chyba nie było to wcale takie zbędne. Kiedy w państwach niemieckich wprowadzano przymus szkolny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Nie radzili czy nie próbowali działać w tym kierunku ?

Próbowali - choć już w warunkach rozbiorowych.

Toć Towarzystwo, powołane do budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej, działało pod egidą braci Łubieńskich, którzy zachęcali do wykupywania akcji innych przedstawicieli arystokracji i ziemiaństwa. Choć kierunek tej linii kolejowej był nader ekscentryczny, z punktu widzenia interesów cara, to jednak carski skarb zagwarantował zwrot wartości nominalnej akcji i nawet 4% rocznie odsetek.

Skończyło się na tym, że choć Towarzystwo wykonało część prac, to jednak splajtowało. Jaśniepanom plajta się całkiem opłaciła, bo Petersburg wypłacił nominał akcji + przyrzeczone 4 od sta za każdy rok. Kolej przejęło państwo rosyjskie, ukończyło i eksploatowało.

No i skoro z niemal wszystkim sobie radzili-własne wojska, twierdze, manufaktury, budowa pałaców, kościołów, zakładanie nowych miast itd to dlaczego kolej miałaby być dla nich wielkim wyzwaniem-zwłaszcza że mogliby sobie pomyśleć że w ten sposób wyekspediują szybciej i taniej duże ilości bydła na handel lub coś podobnego.

Problem w tym, że twierdzę, manufakturę, pałac, kościół czy nawet miasto można było zbudować samemu, ku chwale swego rodu. Kolej, siłą rzeczy, musiała przebiegać przez tereny, zdominowane przez inne familie. Nic z tego by nie wyszło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Próbowali - choć już w warunkach rozbiorowych.

(...)

Gwoli wyjaśnienia próbowali zakładać spółki akcyjne jeszcze w okresie przedrozbiorowym, vide: historia Kompanii Manufaktur Wełnianych. No ale o tym mamy odrębny temat:

forum.historia.org.pl - "Początki przemysłu w RON-ie"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.