Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy Polska kiedykolwiek w swoich dziejach była mocarstwem?

Rekomendowane odpowiedzi

Ech, leniuszek z Ciebie Wolf Tone ;)

Na Forum: https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=4896

W internecie: http://commons.wikimedia.org/wiki/Atlas_of_Poland

W drugim linku znajdziesz wszystkie, interesujące Cię mapy.

Witam na Forum w imieniu Redakcji oraz własnym i zachęcam do dalszej aktywności :P

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@ Vissegerd

Serdecznie dziękuję.

Szukałem i stwierdziłem, że ten temat będzie odpowiedni :P ale przyznaję, że mogłem się bardziej postarać.

Moja obecność na forum, z powodu mojej wiedzy a raczej jej braków :P będzie raczej bierna. Będę nadrabiał moje historyczne zaległości.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z dobrze nam znanych dziejów wiemy , że w XV w. Polska ( z Litwą ) miała dostęp zarówno do Morza Bałtyckiego jak i Morza Czarnego . Za czasów Władysława IV Wazy powierzchnia RONu była największa w dotychczasowych dziejach . W latach 1600-1648 Polska armia pokonywała armie dużo większe armię ( wyjątek Gustaw Adolf, Cecora ) .

Polska miała duże predyspozycję do zostania mocarstwem . Niestety , Jarpen nie dodał czy chodzi o mocarstwo lokalne czy europejskie, a może światowe ?? Namiastkę mocarstwa dał nam chyba Kazimierz Jagiellończyk wpływając na wybór królów Czech i Węgier. Jednak takim mocarstwem jak choćby dzisiejsze USA , niydy nie byliśmy i prawdopodobnie nigdy nie będziemy .

Nie będziemy z powodu:

- kompradorskości i socjalistyczności elit, pragnących tylko dorwać się do żłoba (o wątpliwej jakości politycznej i popularności, kreowanej "ze strachu" (tzw. syndrom mniejszego zła)) i konfituralizmu politycznego;

- powstań jako mitów narodowych (poza wielkopolskim i śląskim);

- nadmiernych regulacji rynkowych i protokołów UE, których należy i można się pozbyć, czyli również kiepskiej sytuacji i kondycji RP jako miękkiego gracza politycznego w Europie;

- państwowych systemów ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, dających duże pole do manewrów (ograniczanie palenia papierosów, niskie świadczenia emerytalne, generujące w dodatku olbrzymie długi);

- braku systemowego prywatnego szkolnictwa, niepodatnego na indoktrynację i zepsucie moralne.

- materialnego traktowania instytucji państwa jako narzędzia do kręcenia lodów;

i wreszcie lewicowego przekonania, że Polacy to ciemna masa, mimo, że mogą sami coś zrobić.

- gigantycznej ilości ministerstw, rozporządeń i ustaw biurogenno - konfituralistycznych; jeśli się za demokracji za tego nie ściepie, pozostanie nam władza charyzmatycznej jednostki, która skompaktuje ten burdel w trymiga, a przy okazji pokaże polityczny palec UE i Sejmowi, robiąc, to co powyżej zostało powiedziane.

- zbytnie ograniczanie firm energetycznych jako strategicznych, co powoduje dziwne kłopoty z bezpieczeństwem energetycznym.

Edytowane przez Knight_in_Fire

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Szanowny Kolego Knight_in_Fire, upominałem już Kolegę w jednym poście. Upominam po raz kolejny. Post Kolegi nie dotyczy tematu. Wątek dotyczy pytania "czy Polska kiedykolwiek w swoich dziejach była mocarstwem?", nie zaś tego czy kiedyś będzie. Poza tym każdy może mieć poglądy (polityczne, społeczne, etc.) jakie chce, ale wypisywanie ich wszędzie gdzie się da i w tematach, które dotyczą czegoś zupełnie innego jest już naganne.

Kolejny off topic będzie usuwany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Wydaje mi się, że lata 1570 - 1640 były latami dobrymi dla RON, radzono sobie w zasadzie z każdem przeciwnikiem zewnętrznym, mieliśmy silną armię, gospodarka kwitła, i osiągnęliśmy największą ekspansję terytorialną. Później już było tylk ogorzej ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi się, że lata 1570 - 1640 były latami dobrymi dla RON, radzono sobie w zasadzie z każdem przeciwnikiem zewnętrznym, mieliśmy silną armię, gospodarka kwitła, i osiągnęliśmy największą ekspansję terytorialną. Później już było tylko gorzej...

Nie. Nie udało się zlikwidować wielkich władztw ziemskich, co zostało wykorzystane już w czasie potopu szwedzkiego, a w XVIII wieku mamy już dipolową agenturę Czartoryskich i Potockich, odpowiednio kretów Rosji i Prus.

Jasno wyłożyłem teorię rozbicia magnatów w temacie o Władysławie IV.

Edytowane przez Knight_in_Fire

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

K-i-F: mocarstwem na glinianych nogach Polska [potem RON] była wcześniej. Gliniane nogi zaczęto tworzyć w momencie kiedy zmarł ostatni Piast, i kiedy Jadwiga zaczęła być królem Polski, a już "na pełny gaz" w chwili kiedy Jagiełło musiał dać przywileje aby uznano jego synów jako następców [elekcja w obrębie dynastii]. Dynamitem z lontem - konstytucja nihil novi. Odkrycie Ameryki i w ogóle epoka wielkich odkryć geograficznych i to co jest z nią związane, spowodowało że Polska stała się w znacznej mierze wielkim żywicielem Europy. To drugie oznaczało to, że istniał nacisk na zwiększoną produkcję rolną co przy wybitnie ekstensywnej formie gospodarki rolnej, można było powiększać albo poprzez powiększanie areału upraw, albo poprzez zmianę sposobu gospodarowania. Na to drugie się nie zanosiło - co znaczyło, że rosła ilość dni jakie chłopi mieli odrabiać, rosło przywiązanie chłopa do ziemi, szlachta się bogaciła. To ostatnie razem, z faktyczną zależnością króla od niej powodowało stagnację ustroju, ba wręcz uzależnienie króla od szlachty. Przecież sama możliwość zgłoszenia "veto", sprawiała, że wszystko można było zniszczyć.

Co ciekawe wszyscy nasi ówcześni sąsiedzi raczej nie bawili się w wielkie demokracje, a władza króla była bardzo mocna, co oznaczało, że tam gdzie w Polszcze król musiał czekać na łaskawą zgodę lub nie szlachty, tam po prostu był słuchany...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.