Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kszyrztoff

Dzisiejsza Rosja a schyłowy ZSRR

Recommended Posts

Chciałbym abyśmy porównali schyłkowy ZSRR z dzisiejszą(ale tą przed wojną) Rosją.
Jak te kraje się od siebie różnią?
Co zmieniło się w Rosji na plus w porównaniu z ZSRR a co uległo pogorszeniu?
Czy dzisiejszy  Prezydent FR to odpowiednik Sekretarza Generalnego KC KPZR?
Ma taką samą , większą władzę czy może musi się z kimś liczyć?
Uważa się że Rosja to głównie eksport surowców.
Czy za ZSRR było dokładnie tak samo?
Zapraszam do dyskusji.

jancet   

Ciekawe pytanie, choć nie chcę oceniać w kategoriach plus minus. Bo i kryterium oceny jest niejednoznaczne.

Zacznę od rzeczy oczywistych. Rosja jest mniejsza od ZSRR - 22%,  czyli terytorialnie niezbyt dużo. Ale ludnościowo dzisiejsza Rosja to nawet nie połowa dawnego ZSRR.

Za to jest dużo bardziej jednolita ludnościowo - w ZSRR było trochę ponad 50% etnicznych Rosjan (русские), dziś ponad 80% (choć nie wiem, na ile te dane ścisłe). Najliczniejsza mniejszość to ponoć Tatarzy, głównie nadwołżańscy.

Międzynarodowy zasię wpływów Rosji jest znacznie bardziej ograniczony, niż ZSRR. W zasadzie państw ewidentnie zależnych brak, no może poza Białorusią. Kuba jest przyjaźnie uzależniona, ale niezatapialnym lotniskowcem już nie będzie. Korea Płn. spogląda chyba bardziej na Chiny. Wietnam, Laos, Kambodża, Mozambik, Angola. Etiopia  -  trudno uznać za państwa zależne. Choć niewątpliwie swoje wpływy Rosja w Afryce i Azji ma.

Od rozpadu ZSRR minęło już 32 lata, a istniało on (licząc od rewolucji) lat 72. Czyli czas trwania dzisiejszej Rosji zbliża się do połowy czasu istnienia ZSRR. I o ile twórcy kultury ZSRR autentycznie oddziaływali w wielu dziedzinach na kulturę światową, to w przypadku współczesnej Rosji wygląda to słabo. No "Spaleni słońcem", trochę książek fantasy i sf (Łukniajenko, Glukowski i inni), fajne kryminały Maryninej... o czymś zapomniałem? Gdzie Bułhakow, Szołochow, Eisenstein, Szostakowicz, Prokofiew, Strawiński, czy wykonawcy tej miary, co Ojstrach czy Horowitz? Gdzie choćby Wysocki czy Okudżawa? Mamy Нас не догонят.

Choć może w sprawach kultury to ja już za stary pryk jestem, by się wypowiadać.

No i wpływy ideowe. No may trochę partii mniej lub bardziej otwarcie proputinowskich, ale ZSRR miał z nazwy komunistyczne partie chyba we wszystkich krajach Europy Zachodniej - ciekawe, że chyba w wielu krajach RWPG były to jednak partie socjalistyczne czy robotnicze, a nie komunistyczna (z nazwy).

On 26.01.2023 at 8:28 PM, jancet said:

Za to jest dużo bardziej jednolita ludnościowo - w ZSRR było trochę ponad 50% etnicznych Rosjan (русские), dziś ponad 80% (choć nie wiem, na ile te dane ścisłe). Najliczniejsza mniejszość to ponoć Tatarzy, głównie nadwołżańscy.

Czasem słyszy się teorie że jeśli Rosja przegra wojnę z Ukrainą to się rozpadnie.

Nie chcę wnikać w temat wojny aby uniknąć niepotrzebnych emocji

jednak trudno mi w taką teorię rozpadu uwierzyć.

Czy może więc jest coś czego nie wiem?

Istnieje jakiś fragment  Rosji który pragnie czy może się stać niepodległym bytem?

Moim zdaniem tak mieszkaniec Władywostoku czy Syberii chce być nadal Rosjaninem.

Więc gdzie tu miejsce do rozpadu?

Druga sprawa

Wydaje mi się że nawet u schyłku ZSRR

kraj ten był eksporterem maszyn i urządzeń.

Przypuszczam że ustępowały one podobnym wyrobom kapitalistycznym

lecz stanowiły konkurencję z uwagi na niższe ceny.

Osobiście przypominam sobie krosna tkackie o nazwie STB

pisane po rosyjsku.

Czy na "przed wojną" Rosja była eksporterem maszyn czy urządzeń

ewentualnie jakich czy też ich eksport w zasadzie sprowadzał się do surowców?