Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Gdzie walczyli wasi krewni?

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Wiem że mój prapradziadek walczył w Armii Hallera i najprawdopodobniej zginął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Pradziadek od strony ojca na pewno słuzył w armii carskiej. Zachowała się gdzieś jego ksiazeczka wojskowa. Ale nawet nie wiadomo gdzie walczył, i czy w ogóle walczył.

Za to drugi pradziadek jako 17- nastolatek zaciągnął się na ochotnika do Legionów. Do I Brygady nie zdążył, ale trafił do II. Jako altylerzysta przeszedł cały szalk bojowy, walczył na Węgrzech itd. W koncu internowany w Huszt. Z internowania uciekł wraz z kolegą i do konca wojny ukrywał się w rodzinnej wiosce.

Nastepnie brał udział w obronie Lwowa i wojnie Polsko - Bolszewickiej.

Zostało po nim spoo pamiatek: odznaczenia, dokumenty, legitymacje, zdjecia itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Wiadomo mi że mój pradziadek walczył pod Piłsudskim , ale w jakim oddziale i gdzie nie wiadomo. Potem podobno miał stanąć do walki znowu z bolszewikami w 1920, ale dokładnych informacji nie mam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Ja położyłem ostatnio łapki na kserokopiach dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego. Naprawde jest tam sporo infrmacji. O moim przodku może sie wiele nowego nie dowiedziałem, ale przynajmniej wiem jak to jest udokumentowane :)

Oto fragmencik:

"W sierpniu 1914 wstąpił do Legjonów Polskich i przydzielony do 2 baterji 1 p. art. Leg.Pol. odbywa całą kampanję karpacką i bukowińską w latach 1914/15.

W sierpniu 1915 po ozdrowieniu po przebytym tyfusie został wcielony do 4 baterji, gdzie służył do r.1918 t.j.do czasu internowania w Huszt."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Babcia opowiadała że dwóch jej braci zagięło w czasie wojny, a o ich losach nic nie wiadomo. Ale musieli być w armii rosyjskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Mój pradziadek walczył w wojsku austro-węgierskim na wschodzie gdzie zginą ale gdzie tego to już nikt nie wie (zostało tylko po niem zdjęcie w mundurze).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mój praprapradziadek walczył w Powstaniu Styczniowym. Brat mojej babki ze strony ojca, najpierw w armii carskiej w I WŚ, potem w armii polskiej, z wrześniem włącznie (lekarz wojskowy w stopniu pułkownika). Potem AK, gdzie niestety został schwytany przez Niemców i zabity. Dziadek ze strony ojca natomiast, razem z armią generała Wrangla wiał z Krymu, przez Rumunię do Polski w 1920. Potem był urzędnikiem państwowym. Ojciec walczył z komuną w latach '50, jako kurier rządu londyńskiego. Z opowiadań dziadka (bo dokumenty rodowe diabli wzięli w 1917 w Majkopie), wiem jeszcze, że generalnie moi protoplaści tłukli się gdzie popadnie, od wojen z Krzyżakami poczynając. Wcześniej nie była prowadzona kronika rodzinna, zresztą niepiśmienni byli i jak to dawniej mówiono, "podłej kondycji" :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jako że mieszkam na Śląsku, który nie był pod żadnym zaborem, moi krewni załapali się jedynie na wojnę Prus z Francją w 1870 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mój dziadek był na wojnie w 1939, jako pilot. Jedno zestrzelenie- Ju-87B. W niewoli u Sowietów, potem w armii.

Drugi dziadek u Andersa był, pod Monte Cassino snajper trafił go w głowę. Przeżył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ale mój dziadek nie zginął, snajper trafił go tak, że pocisk nie zniszczył mózgu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Mój dziadek ,jak z listu pewnego wynika walczył w 1939 na południu , potem w Wa-wie , za co ma odznaczenie. Potem był w niewoli, uciekł z niej i przedostał się do AK , potem wszedł do AL i trochę walczył na zachodzie Polski , ale bał się ,że go podkopią ,że był w AK i zwiał na wschód pod Przemyśl.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Mój dziadek należał do 82 karnego syberyjskiego pułku piechoty, i walczył w okolicach Brześcia z sowietami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.