Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gryfon

Odpowiedzialność Stalina za klęskę roku 1920

Recommended Posts

Gryfon   

Od dłuższego czasu zastanawia mnie ta kwestia dlaczego Stalin nie poniósł żadnej odpowiedzialności za klęskę którą Armia Czerwona poniosła w bitwy Warszawskiej? Przecież to właśnie on kierując się osobistymi ambicjami nie wykonał rozkazu posłania posiłków które mogły by nad Wisłą przechylić szalę zwycięstwa na korzyść komunistów. A zrobił tak tylko dlatego że chciał zdobyć sławę zdobywcy Lwowa! Miasta które miało o wiele mniejsze znaczenie strategiczne od Warszawy. Ja na miejscu Lenina za coś takiego nakazałbym urządzić mu pokazowy proces, a potem publicznie rozstrzelać.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   
W dniu 9.09.2021 o 12:40 PM, Gryfon napisał:

Od dłuższego czasu zastanawia mnie ta kwestia dlaczego Stalin nie poniósł żadnej odpowiedzialności za klęskę którą Armia Czerwona poniosła w bitwy Warszawskiej? 

(...)

 

Nie wszyscy byli przekonani o jego winie. Jesienią 1920r powołana została komisja do zbadania przyczyn klęski Armii Czerwonej pod Warszawą. Tuchaczewski oskarżał o to Stalina. Frunze, Sergiej Kamieniew i Kujbyszew przyznawali mu rację. Budionny, Szaposznikow opowiadali się po stronie Stalina. Inni dowódcy Armii Czerwonej byli w tej sprawie podzieleni. Był to pierwszy zgrzyt między Tuchaczewskim a Stalinem.

Edited by euklides

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gryfon   
W dniu 10.09.2021 o 6:17 PM, euklides napisał:

 

Nie wszyscy byli przekonani o jego winie. Jesienią 1920r powołana została komisja do zbadania przyczyn klęski Armii Czerwonej pod Warszawą. Tuchaczewski oskarżał o to Stalina. Frunze, Sergiej Kamieniew i Kujbyszew przyznawali mu rację. Budionny, Szaposznikow opowiadali się po stronie Stalina. Inni dowódcy Armii Czerwonej byli w tej sprawie podzieleni.

A jakie argumenty konkretnie wysuwali jego obrońcy ? ja przyznam że nie potrafił bym znaleźć żadnych.. .

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   
6 godzin temu, Gryfon napisał:

A jakie argumenty konkretnie wysuwali jego obrońcy ? ja przyznam że nie potrafił bym znaleźć żadnych.. .

 

Argumenty? Tu musielibyśmy wniknąć w szczegóły działań bojowych i protokoły w.w komisji, ja tak głęboko się nad tym nie zastanawialem. To co napisalem znalazłem to w książce Andre Brissaud "Wielkie Czystki w Moskwie". Jednak i ta notka wiele mówi. Przede wszystkim że istniały tam przesłanki polityczne. Frunze, Siergiej Kamieniew, Kujbyszew należeli do stronnictwa wrogiego Stalinowi o czym świadczy to że wszyscy oni zginęli pod koniec lat 1930-tych. Budionny to był typowy BMW a Szaposznikow stronnikiem Stalina.  No i podczas walki tych dwóch stronnictw (przyjmijmy dla uproszczenia że były tylko dwa) sprawa Bitwy Warszawskiej była od czasu do czasu wyciągana jako argument. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.